Bölgesel yasaklar geliyor! Köy-köy, ilçe-ilçe izolasyon...

Koronavirüs vakalarında yeniden binin üzerine çıkılmasıyla yeni önlemler gündeme geldi. Buna göre vaka sayılarının kontrol altına alınamadığı bölgelere özel yasaklar uygulanacak. İl, ilçe, mahalle, köy bazında risk durumuna göre karantina veya sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.

Bölgesel yasaklar geliyor! Köy-köy, ilçe-ilçe izolasyon...
Bölgesel yasaklar geliyor! Köy-köy, ilçe-ilçe izolasyon...
GİRİŞ 06.08.2020 08:36 GÜNCELLEME 06.08.2020 08:40
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Son dönemlerde tedbir ve kurallara uyulmaması nedeniyle koronavirüs salgınının yayılma hızının artması, yeniden yoğunluk yaşanmasıyla birlikte bölgesel yasaklar gündeme alındı. Salgının seyrine bakılarak her kente özgü olarak risk durumuna göre il geneli, ilçe, mahalle, sokak karantinaları ve gerekli görülmesi durumunda sokağa çıkma yasağı getirilecek.

 

 

SOKAK KISITLAMALARI

Başta İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Konya, Malatya, Şanlıurfa, Mardin ve Batman olmak üzere hareketliliğin fazla olduğu, izolasyonun sağlanamadığı kentlerdeki ilçe, semt ve mahallelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Zaruri ihtiyaçlar ve istisnai durumlar dışında ilçeler arasında geçişler kapatılacak. Risk düzeyi yüksek il veya bölgelerde hafta sonları sokağa çıkma yasağı da gündeme gelebilecek.

 

 

‘BEACH’LER MERCEK ALTINDA

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğini denetimlerin arttırılması konusunda uyarırken, hareketliliğin en fazla olduğu cadde ve sokaklarda, toplu ulaşım alanlarında, sahil bantları, mesire-ören yerleri ile piknik, spor ve yürüyüş alanlarında ek tedbirlerin alınmasını istedi. İstanbul ve tatil bölgelerinden yansıyan tekne, kır partileri ile başta beach’ler olmak üzere plaj ve sahillerde oluşan yoğunlukla ilgili de önlemler arttırılacak. Sosyal mesafe kurallarının ihlal edildiği bu tür durumlarda, kurallara uymayanlara ayrı ayrı para cezasının yanı sıra sorumlu kişilere adli işlem de yapılacak. Kurallara uymayan beach mühürlenecek, tekneler ise bağlanacak, sorumlu kişilerle ilgili de adli işlem (2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası) başlatılacak.

KARANTİNAYA UYMAYANA HAPİS

COVID-19 testi pozitif çıkan ve evde karantina altında tedavisine karar verilenler için de sıkı önlemler geliyor. Karantina kurallarının ihlal edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince para cezası kesilirken, ayrıca hastalık yaymak suçundan da Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 195’inci maddesine göre 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Yasağa uymayan ve salgın hastalık yayanlara bu madde kapsamında adli işlemler yapılıyor. TCK’nın 195’inci maddesi şu hükmü getiriyor:

“Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasından sonra tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” 

Hürriyet

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Leyla 1 ay önce Şikayet Et
  Lütfen sağlığımız için. Tedbirler 'ne ise yapalım,sağlık calisanlarimizida zor durumda bırakmayalım.
  Cevapla
 • vatandaş korona 1 ay önce Şikayet Et
  Antalya Alanya nerede?millet çıldırmış gibi plajlarda gece ceplerinde yapmayın yahu yeter artık birileri şu alanlara bir el atsın.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Devletin el atması gerek
  Cevapla
 • hak 1 ay önce Şikayet Et
  2018’de AIDS’ten 770.000 kişi ölmüş. Sahi niye AIDS gündemden düşürüldü. Yoksa LBGT’lilerin morali bozulmasın diye mi? Normal hastalıklardan bile ölenlerin sayısı Coronadan Ölenlerin en az 10 katı bu neden hiç söylenmiyor.?!
  Cevapla
 • boş beleş konuşma 1 ay önce Şikayet Et
  7 ayda kaç yüzbin kişi koronadan öldü sen önce onu hesap et yeni çıkmış hastalıkla geçmişi uzun hastalıkları karşılaştırma
  Cevapla
 • boş beleş konuşma 1 ay önce Şikayet Et
  7 ayda kaç yüzbin kişi koronadan öldü sen önce onu hesap et yeni çıkmış hastalıkla geçmişi uzun hastalıkları karşılaştırma
  Cevapla
 • omega 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum çiko tebrikler.! vaka degil ölüm oranları önemli zaten.
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Düğünler ve eğlenceler taziye ler acil yasaklansın sokağa çıkma yasağı ekonomik açıdan sakınca doğurur maskesiz dolaşım yasaklansın şehirlerarası seyehat yasaklamak ekonomiyi çökertir. Denetimler artsın başka çıkar yolu yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Başkan Erdoğan'dan sert açıklamalar!
Koronavirüste korkutan mutasyon! Bilim insanları: Maske ve sosyal mesafeyi atlatıyor