Doğu Akdeniz Konferansı'nda Türkiye'den tarihi mesaj

İletişim Başkanlığınca düzenlenen "Uluslararası Doğu Akdeniz Konferansı" gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hakkaniyet ve iş birliği vizyonu ile bunun uluslararası sisteme etkilerinin ele alınacağı video konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İletişim Başkanı Fahrettin Altun önemli değerlendirmelerde bulundu.

GİRİŞ 24.09.2020 13:42 GÜNCELLEME 24.09.2020 14:14
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

letişim Başkanlığınca Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hakkaniyet ve iş birliği vizyonu ile bunun uluslararası sisteme etkilerinin ele alındığı "Uluslararası Doğu Akdeniz Konferansı" düzenlendi.

Video konferansın açılış konuşmasını yapan İletişim Başkanı Altun, Doğu Akdeniz hakkında son yıllarda birçok şey söylendiğini anımsatarak "Bazı eski sömürgeci güçler, bu bölgeyi 'yeni imparatorluklarının doğum yeri' olarak görüyor. Başkaları, burayı 'bir sonraki küresel çatışma noktası' olarak değerlendiriyor. Doğu Akdeniz, Türkiye için ise Mavi Vatanımızın bir parçasını teşkil ediyor." dedi.

Türkiye'nin son aylarda dünyaya çok net bir mesaj verdiğini belirten Altun, "Milletimizin bazı konularda görüş ayrılıkları olabilir, demokrasilerde bu normaldir ancak biz Türkiye'nin hak ve çıkarlarının korunması noktasında biriz. Uluslararası hukukun bizim yanımızda olduğunu biliyoruz. Sesi en çok çıkanın her zaman haklı olmadığını iyi biliyoruz. İşte bu yüzden Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, her zaman diplomasiden yana oldu." ifadelerini kullandı.

"HER ÇÖZÜM VE HER MUHTEMEL ÇATIŞMA, HER İKİ ÜLKEYİ İÇERMEK ZORUNDADIR"

Doğu Akdeniz meselesini ikili bir anlaşmazlığa indirgeme çabalarına rağmen bu sorunun sadece Türkiye ve Yunanistan arasında olmadığına dikkati çeken Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

"Evet, bu anlaşmazlık öncelikle ikilidir. Her çözüm ve her muhtemel çatışma, her iki ülkeyi içermek zorundadır. Aynı zamanda gerilimin yükseltilmesi veya çözümlenmesi, Türkiye ve Yunanistan'ın kararına bağlıdır. Yine de ortada sadece ikili bir anlaşmazlık yoktur. Dünyanın her yerinden insanın burayı çok yakından takip etmesi, bunun en somut göstergesidir. Meselenin ikinci aşaması bölgeseldir. Her iki tarafta da bölgesel aktörler bulunmaktadır. Onların kararları, Türkiye ve Yunanistan'ın politika tercihlerini karmaşıklaştırıyor. Hiç kuşkusuz, bölge genelinde iki rakip ideal bulunuyor. Bir yandan Türkiye gibi ülkeler demokrasi ve diplomasiye ihtiyaç olduğunu söylüyor. Diğer yanda ise askeri diktatörlük ve şiddetten yana olduğu aşikar zararlı aktörler var. Hangi tarafın kazanacağı hem bölgenin hem de uluslararası düzenin geleceğini belirleyecektir."

DİPLOMASİ VURGUSU
İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Bugün saat 12:00'de başlayacak olan Uluslararası Doğu Akdeniz Konferansı'nda Mavi Vatanımız'daki tüm meseleleri ele alacağız. Türkiye'nin hakkaniyet ve iş birliği vizyonunu tüm muhataplarımıza net bir şekilde anlatarak diplomasinin önemini bir kez daha vurgulayacağız." ifadelerini kullandı..

"BÖLGE BARIŞ VE İSTİKRAR HAVZASINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ"
İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlılığı ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in yardımları ile diyalog ve diplomasiye alan açıldığını söyledi.

Yunanistan ile istikşafi görüşmeleri başlatma fırsatının oluşmasından memnuniyet duyduklarını, zira diplomasinin her daim doğru yol olduğunu belirten Altun, "Atılan adım, doğru istikamette atılmıştır. Biz bu zor dönemde her zaman bunu söyledik." dedi.

Altun, "Önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz'de gerilimi azaltmalı, adil ve kalıcı bir çözüm için oluşan ivmeyi birlikte korumalıyız. Bu ivmeyi artırmak için bir sonraki adımımız, Kıbrıs Türklerini içeren bir bölgesel konferans toplamak olmalıdır. Kazan-kazan çözümleri üretmek ve bölgenin kaynaklarının barışa hizmet etmesi için tek yol budur." ifadelerini kullandı.

Altun, gerginliğin azaltılmasını, bölgenin bir barış ve istikrar havzasına dönüştürülmesini ümit ettiklerini vurguladı.

"KONFERANSIN, DOĞU AKDENİZ'DE 'ORTAK İYİYE' KATKI SAĞLAMASINI ÜMİT EDİYORUM"
Uluslararası Doğu Akdeniz Konferansı'nda, meselenin anlaşılması ve bazı soruları yanıtlamak için toplandıklarını hatırlatan Fahrettin Altun, "Bu soruların bazıları şöyle: Doğu Akdeniz anlaşmazlığı, uluslararası hukukta nereye oturmaktadır? Doğu Akdeniz meselesinin ikili ve çok taraflı ilişkilerin geleceğine etkisi ne olacaktır? Türkiye'nin Doğu Akdeniz vizyonu nedir? Bu konferans, bu ve benzeri sorular hakkında tam zamanında bir tartışmaya zemin hazırlayacaktır." dedi.

Fahrettin Altun, "Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı adına, bu konferansın Doğu Akdeniz'de 'ortak iyiye' katkı sağlamasını ümit ediyorum." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

.

 

 

.

YORUMLAR 2
  • R.turkan 2 yıl önce Şikayet Et
    Bu vaziyet in sonunda , aynı hendek olayları gibi sonuçlara gidecek. Konuşma antlaşma diyaloglar derken,bir taraftan da gizlice diğerlerini kuvvetlendirip meydan okuyacaklarınız.hali hazırda silâh vermek için sıraya girenlerin görüyoruz.hemde bedava. Fakat biz Türkiye olarak her tehlikeye karşı uyanık olursak ,kimse yıkamaz bizi. İçerde de uyanık olmalıyız ki en kötü vurulmak insanın kendi silahıyla olsa gerek. doğruluk la yönetilmeye n her iş tarihimiz boyunca tekerrür etmeye mahkumdur. Elbette ki doğruluk eninde sonunda kazanacak , tıpkı su misali gibi . akıp yolunu bulacaktır
    Cevapla
  • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
    Savaş abi zaten dilolar euro yukselttiler .barışsan nolcak.ayrıyetten ayıdan post düşmandan post olmazmış
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Temel atılıyor: Toki hızlı başladı!
Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan çıkışı: Tedbirleri alacağız!