Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları içinde, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritayı paylaştı.

GİRİŞ 11.08.2020 02:08 GÜNCELLEME 11.08.2020 09:41
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruç Reis'in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritaya yer verdi. Bölgede gerilim yaratanın maksimalist talepleriyle Yunanistan olduğunu belirten Erciyes paylaşımında, Türkiye’nin hukuki tezlerini özetledi.

 

 

Oruç Reis'in Türkiye'nin BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları içinde sismik araştırma faaliyetine başladığını kaydeden Erciyes, bunun üzerine Oruç Reis'in faaliyet alanının kendisine ait olduğunu iddia eden Yunanistan'ın, büyük yaygara kopardığını vurguladı.

 

 

Büyükelçi Erciyes, "Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis'i durdurmaya ve Doğu Akdeniz'i Türkiye'ye kapatmaya çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın bu iddiasının uluslararası hukukla bağdaşmadığına dikkati çeken Erciyes, şunları kaydetti:

"Bu maksimalist iddia, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Ancak Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD'den bu iddiayı desteklemesini ve Türkiye'ye, meşru hidrokarbon faaliyetlerini durdurması için baskı yapmasını istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir. Bu ülkeler bunun yerine Yunanistan'dan adaletsiz, haksız ve absürt iddialarına son vermesini istemelidir. Bölgede gerilim yaratan Türkiye değil, bu tür maksimalist iddiaları nedeniyle Yunanistan'dır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • erdi 1 ay önce Şikayet Et
  petrol bulsak ne olacak ki. batman da dünya kadar bulunup sonradan çimento işe kapatılıyor. kullanöadıktan sonra yazık o masrafa
  Cevapla
 • dedeoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  "Sakla samanı gelir zamanı"
  Cevapla
 • Güçlü turkiye 1 ay önce Şikayet Et
  Daha çok modern petrol arama gemilerimiz olmalı
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hukuktan değil güçten anlarlar, güçlü oldunmu hukukta sensin, adalette sensin, allah gücümüzü daim etsin, düşmana fırsat vermesin.
  Cevapla
 • Saray Bosnalı 1 ay önce Şikayet Et
  Ya Allah bismillah
  Cevapla
 • Mehmet57 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun bunlar anca güçten anlar ne olacaksa olsun artık şu oniki ada meselesi de halledilsin o yünlü iktidarın ihanetini de büz düzeltelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Polise "Sen zor kullan, o zaman görüşürüz" diyen şahıs adliyeye sevk edildi!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Karar sonrası dövizde hareketlilik