İstanbul Barosu'ndan 6 milyon dolarlık büyük skandal

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye Barolar Birliği, Balmumcu'daki boğaz manzaralı binayı İstanbul Barosu'nun talebi üzerine 2012'de satın aldı. Ancak baro, tadilattan sonra yönetim kurulu kararı olmadan burasını sosyetik ve pahalı bir gece kulübüne kiraya verdi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan alındığı için binanın yasal olarak sadece avukatlar tarafından kullanılması gerekiyor.

İstanbul Barosu'ndan 6 milyon dolarlık büyük skandal
İstanbul Barosu'ndan 6 milyon dolarlık büyük skandal
GİRİŞ 08.08.2020 06:15 GÜNCELLEME 08.08.2020 06:15
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yaptıkları çağrılarla sık sık gündeme gelen ve son olarak terör örgütü DHKP-C üyeliğinden hüküm giyen ve cezaevinde eylem başlatan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için "Onlara kayıtsız kalmayalım" çağrısı yapan Mehmet Durakoğlu'nun başkanlığını yaptığı İstanbul Barosu'nda yeni bir skandal ortaya çıktı.

Baro, avukatlar için ayrılan fondan sosyal tesis olarak kullanması için 2012'de 6 milyon dolara satın alınan yeri, sosyetik ve çok pahalı bir gece kulübüne kiraya vermiş. Bunun için yönetim kurulu kararı bile almaya gerek duymayan baro, avukatların konuyla ilgili sorularını yanıtlamaktan kaçındı.

6 MİLYON DOLARA SATIN ALINDI

Alınan bilgiye göre, İstanbul Barosu, avukatların mesleki ve sosyal dayanışması amacıyla kullanılacak sosyal tesis almak istedi. Baronun bu yöndeki talebi üzerine Türkiye Barolar Birliği de (TBB) 2012'de İstanbul Balmumcu'daki yeri 6 milyon dolara satın aldı.

BARONUN KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ

Boğaz ve köprü manzaralı söz konusu yerin alınmasının ardından 25 Ocak 2013 tarihinde TBB ile İstanbul Barosu arasında protokol imzalandı. Bu protokol uyarınca taşınmaz baronun kullanımına tahsis edildi. Daha sonra söz konusu yerde tadilata başlanıldı. Tadilat süresince inşaatın Beşiktaş Belediyesi tarafından mühürlendiği ve 7 yıla yakın süre durduğu öğrenildi.

SOSYAL TESİS OLACAKTI GECE KULÜBÜ YAPILDI

Bu sürenin sonunda tadilatı tamamlayan İstanbul Barosu, üye avukatlar için yapılan yeri, sosyetik ve çok pahalı bir gece kulübüne kiraya verdiği tespit edildi. Baro Başkanlığı'nın, bu işlem için yönetim kurulu kararı dahi almaya gerek duymadığı belirtildi. Taşınmaz, avukatların her türlü ihtiyacının karşılanması için oluşturulan TBB'nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan satın alındı. Bu nedenle de alınan yer sadece avukatların mesleki ve sosyal dayanışması amacıyla kullanılabilir. Protokole göre de taşınmazın bu amaçla kullanılması gerekir. Ancak amacı dışında gece kulübü olarak kullanılan söz konusu yerin avukatların sosyal ve mesleki dayanışmasıyla ne ilgisi olduğu ise merak konusu oldu.

KİMSENİN HABERİ YOK

İstanbul Barosu'na kayıtlı birçok avukat da söz konusu olayın peşine düştü. Avukatlar, İstanbul Barosu'na "Sosyal tesis niyetiyle satın alınan yerin söz konusu gece kulübünü işleten şirkete ne zaman ve nasıl kiraya verildiğini" sordu. Ancak baro, "Başvurunuz bilgi edinme kanunu kapsamı dışındadır. Bu nedenle bilgi edinme birimi olarak olumlu yanıt veremiyoruz" diyerek cevap vermekten kaçındı. Bu avukatlardan Erdost Balcı, İstanbul Barosu'na gönderdiği soruları ve baronun cevabını, başkan Mehmet Durakoğlu'nun ismini etiketleyerek "İyi bayramlar, üyesine en basit bilgiyi vermekten imtina eden baronun başkanı" ifadeleriyle sosyal medya hesabından paylaştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 11
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Niye bunca zaman denetlenmemiş?
  Cevapla
 • Halil Telli 3 yıl önce Şikayet Et
  Barolar, serbest meslek kuruluşları, odalar her biri birer dükalık haline gelmiş. Yönetimi ele geçiren belli bir kadro burada neredeyse ömür boyu saltanat sürüyor. Üyelerden alınan zorunlu aidatlarla lüksün dibine vuruyorlar. Barolar dışında tüm serbest meslek odalarının da kanunla düzenleme getirilmesi şart.
  Cevapla
 • Ergün 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa Avrupa diyenler, Avrupa'da ki çoklu baro sistemine hayır diyor kuyruğuna basılmış yılan gibi cıyaklıyorlar, SEBEBİ işte tam bu !...
  Cevapla
 • misafir8 3 yıl önce Şikayet Et
  Tam bir terörist örgüt, adaletin niye ayaklar altında olduğu belli. Bu toplumu hiç kimse suçlamasın, "Hırsız içerdeyse kapı kilit tutmazmış" der osmanlı büyüklerimiz, doğru söylemişler. Sebep ortada, sonuçta ortada. ülkede darbe çağrısı yapan, teröristle, özellikle istanbul barosuyla kardeş siyasi bir partiye oy veren geri zekalılar, neye hizmet ettiğinizi bir düşünün.
  Cevapla
 • Baba Serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Avukatmı % 95 inin hayatı yalan dolan sahtekar üçkağıt Sömürücü sistemin ve insanların iyi niyetinden yararlanıyorlar
  Cevapla
 • zeyno 3 yıl önce Şikayet Et
  Avukatların eline muhtaç ol inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul dahil çok sayıda il için alarm verildi! Meteoroloji kar uyarısı da yaptı
ABD'den İran'a bir suçlama daha! 39 ülke harekete geçti