İçişleri'nden 81 ile genelge: 3 gün boyunca denetlenecek, uymayanlara ceza kesilecek

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri" konulu genelge gönderdi. Ülke genelinde bugün ve hafta soğnu düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklerde denetim yapılacak. Tedbirlere uymayanlara ceza verilecek.

İçişleri'nden 81 ile genelge: 3 gün boyunca denetlenecek, uymayanlara ceza kesilecek
İçişleri'nden 81 ile genelge: 3 gün boyunca denetlenecek, uymayanlara ceza kesilecek
GİRİŞ 07.08.2020 15:25 GÜNCELLEME 07.08.2020 19:03
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, “Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri” konulu genelge gönderdi. 

“Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri” konulu genelge

 

 

Covid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı. 

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere/kurallara uyulması ve vali/kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetlerinin  salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çekildi. 

“Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri” konulu genelge

Öte yandan yaz ayları nedeniyle artış gösteren nişan/düğün gibi organizasyonlardan veya özellikle sahil bölgelerinde yer alan turizm beldelerindeki yoğunluktan kaynaklı olarak vatandaşların daha sık şekilde kalabalık halinde bir araya geldiği, belirlenen kural ve tedbirlere zaman zaman yeterince riayet edilmediği, bu durumunda bulaşıcılığı çok yüksek olan Covid 19 salgınının yayılım hızını artırdığı  ifade edildi.

Genelgede, 7 Ağustos Cuma, 8 Ağustos Cumartesi ve 9 Ağustos Pazar günlerinde; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü vb. organizasyonlarda denetimler yapılacağı belirtildi. 

Bu kapsamda; tüm il ve ilçelerde gerçekleştirilecek her türlü düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklerin tamamının (düğün salonu, kır düğünü, köy/sokak düğünü vb.), Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ile daha önce valiliklere  gönderilen genelgelerle alınan koranavirüs tedbirlerine bakılacak.

Düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklere yönelik yapılacak denetimlerde, gerek katılımcı olarak bulunan vatandaşların gerekse organizasyonu düzenleyen (salon düğünü şeklinde ise işletmecilerin, köy/sokak düğünü şeklinde ise düğün sahibi olarak taahhütname verenlerin) tarafların yükümlülüklerine uyup uymadıkları detaylıca kontrol edilecek. 

“Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri” konulu genelge

SAHİL BÖLGELERİ DE DENETLENECEK

Sahil bölgelerinde yer alan turizm beldelerinde vatandaşların kalabalık şekilde bir arada bulunabilecekleri; plajların, sahillerde bulunan parti tarzı (beach club vb.) eğlence yerlerinin, özellikle akşam saatlerinden itibaren eğlence yerlerine dönüşebilecek restoran, kafe, kafeterya vb. işletmelerin, Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ile daha önce gönderilen genelgelerle belirlenen  koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılacak. Denetimler,  aynı amaçlarla kullanılabilen tekne, yat gibi deniz araçlarını da kapsayacak ve gerekirse denizden de yapılabilecek şekilde planlanacak. Denetimler sırasında yerli ve yabancı turistleri rahatsız etmeyecek şekilde sivil kıyafetli personel tercih edilecek. 

Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak. Denetimler sırasında bu ortamlarda bulunan vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

“Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri” konulu genelge

Daha önceden en az iki defa kurallara aykırılık tespit edilerek uyarılan ya da idari para cezası uygulanan işletmelerde, bu denetimler sırasında da aykırılıkların tespit edilmesi halinde 30.07.2020 tarihinde illere gönderilen genelge hükümlerine göre 1-3 gün süreyle faaliyetin durdurulması cezası uygulanacak.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • FM.. 1 ay önce Şikayet Et
  Nişan, düğün, sünnette millet göbek atacağız diye birbinin içine giriyor sosyal mesafe sıfır,süsüm bozulacak diye maske takmıyorlar. En güzeli sadece nikah serbest olacak.
  Cevapla
 • Aga 1 ay önce Şikayet Et
  Esnaf ve vatandaş kolluk kuvvetlerini görünce hem maske takıyor hemde mesafeye dikkat ediyor. Kolluk kuvvetleri gider gitmez hiç bir önlem kalmıyor maalesef.
  Cevapla
 • 43 HALİL 07 1 ay önce Şikayet Et
  Antalya Manavgat Pazaryeri sıfır maske
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  denetim heryerde olmalıve bu denetimler sivil giyimli,vatandaş görünüşlü özel ekipler tarafından yapılmalıki sonuç alınabilsin. mesala İkitelli-Istanbul da Esnaf Lokantası levhalı bir lokantaya girdim,girdim ve durumu görünce hemen çıktım-görevlilerin birinde maske yoktu ve mesafe güvenliği yoktu.
  Cevapla
 • köylü 1 ay önce Şikayet Et
  Tatilde partileyenler ne olacak :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na tepki: Müfterilik ve utanmazlık...
Türkiye'nin S-400'leri nereye konuşlandırılacağını açıkladı