Türkiye'ye karşı harekete geçen 5 ülkeye can alıcı mesaj

Türkiye, kendisine karşı harekete geçen 5 ülkeye karşı dikkat çeken hamleler yaptı. Son bir ayda ABD, Katar, Umman, Nijer, Etiyopya başta olmak üzere Afrika, Körfez ve Asya ülkeleri ile karşılıklı kritik adımlar atıldı. Libya'nın güneyden komşusu Nijer ile 4 yeni anlaşma imzalanırken, dijital diplomasiyle sınırlar ortadan kalktı.

Türkiye'ye karşı harekete geçen 5 ülkeye can alıcı mesaj
Türkiye'ye karşı harekete geçen 5 ülkeye can alıcı mesaj
GİRİŞ 02.08.2020 08:05 GÜNCELLEME 02.08.2020 08:42
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye pandemi sonrası normalleşme sürecinde dış politikada hızlı bir trafik işletiyor. Son dönemde, Yunanistan, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın Türkiye'ye karşı attığı adımlara Türkiye, "Sahada ve masada kazanım" stratejisi kapsamında Asya, Afrika, Orta Doğu ve Balkanlar'da diplomatik, askeri, siyasi alanlarda dikkat çekici hamleleriyle karşılık veriyor.

 

LİBYA'YA DESTEK ARTTI

Türkiye'nin, Libya’da meşru hükümetin yanında yer alan tarafları çoğaltma çabaları sonuç vermeye başladı. Katar adı Libya'daki gelişmelerle ilgili son günlerde gittikçe daha çok anılırken; Türkiye-Katar-Libya arasında da artışı dikkat çeken bir trafik işliyor. Son olarak Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 23 Temmuz'da İstanbul'da bir araya geldi. Türkiye'nin arabulucuğuyla UMH'ye destek vermeyi sürdüren Katar ile son bir ayda çeşitli düzeylerde dört ayrı temas yaşandı. Katar'ın yanı sıra, BAE'nin komşusu ve Körfez'de önde gelen ülkelerden Umman ile de ilişkiler geliştirilirken, her iki ülke de stratejik ilişkilerin günden güne güçlendiği mesajını veriyor. Bu kapsamda Umman, BAE merkezli DAMAC şirketini ülkeden çıkardı.

 

ABD'DEN DİYALOG ÇAĞRISI

Yine Türkiye'nin arabuluculuğuyla UMH'ye destek veren İtalya, Libya'da Rus paralı askerleri Wagner'in, UMH'nin Sirte ve Cufra operasyonunun engellenmesi amacıyla şehir içi ve kentin batısındaki yollara döşediği mayınların temizliği için devreye girdi.

Öte yandan, Türkiye'nin, ABD'ye Libya'da daha aktif olması gerektiği yönündeki çağrılarıyla ortak komite kurulması çalışmaları da son aşamaya ulaştı. Serrac'ın Türkiye ziyareti sırasında ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile görüştü. ABD'nin Libya Büyükelçiliği de son günlerde Sirte ve Cufra'da silahlı güçlerin silahlandırılması çalışmalarını hızlandırdı ve barışçıl diyalog çağrısı yaptı.

DİJİTAL DİPLOMASİ İLE SINIRLAR ORTADAN KALKTI

Türkiye yalnızca, Doğu Akdeniz ve Afrika'da değil, Asya'da da yeniliklerin öncüsü olmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde 2019 Ağustos'unda başlatılan, "Yeniden Asya Açılımı" kapsamında, 2020'nin ilk yarısında Türkiye'nin yurtdışındaki temsilciliklerinin katkılarıyla 60 maddelik eylem planındaki madde sayısı 100'ün üzerine çıktı. Her ülke bazında hangi faaliyetlere ağırlık verileceği, önceliklerin neler olacağı hususunda istişareler tamamlandı. Bakanlıklara Asya çalışmaları için koordinatör ataması yapıldı ve bu koordinatörlerin oluşturduğu uzmanlar komitesi eşgüdüm çalışmalarına başladı.

Asya açılımında esas öncelik ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi olacak. Ticari ilişkiler önündeki engellerin kaldırılması, eğitim, kültürel etkileşim, turizm ve özellikle savunma alanında işbirliğinin arttırılması hedefleniyor. Türkiye bu kapsamda, dijital diplomasi çalışmalarında sona yaklaştı. Asya'daki Türkiye temsilcilikleri, sanal fuarlara katılım sağlıyor, sanal heyet toplantılarını sürdürüyor. Dışişleri, dijital diplomasiyle sınırların ortadan kalktığını ifade ediyor.

ÇAVUŞOĞLU'NUN AFRİKA TURUNA LİBYA DAMGASI

Başta Libya'nın komşuları Cezayir, Tunus, Nijer ve Çad ile son dönemde ilişkilerini artıran Türkiye, son dönemde Mısır ile Hedasi Barajı gerginlik yaşayan Etiyopya'nın arabuluculuk teklifine de olumlu yaklaştı. Bunun yanında Çad, Senegal, Togo ve Somali ile de mevcut anlaşmalardaki eksikliklerin giderilmesi, yeni anlaşmalar imzalanması için çalışma yürütülüyor. Çavuşoğlu'nun, 20-22 Temmuz üç günlük Afrika ziyareti kapsamında Libya'nın güneyden komşusu Nijer ile dört yeni anlaşma imzalandı. Görüşmelerin ana gündeminde Libya'daki gelişmeler yer aldı.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • nimet 9 ay önce Şikayet Et
  ALLAH C.C Devletimize yardım etsin inşallah
  Cevapla
 • Memleket 9 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en tehlikeli ülkesi Çin dir, Türkiye nin kendi milli çıkarları için dış politika da ABD ile ortak çıkar ilişkileri kurarak birlikte hareket etmesi ülkemiz için en doğru olanıdır, Türkiye dış politikada tek başına maceraya atılmamalıdır...
  Cevapla
 • ümit hayrık 9 ay önce Şikayet Et
  domuzdan post abd den dost olmaz... çünkü küfür tek millettir.
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 9 ay önce Şikayet Et
  Ben ABDULHAMIDHAN politikasini uygulamaliyiz diyorum. Sonucta en karli Devletimiz cikmali. Birde cekimser olursak disgucler bizden once komsularimiza yakinlasir zora gireriz. Disgucler bize yakin olan ulkelere darbe tesebusunde bulunuyolar. Onun icin erken hamle yapmali askeri uslerimizde iyi iliskiler kurdugumuz ulkelerde olmali ki olasi bi darbeyi bastiralim yoksa kendi adamlarini basa getirip bizimle iliskilerini koparirlar.
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  İki şeytan arası seçim diyorsun yani.
  Cevapla
 • Tolga 9 ay önce Şikayet Et
  Ehveni şer olarak bakarsam puta tapan Çin yerine Allah inancı olan ABD'yi yeğlerim.
  Cevapla
 • Hakan Can 9 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır müttefik diyerek yapıştığımız amerika dan hala ümitvar olmak çok safça bir düşünce.
  Cevapla
 • Afyonkarahisar 9 ay önce Şikayet Et
  Büyük Türkiye için yola devam Reis seni seviyorum Allah razı olsun cabaliyorsun koşturuyorsun görmeyen zihniyetler var onlara rağmen Allah uzun ömür versin Inşaallah KKTC başında bazı diplomatlar daha önce KKTC yerleştirilmiş rum ajan onların temizlenmesi gerek bunlar nankör KKTC özüne Türk dönmesi gerek o zaman Türkiye el ele oraların dumanı attiriz digerleri avuçlar yalar. Herkese hayırlı Kurban bayramı mübarek olsun İnşaallah
  Cevapla
 • Asım 9 ay önce Şikayet Et
  Bütün bu karışıklığın sebebi israil ve israil Köpekliğidir.
  Cevapla
 • taci 9 ay önce Şikayet Et
  aynen
  Cevapla
 • Evad ı Fatihan 9 ay önce Şikayet Et
  Aşk, budur işte. Samimi olarak ve karşılıksız seversen eninde sonunda sevilirsin. Yaratılanı yaratandan dolayı sevenleri, ne yaratan ne de sevilenler mağdur eder. Velhasılı büyüksün Koca Reis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'dan gerilimi tırmandıracak açıklama
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum