Ünlü profesör Naci Görür'den Malatya depremi sonrası kritik uyarı

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya'da meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin ardından uyarıda bulunarak "Deprem 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor" ifadelerini kullandı.

Ünlü profesör Naci Görür'den Malatya depremi sonrası kritik uyarı
Ünlü profesör Naci Görür'den Malatya depremi sonrası kritik uyarı
GİRİŞ 31.07.2020 22:45 GÜNCELLEME 31.07.2020 22:47
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde saat 08:33’te AFAD'a göre 3.9 Kandilli'ye göre 4,0 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür'den çarpıcı bir açıklama geldi. Görür bu fayın uzun zamandır enerji biriktirdiğine dikkat çekerek "2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir." dedi.

TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI

Görür, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Sevgili arkadaşlar, tweetleri incelediğimde bazı arkadaşların bilim dışı söylemlerle yerbilimci olmadıkları halde depremle ilgili saçma sapan tahminler yapıp yazıp çizdiklerini görüyorum. Lütfen bunu yapmasınlar. Deprem ciddi bir konu. Biz burda falcılık yapmıyoruz . Sadece izleyenleri bilinçlendirip bilgilendiriyoruz. Bu tür arkadaşlar için ne yapılabilir bilmiyorum ama bundan sonra bu komikliğe devam ederlerse ben şahsen engelleyeceğim. 

"7.4 BÜYÜKLÜĞÜNE VARABİLECEK DEPREM ÜRETEBİLECEK KAPASİTEDE"

Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır. 2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir. Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır. 

Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF İLE İLGİLİ DEĞİL. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. 

 

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
uyarı
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  Yalan soyliyor yalan hemde cook buyuk yalan.....depremin nerede olacagini ve ne zaman olacagini bu hic ama hic bilemez...fay hatlariymis sunlarmis bunlarmis...hepsi palavra hepsi....
  Cevapla
 • Serdar 1 hafta önce Şikayet Et
  Aziz mübarek bayram günü ne iştir acelen nedir?
  Cevapla
 • Mıçı dayı 1 hafta önce Şikayet Et
  Senin söylediğini lise zamanında bizde söylüyorduk 17 yıl geçti her ekrana çıkan profös kesiliyor ama sonuç a varılmıyor rekşam yapmayın yarın deprwm placak ben demiştim diyeceksin ne yapılacaksa yapılsın diyelim sonuca varalım
  Cevapla
 • Asım 2 hafta önce Şikayet Et
  Enerji biriktiren fayların takibi güzel bir iş;;
  Cevapla
 • AA bb 2 hafta önce Şikayet Et
  10 bin sene önceyi nasıl biliyorlar , yöntem nedir ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan'ın hiç şansı yok! İşte Türkiye ve Yunanistan'ın askeri gücü!
Bakan Akar'dan Oruç Reis talimatı!