Okulların açılmasıyla ilgili Yamanel'den beklenen açıklama

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Vaka sayıları, tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabilir" dedi.

Okulların açılmasıyla ilgili Yamanel'den beklenen açıklama
Okulların açılmasıyla ilgili Yamanel'den beklenen açıklama
GİRİŞ 05.08.2020 11:12 GÜNCELLEME 05.08.2020 11:13
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağı yönünde daha önceden bir karar alınmıştı ancak dönemdeki koronavirüs vaka sayısına göre de bölgesel olarak ilave tedbirler veya yeni kararların alınabileceği de dile getirildi. Vaka sayılarının son günlerde artışa geçmesinin ardından okulların akıbeti de merak edilir hale geldi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yamanel, tatil beldelerinde oluşan kalabalığın, okulların açılıp açılmayacağına nasıl etki yapacağını DHA'ya değerlendirdi. Prof. Dr. Yamanel, sürecin çok dinamik olduğunu belirterek, "Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayıları artış gösterirse okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Vaka sayıları tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer yeni kararlar alınabilir" dedi.

'TÜRKİYE'NİN R DEĞERİ 1'İN ÜZERİNE ÇIKTI'

Prof. Dr. Yamanel, Türkiye'nin R değerine (virüs bulaştırma katsayısı) ilişkin, "Türkiye'nin R değeri 1'in altına inmişti. Son artışlar ile R değeri 1'in üzerine çıktı. 'R değerinin 1'in üzerine çıkması' demek yayılımın artışını gösteren bir durum. Şu an da ikinci pik riski söz konusu değil ama 5-10 günlük periyot çok önemli. Eğer tatil beldelerinden bir yayılım söz konusu olursa o zaman birinci pikin üzerine ikinci artış da söz konusu olabilir" diye konuştu.


'DEĞİŞİKLİĞİN AMACI DÜNYADAKİ TABLOYA EŞLİK ETMEK'

Prof. Dr. Yamanel, Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı günlük koronavirüs tablosunda yapılan değişiklikle ilgili, "Bu değişikliğin amacı, bütün dünyada kullanılan tabloya eşlik etmek o nedenle yapıldı. Ağır hasta, ciddi hasta kategorisi eklendi. Yoğun bakım hastası ve entübe hasta sayıları da bu ciddi hastaların içine koyuldu" dedi.

Türkiye'deki aşı çalışmalarına da değinen Yamanel, "Türkiye'de 2 aşı çalışması çok önemli yol katetti. Çalışmanın fazları devam ediyor. 4-6 ay sonra aşı insanlar üzerinde denenecek duruma gelebilir" diye konuştu.

'KORONAVİRÜS MEVSİMSEL GRİP İLE KARIŞACAK'

Prof. Dr. Yamanel, sonbaharda görülen mevsimsel grip ile koronavirüsün karıştırılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Koronavirüs grip benzeri bir tablo yapıyor. Bu nedenle tabi ki de mevsimsel grip ile karışacak. Bunun karışmaması için mümkün olduğu kadar grip aşısının olunması gerekir. Koronavirüs ile mevsimsel gribi birbirinden çok önemli ayıran şeyler yok. Ama koronavirüsün yaptığı enfeksiyonda özellikle tat ve koku almada bozukluk meydana geliyor. Bu gripte de meydana geliyor ama koronavirüs enfeksiyonlarında daha fazla oluyor. Koronavirüs ciddi enfeksiyon yapabilen ve hızla ilerleyen bir hastalık. Kendilerinde grip benzeri bulgular olan insanların müracaat edip bir hekim tarafından değerlendirilmeleri gerekir."

 

 

YORUMLAR 48
 • elif yalçin 3 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalık ya okullar niye açılmıyor anlamıyorum bilgi veriyorsunuz size göre gidiyoruz sizin yüzünüzden ders çalışma programımız bozuluyor zaten derslere giremiyoruz yeter ya....
  Cevapla
 • elif yalçin 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence okullar kesinlikle açılmalıydı bu bir saçmalık olmuş sizin yüzünüzden bizim ders çalışma programımız bozuluyor zaten derslere giremiyoruz birde siz çıktınız bir açılıyor diyorsunuz bir açılmıyor diyorsunuz yeter artik ozaman bize bilgi vermeyin....
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Yani bitmeyen bir salgın varken ortada şu okul açma telaşesi nedir anlamış değilim yav bırak cocgumuzu eşimiz muhafaza ediyoruz evde bize zorluk ne çıkartırsın nerde otel otel gezen deniz sahil gezen varsa al onların cocugu nu ne yapıyorsan yap bunalrın be avrelerin gunahı çekmekten bıktık artık
  Cevapla
 • ruveyda 2 yıl önce Şikayet Et
  haklısın
  Cevapla
 • ruveyda 2 yıl önce Şikayet Et
  haklısın
  Cevapla
 • ruveyda 2 yıl önce Şikayet Et
  haklısın
  Cevapla
 • Atif 3 yıl önce Şikayet Et
  Tatil kredisi verirken akliniz nerdeydi anasina babasina gitmeyen denize kostu
  Cevapla
 • Müslüman türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahu kardeşim.yetiskinle çocuk bir mi.tutturmuslar yok her seyi actiniz okulu niye acmiyorsunuz.herkesin çocuğu aynı yerde olacak.hasta bir aile varsa onun çocuğundan diğer çocuklara bulaşıp ailesine taşısa siz mi kaldıracaksınız bu vebali.herkes bilim kurumu üyesi olmuş masallah.hangi çocuğu nasıl tutacaksın.her çocuğun başına nöbetçi dikemezler ya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ekonomistten çok çarpıcı altın tahmini
Altında makas aralığı rekor kırdı!