İmzalar tamam! İstanbul 2 Nolu Baro kuruluyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, İstanbul'da Baronun kurulması için 2 bin imzanın tamamlandığını belirterek '2 Nolu' Baroya katılmak için başvurduğunu bildirdi.

İmzalar tamam! İstanbul 2 Nolu Baro kuruluyor
İmzalar tamam! İstanbul 2 Nolu Baro kuruluyor
GİRİŞ 21.09.2020 23:05 GÜNCELLEME 21.09.2020 23:07
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu baronun kurulması için 2 bin imzanın tamamlandığını belirtti.

"BİR HAFTA SONRASINDA SÜREÇ TAMAMLANMIŞ OLUR"

Avukatlar Necati Ceylan, Niyazi Paksoy, Cavit Tatlı ve Şengül Karslı'nın kurucular kurulunda yer aldığı baroya kayıt başvurusunda bulunduğunu ifade eden Yıldız, "Ben de avukat olarak müracaat yaptım. İmzalar Barolar Birliğine teslim edilecek, bir hafta sonrasında süreç tamamlanmış olur." diye konuştu.

2 Nolu Baronun avukatların sorunlarını ele alacağının altını çizen Yıldız, "Daha önceki baroların uğraştığı siyasetle uğraşmaktan ziyade avukatların yetişmesi ve hukukun üstünlüğünün tüm olarak hakim kılınması için üzerine düşen görevi yapacaktır." ifadesini kullandı.

Yıldız, 2 Nolu Baronun kuruluşunda yer alan avukatların Anayasanın başlangıç kısmında ifade edilen "Türk milli menfaatlerinin ve Türk varlığının himayesi, Anayasa ve kanunlara uygun olarak hukukun her alanda üstünlüğünü temin" için görev yapacağını kaydetti.

- AYM'NİN ENİS BERBEROĞLU KARARINA TEPKİ

Yıldız, ayrıca, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu'nun hak ihlaline uğradığına yönelik kararı sonrasındaki üç CHP'li milletvekilinin TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a yarın gerçekleştireceği ziyareti de değerlendirdi.

"Bireysel başvuruya konu olan işlemlerde Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmış olması, bazı CHP vekillerinin iddiasının aksine ceza hükmünün kesinleşmesini önlemez." ifadesini kullanan Yıldız, Anayasa'nın geçici maddelerini hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

"Bu madde özel düzenlemedir, kişinin yeniden seçilmesi halinde o dosya için genel hüküm olan 83'üncü madde uyarınca dokunulmazlık vermez. AYM,  Enis Berberoğlu kararında bu düzenlemeyi dikkate almamıştır. Bu sebeple sözü edilen karar Anayasanın 138'inci maddesi 1'inci fıkrasına açıkça aykırıdır." 

Hak ihlali kararı nedeniyle "TBMM üyeliği" sıfatının otomatik olarak yeniden kazanılamayacağının altını çizen Yıldız, "Söz konusu AYM kararından sonra öncelikle yerel mahkemeye gidilmesi gerekir. Yargılamanın yenilenmesinden sonra verilecek karara göre hareket edilmelidir. Bu yol takip edilmeden Meclis Başkanının yapacağı herhangi bir işlem yoktur." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  100 000 avukatın içinden sadece 2000 avukat bularak MHP 2. Baroyu açabiliyor....Akavukatlar haydi....3. 4. 5. için ....
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  MHP li baromuz oluyormuş hamdolsun.
  Cevapla
 • bbb 2 yıl önce Şikayet Et
  şükürler olsun
  Cevapla
 • Turkıye 2 yıl önce Şikayet Et
  Zorunamı gitti
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  ileride bölücülükten hapse girmesinler de
  Cevapla
 • Reis 2 yıl önce Şikayet Et
  Demokraside çoğulculuk esastır,yeni kurulacak baro hayırlı uğurlu olsun! AYM ‘de bir sıkıntı olduğu gün gibi ayan beyan ortada lakin anlamadığım şey buradaki çoğunluğu Reis atadı bu nasıl oluyor?Başkanını ve diğer bir kaç üye İngiliz anahtarı bay şövalye tarafından atanmıştı ! Acaba çürük elmalar misali yeni elmaları da bu çürüklermi bozdu!
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Belki çürük yok, sıkıntı var diyenin kendi çürüktür belkide...
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel bir gelişme şu aym de bir çözüm bulunsa iyi olur orda ciddi bir sıkıntı var gibi sanki yabancı güçler ele geçirmiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu yapmadığı metroyu da sahiplendi - Ekim gazete manşetleri
Kira zammı için yeni sistem geliyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat