YTB Başkanı Eren: Batı Trakya Türkü sistematik baskılara asla boyun eğmeyecektir

YTB Başkanı Abdullah Eren, Atina yönetiminin Batı Trakya'daki haksız tutumuna ilişkin açıklama yaptı. Eren, "Batı Trakya Türkü sistematik baskılara boyun eğmeyecektir. Türkiye, soydaşının hak ve hukukunu her daim savunacaktır" dedi.

YTB Başkanı Eren: Batı Trakya Türkü sistematik baskılara asla boyun eğmeyecektir
YTB Başkanı Eren: Batı Trakya Türkü sistematik baskılara asla boyun eğmeyecektir
GİRİŞ 16.08.2020 14:25 GÜNCELLEME 16.08.2020 14:26
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Yunanistan’ın Batı Trakya’daki haksız tutumlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

 

 

Yunanistan’ın Batı Trakya’daki haksız yaklaşımlarına dair açıklamalarda bulunan YTB Başkanı Abdullah Eren, ‘‘Batı Trakya Türkü sistematik baskılara boyun eğmeyecektir. Türkiye, soydaşının hak ve hukukunu her daim savunacaktır.’’ dedi. 

‘‘Batı Trakya’daki Müslüman Türk varlığı yüzyıllara dayanıyor ve bugün Batı Trakya’daki Müslüman Türkler 150 bini bulan varlığıyla Yunanistan’daki tek resmi azınlık gurubu.’’ diyen Abdullah Eren, Yunanistan’ın Batı Trakya’da sistematik bir baskı politikası güttüğüne dikkat çekti.  

 

 

Eren, bu baskıcı tutumun son günlerde eğitim üzerinden de yürütülmeye çalışıldığının örneklerinin yaşandığını vurgulayarak; ‘‘Yunanistan, Lozan ile bağdaşmayan bir tutumla Batı Trakya Türk Azınlığına sistemli baskısını eğitim üzerinden sürdürüyor. Batı Trakya’daki birçok köyde okullar kapatıldı. Gümülcine'deki 5 asırlık Medrese-i Hayriye de sindirilmeye çalışılıyor. Bu baskılara son verilmeli.’’ ifadelerini kullandı. 

YUNANİSTAN AZINLIĞIN HAKLARINI KORUMAKLA MÜKELLEF

Abdullah Eren, Yunanistan’ın kimlik inkârı, dini hayat özgürlüğüne müdahale, azınlığa ait vakıf mallarına yönelik tartışmalı uygulamalar ile beraber şimdi de eğitim üzerinden soydaşın Lozan başta olmak üzere farklı hususlarla garanti altına alınmış hak ve hukukunu hiçe sayan girişimlerde bulunduğunun altını çizdi. 

Eren, ‘‘Lozan ile garanti altına alınmış haklar arasında eğitim ve dini işlerde özerklik var. Yine Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan 1951 ve 1968’de imzalanan Kültür Anlaşması ve Kültür Protokolü, kabul edilen uluslararası sözleşmeler, Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan ilave anlaşmalar söz konusu. Ayrıca Yunanistan bir AB üyesi. Kaldı ki azınlık haklarına özel olarak bağlantılı olan başlıca uluslararası insan hakları sözleşmelerine de taraf. Dolayısıyla tüm buralardan mütevellit azınlığın haklarına yönelik sorumlu olduğu noktalar var. Bunlara uygun hareket etmesi gerekir. Yunanistan bu hakları korumakla mükellef.’’ şeklinde konuştu.  

Atina'dan tahrik: Türk köyüne asker gönderdi

TÜRK KÖYÜ'NDE ASKERİ TATBİKAT VE KABRİSTANA SALDIRI

Yunanistan’ın birkaç gün önce Batı Trakya’da dünyada örneğine pek rastlanmayan bir şekilde tam teçhizatlı komandoları ile sivil yerleşim yerinde sözde tatbikat yaptığı konusuna da değinen YTB Başkanı Abdullah Eren, ‘‘Tamamen soydaşlarımıza karşı, üstelik Yunanistan vatandaşılar, ortaya konan baskı ve korku amaçlı tutumun son derece akıl dışı yeni bir örneği. Basına yansıyanın dışında birkaç köyde daha askeri varlık gösterme olduğuna dair haberler oldu. Kabristana yapılan saldırı da söz konusu biliyorsunuz. Asla kabul edilebilir şeyler değil bunlar. Batı Trakya Türkü her alanda görülen tüm bu sistematik baskılara asla boyun eğmeyecektir. Türkiye de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi hiçbir zaman soydaşını yalnız bırakmayacak; onun hak ve hukukunu her daim savunacaktır.’’ dedi. 

 

YORUMLAR 3
 • Cemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Biri TRT nin başında diğeri YTB nin başında iki başarısız kardeş. Sadece Laf üretiyorlar.
  Cevapla
 • tunctunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Yillardir bu ve benzer $ikayetleri okuyoruz.Aslinda bir gece binlerce asker ve tanklar ile Trakya´dan girip Selanige kadar gitmeli i$gal etmeli selanikten güneye dogru baktiginizda Misira kadar uzaniyor yani Adalarda bizim..Ayni gece Kibrisin kuzeyinden para$üt birlikleri ve gemiler ile gidip cikartma yapmali..Ondan sonra oturup sigara nargele icmeli gibi hayallerim var benim:-)
  Cevapla
 • Mmm 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar lozan anlaşmasını delik deşik etmişler. Biz niye hala uymak zorundayız.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten konsoloslukların kapatılmasına tepki
Gizli zamlar takibe alındı! Cezalar kesilecek (2 Şubat 2023 Günün Önemli Gelişmeleri)