İbrahim Kalın'dan Al Jazeera'ye çarpıcı Libya açıklaması

Son Dakika Haberi; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera televizyonuna konuştu. Türkiye'nin, Rusya ile Suriye'de olduğu gibi Libya'da da yardımlaşabileceğini ifade eden Kalın, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılması teklifiyle ilgili 'Libya hükümeti kabul edilebilir şartlarda onaylarsa eğer onları destekleriz. Ancak bunun adil ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir' dedi.

GİRİŞ 18.08.2020 01:15 GÜNCELLEME 18.08.2020 01:21
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuşan Kalın, Türkiye’nin Katar ve diğer bazı ülkelerle birlikte Libya’daki siyasi girişimi desteklemek için orada olduğunu söyledi. Libya’da siyasi çözüm olacağına inandıklarını kaydeden Kalın, Sirte ve Cufra’da bir yıl boyunca askeri yığınak yapıldığını ve bundan endişe duyduklarını ifade etti.

İbrahim Kalın'dan Al Jazeera'ye çarpıcı Libya açıklaması

Bu durumun barış ve Libya’nın toprak bütünlüğü için tehdit oluşturduğunun altını çizen Kalın, Türkiye’nin Libya’nın bölünmesi ile ilgili resmi ve gayri resmi planlara karşı çıktığını kaydetti.

Kalın, Türkiye'nin, Libya'nın hiçbir yerinde askeri çözümü tercih etmediğini ifade ederek, "Orada askeri mücadelenin sürmesini istemediğimizi her fırsatta söylüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

- "HERHANGİ BİR DEVLETLE KARŞI KARŞIYA GELMEK İSTEMEYİZ"

Libya’da herhangi bir devletle karşı karşıya gelmek istemediklerini vurgulayan Kalın, Mısır’ın Libya’nın komşusu bir ülke olduğunu ve orada yapıcı bir rol üstlenebileceğine inandıklarını belirtti.

Kalın, “Asıl bizi endişelendiren, Rusya’nın orada Wagner gibi paralı askerler bulundurması ve BAE’nin Hafter’e destek için Sudan, Nijer ve Çad gibi ülkelerden paralı askerler getirmesidir.” dedi.

- SİRTE VE CUFRA’NIN SİLAHTAN ARINDIRILMASI ÖNERİSİ

Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılması önerisinin çatışmaların durdurulması için dikkate alınabilecek iyi bir fikir olabileceğini düşündüklerini söyleyen Kalın, “Libya hükümeti Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmasını kabul edilebilir şartlarda onaylarsa eğer onları destekleriz. Ancak bunun adil ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu şehirler siyasi çözüm için bir pencere olabilir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerginlik istemediğini belirten Kalın, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin bölgenin barış ve refah içinde olmasına katkı sağlayabileceğine ve tabii kaynaklarını adil bir şekilde paylaşabileceğine dikkati çekti.  

- "RUSYA İLE LİBYA’DA DA YARDIMLAŞABİLİRİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığını aktaran Kalın, "Görüşmede Libya ve Suriye konusu değerlendirildi." bilgisini paylaştı. 

Türkiye'nin, Rusya ile Suriye'de olduğu gibi Libya'da da yardımlaşabileceğini ifade eden Kalın, bunun üçüncü bir ülkenin aleyhine olmayacağını söyledi.

"RUSYA İNKAR ETSE DE LİBYA’DA HAFTER’İ DESTEKLEDİĞİ AÇIK" 

Rusya'nın, Libya’da taraf bir ülke olduğunu vurgulayan Kalın, "Rusya inkar etse de Libya’da Hafter’i desteklediği açık." dedi.

Kalın, Rusya'nın, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac hükümeti arasında arabuluculuk rolü üstelenmek istediğini kaydetti. 

BERLİN KONFERANSI ÇAĞRISI

Libya’da çözümün siyasi olacağını düşündüğünü tekrarlayan Kalın, "Berlin Konferansına katıldık, Cumhurbaşkanımız oradaydı. Mısır, Katar, Almanya, Rusya ve İtalya gibi herhangi bir ülke siyasi görüşmelere katkı sağlarsa bundan mutluluk duyarız.” diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 19
 • Eren 3 yıl önce Şikayet Et
  Eyy Kandırıldık demeden önce - Suriye’de yapılan Hatalar ve Az konuş - Acele etmek zorundayız...
  Cevapla
 • Vay bee 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa yıkılıyordu - Almanya bizi kıskanıyordu- Dünyada Yeni düzen kurulur - ve Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı ???
  Cevapla
 • Vay bee 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok ilginç şeyler oluyor ... Malesef Çok konuşur - Adım atmıyoruz ... Aynısı Suriye’de oldu . Yıllarca bekledik . Sonra Kandırıldık ...
  Cevapla
 • Greenpeace 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya, Libya da paralı askerler ile desteğini madem inkar ediyor bir gece ansızın gider wagneri vurursun sonra bakarsın Rusya'dan ses geliyor mu? geliyorsa Rusya'ya hani inkar ediyordun dersin ipliğini pazara çıkarırsın bu kadar basit.Kedinin kuyruğuna basarsan ağzından acı bir miyavlama duyarsın olay buna benziyor miyavlamaz ise sorun yok.Libya da Hafteri destekleyen ülkelerin uçakları havaalanında askeri ekipmanlarımızı,malzemelerimizi bombaladı yanıtımız sadece bunun hesabını ödeteceğiz oldu halbuki İsrail gibi şahin politikalar izleyip bin misli karşılık vermeliydik verseydik bu kadar cesur olamazlardı.
  Cevapla
 • Yusuf Kenan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir işimiz de sağlam olsun idlipte geç kaldığımız gibi şimdi de Sirte de geç kalıyoruz. Hiç sağlam işimiz yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Atalay'dan Biden yorumu! 'Demokrat Parti iki durum arasında tercih yapmak zorunda'
Kassam Tugayları, İsrail'in Merkava tanklarını böyle imha etti