Trabzon'da şarbon karantinası

Trabzon'un Sürmene ilçesinde bir mahalle, şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.

Trabzon'da şarbon karantinası
Trabzon'da şarbon karantinası
GİRİŞ 18.08.2020 15:19 GÜNCELLEME 18.08.2020 17:22

Sürmene'nin Yemişli mahallesinde kesilen büyükbaş hayvanın etinden yiyen kişilerin rahatsızlanması üzerine, inceleme başlatıldı. Kesilen hayvanda şarbon olabileceği ihtimali üzerine mahalle karantinaya alındı.

 

 

İlgili tüm birimlerin konuyla ilgili incelemeyi sürdürdüğü bildirildi.

'Aşılama faaliyetine başlanmıştır'

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yemişli mahallesinde büyükbaş hayvanın kesilerek dağıtıldığı ve bunları tüketen bazı vatandaşlarda birtakım rahatsızlıklar belirlendiği aktarıldı.

Bu durum üzerine, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilgili vatandaşın işletmesine gidilerek, kesilen hayvana ait et numuneleri ve işletmede bulunan diğer hayvanlardan kan örnekleri alındığı belirtilen açıklamada, örneklerin Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildiği vurgulandı.

Analiz sonuçlarında kesilen hayvanın şarbon hastalığı mikrobu taşıdığı, diğer mevcut hayvanlarda ise hastalık olmadığı tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Konu ile ilgili il ve ilçe müdürlüğümüzce karantina, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, ilk etapta dezenfeksiyon işlemleri yapılmış, mevcut henüz tüketilmeyen etler ise imha edilmiştir. Aşılama faaliyetine başlanmıştır. İlgili durumun takibi Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığı ile birlikte koordineli olarak yapılmaktadır. Şu an endişe edilecek herhangi bir durum görülmemektedir."

ETİKETLER
Trabzon
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
UEFA ülkeler sıralamasında halimiz duman!
Diyarbakır'da Kanuni tarafından yaptırılan içme suyu şebekesi bulundu!