MİT’in sınır ötesindeki yerel istihbarat unsurları iki kat arttı

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) sınır ötesindeki yerel istihbarat unsurlarının son yıllarda iki kat arttığı öğrenildi. DHA’nın istihbarat uzmanlarından aldığı bilgilere göre; MİT’in özellikle son birkaç yılda, terör örgütleri PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ’ye yönelik yurtdışı başarılılı operasyonlarının sayısındaki artışın en önemli nedenleri arasında yerel istihbarat ağının güçlenmesi gösteriliyor.

MİT’in sınır ötesindeki yerel istihbarat unsurları iki kat arttı
MİT’in sınır ötesindeki yerel istihbarat unsurları iki kat arttı
GİRİŞ 03.08.2020 14:15 GÜNCELLEME 03.08.2020 14:15
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Terör örgütlerinin üst düzey yöneticilerinin etkisiz hale getirildiği nokta operasyonlar ve terör kamplarından kurtarılan yabancı ülke vatandaşlarıyla ilgili çalışmalarda da MİT’in bölgesel kaynaklarının etkinleşmesinin yanısıra hızlı ve güçlü koordinasyonun da etkili olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışındaki terörle mücadelesinde etkili görev üstenen MİT’in, sınır ötesi operasyonlarında yerel istihbarat unsurlarını iki katına çıkardığı öğrenildi. MİT bölgede kurduğu yerel ağ unsurlarıyla, terör örgütü PKK/PYD-YPG üst düzey yöneticilerinin etkisiz hale getirildiği operasyonlarla, kaçırılan yabancı ülke vatandaşlarının terör kamplarından kurtarılması gibi önemli çalışmalar yürütüyor. 

YEREL İSTİHBARAT UNSURLARI TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN KABUSU  

MİT’in son birkaç ayda yurtdışında yaptığı başarılı operasyonlarda bölgedeki yerel istihbarat unsurlarındaki artışın önemli etkisi olduğu ifade ediliyor. Terör örgütü elebaşı Murat Karayılan’ın da örgütün iletişim kanallarından MİT’in çalışmaları karşısındaki çaresizliği itiraf ettiği öğrenildi. Terörist Karayılan’ın sert tedbirler alınacağını duyurarak, örgüt üyelerini tehdit ettiği bildirildi. Terör örgütün başta Kandil olmak üzere ve terör kamplarında bile güvenli hissetmediği, üst düzey teröristlerin sürekli olarak gizlendiği, örgüt üyeleriyle iletişim kurmadığı belirtildi. 

30’DAN FAZLA YABANCI ÜLKE VATANDAŞI KURTARILDI 

MİT’in sınır ötesi etkili operasyonları, birçok ülkenin terör örgütleri PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’ın kamplarındaki vatandaşlarının kurtarılması Türkiye’den yardım istemesine neden oluyor. MİT operasyonlarıyla son olarak terör örgütü YPG/PKK tarafından Suriye'nin kuzeyindeki Hol Kampında zorla tutulan Moldova vatandaşı Natalia Barkal ve 4 çocuğu, Somalili teröristlerin elinden ise bir İtalyan vatandaşı kurtarıldı. Operasyonlarda yerel istihbarat unsurlarının yanısıra, yabancı ülke istihbaratlarıyla koordinasyonun da etkili olduğu belirtiliyor. MİT operasyonlarıyla başta Suriye’deki terör örgütlerinin elinden 30’un üzerinde yabancı ülke vatandaşının kurtarılmasını sağladığı bildirildi. 

FETÖ FİRARİLERİ TAKİPTE 

Terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurtdışına kaçan firari üyelerinin yakalanarak, Türkiye’ye getirilmesinde de MİT’in yurtdışındaki bölgesel unsurları ve o ülkedeki istihbarat teşkilatlarıyla yapılan iş birliğinin etkisi olduğu belirtildi. Terör örgütü üyelerinin kaçtıkları ülkelerde takipte olmaları nedeniyle tedirgin olduğu ifade edildi. MİT’in bugüne kadar 100’ün üzerinde firari FETÖ’cünün yurtdışında yakalanarak Türkiye’ye getirdiği operasyonlara imza attığı belirtildi.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • mesutto 1 ay önce Şikayet Et
  asalım asmayıpta besleyelimmi yıllarca
  Cevapla
 • Atakan 1 ay önce Şikayet Et
  Lütfen sağ yakalamayın gebertin getirip beslemeyin
  Cevapla
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  bence pkk liderlerini oldugu yerlere bol ilan atin ølduren yada yeni tam verene bu kadar para deyin orda halk para icin her seyi yapar ve tv gazete canli yayin de oldugu yeri bildin mi orda vur yaninda kim oldugu cok ønemli degil
  Cevapla
 • yorumcu 1453 1 ay önce Şikayet Et
  içlerindeki fetöcüler temizlenince böyle oldu.
  Cevapla
 • Orman yakan idam 1 ay önce Şikayet Et
  Son zamanlarda pkk pyd tamamen bitmeye yuztuttugu icin teroristlerine orman isyeri sabotaji kundaklamasi emri verdigini ulusal haberlerde duyduk fatih atamizin "ormanlarimdan yas bir dal kesenin kellesini keserim" atasozumuz " yas kesen bas keser" ve dinimizin "dunya batacagini bile anlasan elimizdeki fidani dikmemiz istemesi" agaca verilen onemi gostermekte oyleyse orman sabote eden kundsklayan hain kalles dumanlik ve teror smaciyla yakanlar kesilikle hapis edilmemeli kesinlikle idam edilmeli cunku hapis cezasi goruldugu uzere ne caydiriyor nede islah ediyor idam edilsinler bakalim bir daha cesaret eden cikarmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüs çıktı, AB Liderler Zirvesi ertelendi
Türkiye için yüzde 50 indirimin kapısını araladı: Faturalara 425 TL indirim gelecek