Bakan Koca koronadaki değişimi ilk kez açıkladı: Son günlerdeki vakalarda yeni belirtiler var

Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. Bakan Koca, ipin ucunu sıkı tuttuğunu ve bu ipi hiç bırakmaya niyeti olmadığını kaydetti. Vakalardaki belirtilerin değiştiğine değinen Koca, "Son haftalarda teşhis konulan vakalardaki belirtiler ilk günlerdekine göre biraz farklı. Mesela ishal ve kas ağrıları çok sık karşılaşılan belirtiler haline geldi" dedi.

Bakan Koca koronadaki değişimi ilk kez açıkladı: Son günlerdeki vakalarda yeni belirtiler var
Bakan Koca koronadaki değişimi ilk kez açıkladı: Son günlerdeki vakalarda yeni belirtiler var
GİRİŞ 03.08.2020 08:03 GÜNCELLEME 03.08.2020 09:33
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Osman Müftüoğlu'nun yazısı şu şekilde;

 

"Bayramın ilk günü, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile oldukça uzun bir sohbet fırsatı yakaladık.

Edindiğim net ve açık izlenim şu: Sağlık Bakanı’mız ipin ucunu sıkı tutuyor. Bırakmaya da hiç niyeti yok. Tabii ki o da hepimiz gibi elindeki ipin iki uçlu olduğunun farkında. Ve tabii ki o da karşı uç, yani ekonomik uçun da ihmal edilemeyeceğini çok iyi biliyor. Kişisel intibam o ki mevcut tablodan benim gibi o da pek memnun değil. Hatta biraz endişeli olduğunu bile söyleyebilirim. Nedenine gelince...

 

ÖNEMLİ: VİRÜS "BEN GİTMEM" DİYOR

Sağlık Bakanımız da benimle aynı düşüncede: Bu virüsü def etmek öyle pek kolay başarabilecek bir iş gibi görünmüyor. Sadece bizde değil, hemen her ülkede virüs, alınan önlemlere direnmeye devam ediyor. Örneğin, daha bir hafta öncesine kadar 500’lü rakamların altını test eden İspanya’da günde 3000, İtalya’da 1000’e yakın günlük yeni vaka tespit ediliyor. Süreci kontrol altına aldığını düşünen Çin, Kore ve Japonya’dan da iç açıcı olmayan haberler geliyor. Kısacası hemen her ülke ya bir dip dalga ya da ikinci dalga endişesi yaşıyor. Diğer taraftan sorun sadece vaka sayılarının artışıyla da sınırlı değil. Başlangıçta genelde yaşlıları hasta eden COVID-19 enfeksiyonu şimdilerde orta yaşlılar hatta gençler için de bir kâbusa dönüşme yolunda. Mesela İtalya’da son 1 ayda COVID-19 vakalarında, yaş ortalaması 41’e kadar indi. Sayın Bakan’la mutabık kaldığımız nokta net ve açık: Eğer tedbirlere harfiyen uymaz, ipin ucunu gevşetip işin ciddiyetini sulandıracak olursak zaten her an tetikte olan virüs yeni bir atak yapmaya çoktan hazır.

KISA NOTLAR: SAĞLIK BAKANI BAKIN NELER ANLATTI

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile yaptığım sohbette tuttuğum notlar oldukça uzun. O notlardan bazılarını aşağıda özetlemeye çalışacağım. Kısacası Sayın Bakan diyor ki...

VARAN 1: TEST SAYISI AZALMAYACAK

Test sayısını düşürme niyetimiz yok. Elimizden geldiği ölçüde çok test yapacak, vakaları daha erken dönemde yakalayarak hem yayılmayı önleyecek, hem de tedaviyi kolaylaştıracağız.

VARAN 2: FİLYASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Filyasyonda da tedavide de ciddi tecrübeler edindik. Filyasyon ekiplerimiz hâlâ sahada, 7/24 çalışmaya devam ediyor. Hastanelerimizde de oldukça tecrübeli ekiplerimiz oluştu. Tedavide başlangıca oranla şimdi çok daha başarılıyız.

VARAN 3: FAVİPİRAVİR’İ BİZ ÜRETECEĞİZ

Elimizdeki ilaçları ne zaman, ne dozda, ne süreyle kullanacağımız konusunda da ciddi tecrübeler edindik. Ayrıca güçlü bir ilaç stokuna da sahibiz. Etkili olduğunu gördüğümüz Favipiravir’i üretmek için 4 ayrı yerli ilaç firmamıza ruhsat verdik. Halen başka ülkelerden ithal ettiğimiz Favipiravir’de de yerli ve milli bir hamle içerisindeyiz. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayabileceğiz, dahası ihracat şansı bile yakalamamız mümkün.

VARAN 4: HASTALIĞIN BELİRTİLERİNDE DEĞİŞMELER VAR

Son haftalarda teşhis konulan vakalardaki belirtiler, ilk günlerdekine göre biraz farklı. Mesela ishal ve kas ağrıları çok sık karşılaşılan belirtiler haline geldi. Bu değişimleri de dikkatle takip ediyoruz. Ayrıca kaybettiğimiz vakalarda esas problemlerden birinin de "pıhtılaşma bozukluğu" olduğu kesinleşti. Şimdi bu konuda da yeni stratejiler hazırladık.

VARAN 5: VİRÜS GÜCÜNÜ KAYBETMİŞ GİBİ GÖRÜNMÜYOR

Hastalığın eskiye oranla daha hafif seyrettiğini veya virüsün gücünün azaldığını gösteren herhangi bir bilimsel veriye ya da klinik gözleme sahip olduğumuzu söylemek güç. Bana göre, virüs hâlâ eski gücünü koruyor. Dolayısıyla onun eskiye oranla daha az etkili olduğunu düşünmek büyük bir hata. İpin ucunu bırakmamalı, korunmada da teşhiste de tedavide de ilk hızımızdan taviz vermemeliyiz."

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  1 Haziran'da normalleşmeye başlarsanız bu günleri hazırlarsınız. İnsanlar saygısız, kendileri de dahil hiç kimseyi düşünmüyorlar. Birkaç günlük tatil uğruna hem kendilerini hem de kurallara uymaya gayret gösterenleri riske atıyorlar. Cezalar ağırlaştırılmalı. Maske takmayanlar, kurallara uymayanlar polise, jandarmaya, sahil güvenlik personellerine hakaret edebiliyor. Bu cesareti de cezaların yeterli olmayışından ve uygulamadaki gevşeklikten alıyorlar. Her şeyi devletten beklemek yanlış ama bu konuda her şeyi devlet yağmalı. Gerekirse hapis cezası getirilmeli.
  Cevapla
 • Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Gün gelecek burun akıntısı da belirti sayılacak. Demedi demeyin. Virus insandan insana mutasyona giriyor.her bünye farklı.
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Baştan sona içiboş bir açıklama. Artık hiç inandırıcı değil. Şu an tum hadtanelerin dolu olduğu acil hasta dışındakileri eve gönderip 25 gün cıkma dendiği soyleniyor. Ekonomi sekteye uğramasın diye yasak gelmiyor millet de hiç umursamiyor. Vakalar açıklananın en az 10 katı bence. Uygulamadaki yoğunluk artiyir ama rakamlar aynı. Saçmalık
  Cevapla
 • Yavuz 1 ay önce Şikayet Et
  Ben de covid geçirdim, pozitif çıktı ve şimdi iyileştim. Söylediklerin doğru, bizim aile 7 kişi, hepimiz belirtileri gösterdik ama yalnızca anneme ve bana test yapıldı. Örneğin babam 61 yaşında ama test yapılmadı.
  Cevapla
 • kamali 1 ay önce Şikayet Et
  bilmeden sacma sapan konusuyorsun. basta sen kurallara uy ve soz dinle.
  Cevapla
 • kemal 1 ay önce Şikayet Et
  hayretle okudum bu yazıyı ishal ve kas ağrıları türkiyede yeni semptom haline geldiyse bunu yeni anladıysak vay halimize,oysaki ilk çıktığından beri yüksek ateşten bile daha belirgin olan eklem ve kas ağrıları idi..
  Cevapla
 • Cenk eder 1 ay önce Şikayet Et
  Az önce boludaki korono vefati 3 kisi oldu yasaklar tekrar gelmeli ,esnaf iflas etmesin diye herkesin canını hice sayiyorlar ,ölen ölsün kalanlar yeter mantiğı
  Cevapla
 • Dds 1 ay önce Şikayet Et
  Senin milleyin içinde gez iç içe sonra kalanlar kalsın mantığıymış..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ermenistan ordusunun hedefi: Siviller!
BBC sunucusu tarihi gerçekleri yüzüne vurdukça afallamıştı! Paşinyan'ın perişan olduğu anlar...