ABD gemileri Doğu Akdeniz'de savaş gemilerimizi izliyor

Girit’in güneyinde önceki gün Yunan donanması ve jetleriyle görüntü veren ABD fırkateyni dün Türk savaş gemileriyle yakın temastaydı.

 ABD gemileri Doğu Akdeniz'de savaş gemilerimizi izliyor
ABD gemileri Doğu Akdeniz'de savaş gemilerimizi izliyor
GİRİŞ 27.08.2020 07:56 GÜNCELLEME 27.08.2020 08:02
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin navtex ilan edip sondaj çalışması yaptığı Girit güneyinde önceki gün Yunan donanması ve jetleriyle görüntü veren ABD fırkateyni dün Türk savaş gemileriyle yakın temastaydı. İtalya’nın hem Yunanistan hem de Türkiye ile aynı anda icra ettiği deniz eğitimine dün ABD de katıldı.

 

 

Mesaj yayınlandı

Amerikan gemisinin, bir Türk fırkateyni ve MİLGEM korvetiyle yakın takibe alındığına ilişkin fotoğraflar servis eden Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından şu mesajı geçti: “Türk Deniz Kuvvetleri, Müttefik Deniz Kuvvetleri ile geçiş eğitimlerine devam etmektedir. TCG Barbaros fırkateyni ve TCG Burgazada korveti ile ABD muhribi USS Winston S. Churchill tarafından 26 Ağustos 2020 günü, Doğu Akdeniz’de deniz eğitimleri icra edilmiştir.” Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyet sahasında varlık göstermeye çalışan Yunanistan ise tatbikatlara doymuyor. Atina ordusu dün de Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Fransa ve İtalya ile ortak manevralar yaptı. Yunan Savunma Bakanlığı, tatbikatın Kıbrıs ve Girit güneyinde 3 gün süreceğini açıkladı. Ortak tatbikata ilişkin duyurusunda Fransa ise 26-28 Ağustos tarihleri arasındaki tatbikatlarda helikopter destekli bir fırkateyn ve üç Rafale jetle yer aldıklarını kaydetti. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de “Doğu Akdeniz bir gerginlik bölgesine dönüştü” ifadesini kullandığı Twitter mesajında Türkiye’ye yönelik şu saldırgan cümleleri yazdı: “Mesajımız basit: Öncelik diyalog, işbirliği ve diplomasi olmalı. Böylece Doğu Akdeniz bir istikrar ve uluslararası hukuka saygı bölgesi hâline gelir. Doğu Akdeniz birilerinin hırsları için oyun alanı olmamalı. O bir ortak değer.”

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Şimal 3 ay önce Şikayet Et
  Türk gemilerini izliyorlarmış izletmeyin imkanlarımız bu kadar mı.Ondan sonra ahkam kes o silahı yaptık bu silahı yaptık.O yaptığınız silahları müzeye mi koyacaksınız.
  Cevapla
 • Gürbüz 3 ay önce Şikayet Et
  Parly, mesajında demiş ki ; “Mesajımız basit: Öncelik diyalog, işbirliği ve diplomasi olmalı. Böylece Doğu Akdeniz bir istikrar ve uluslararası hukuka saygı bölgesi hâline gelir. Doğu Akdeniz birilerinin hırsları için oyun alanı olmamalı. O bir ortak değer.” Ula hırs sende, yalan söylüyorsun. Ortak değermiş. Yeni mi aklına geldi. Afrin'de, Suriye'deki bizim sınırların dibine yaptığınız TÜNELLERİ, ne için yapmıştın ki?
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Sömürgeci insan tüccarı FRANSA borunu git başka yerde öttür.
  Cevapla
 • mpa 3 ay önce Şikayet Et
  Zaten koronadan öleceğiz hiç olmasa vatanı korurken ölelim belki şehit oluruz.
  Cevapla
 • türkiye 3 ay önce Şikayet Et
  Eyyy REİS çıkar seferberliği Atina'yı İstanbul'a katalım..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte 2020'nin en çok satan otomobilleri
Başkan Erdoğan'dan Ruhani ile kritik görüşme