Eşsiz bir keşif! 230 milyon yıllık

Rusya’ya bağlı Yakutistan’da yoğun sarı renkli 236 karatlık elmas bulundu. Elmasın, Rusya'da bugüne kadar çıkarılmış en büyük renkli elmas özelliğine sahip olduğu belirtildi.

Eşsiz bir keşif! 230 milyon yıllık
Eşsiz bir keşif! 230 milyon yıllık
GİRİŞ 10.08.2020 18:14 GÜNCELLEME 10.08.2020 18:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rusya merkezli elmas madenciliği şirketi Alrosa'nın alt kuruluşu Almazy Anabara, yoğun sarı renkli 236 karatlık elmasın Yakutistan'ın Ebelyakh madeninden çıkarıldığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, elmasın boyutlarının 47x24x22 milimetre olduğu, söz konusu elmasın 120-230 milyon yıllık olduğunu açıkladı. Elmasın, Rusya'da bugüne kadar çıkarılmış en büyük renkli elmas özelliğine sahip olduğu da ifade edildi.“SON DERECE EŞSİZ BİR KEŞİF”

 

 

Alrosa'nın Kesim ve Cilalama Bölümü Başkanı Pavel Vinikhin, elmasla ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Böylesine büyük bir renkli işlenmemiş elmas bulmak eşsiz bir keşif. Elmas, Alrosa'nın Birleşik Satış Organizasyonu'nda uzmanlarımız tarafından incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Ondan sonra kesim için üreticilerimize mi vereceğimize yoksa işlenmemiş olarak mı satacağımıza karar vereceğiz.”

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en büyük elması ingiliz kraliyetinde bulunmakta imiş. Taş kesilmeden önce ham halde 3100 karat imiş. Taş kesildikten sonra en büyük parça karat imiş. Kaşıkçı elması 86 karat.
  Cevapla
 • daymınd 6 ay önce Şikayet Et
  1 karat=1 milyon yıl.
  Cevapla
 • TRT World Destek 6 ay önce Şikayet Et
  Türk coğrafyasını yağmalayan gaspçı Rusya..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Prof. Mehmet Ceyhan bu kez koronavirüs değil, futbol konuştu: Pozisyona sitem etti!
Son dakika: ABD'den skandal Filistin açıklaması!