MR sonuçları artık 10 saniyede alınacak

Türk Beyin Projesi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirildi. Uygulama ile MR sonuçları 10 saniyeden kısa sürede çıkıyor.

MR sonuçları artık 10 saniyede alınacak
MR sonuçları artık 10 saniyede alınacak
GİRİŞ 25.09.2020 12:03 GÜNCELLEME 25.09.2020 12:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Digital Dönüşüm Ofisi ve Gazi Üniversitesi, tıp alanında önemli bir başarıya imza attı. Sağlıkta Yapay zeka uygulaması başlatıldı. 

Beyin MR'ının sonucu artık saatlerce beklenmeyecek. Yapay zeka alt yapısıyla saniyeler içinde sonuç elde edilecek. 

YAPAY ZEKA İLE BAŞARDILAR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Emrah Çeltikçi, "Bu yapay zeka teknolojisi sayesinde şu anda yaklaşık 10 saniye gibi bir sürede hatta 10 sn den de kısa açıkçası 6.4 gibi ortalaması bunun bu kadar kısa bir sürede hastaların beyinlerinde bir tümör olup olmadığını beyinlerinde bir anormallik olup olmadığı hızlıca sonuç verebilen bir sistem" dedi.

Hasta daha MR cihazından çıkmadan sonuç sisteme aktarılıyor. Bu özelliği ile proje, zamanla yarışan acil hastalar için hayati öneme sahip.

Türkiye'de bir ilk olan proje, Gazi Üniversitesi'nde başarıyla uygulanmaya başlandı.

Proje, doktorların özellikle de radyologların işini büyük ölçüde kolaylaştıracak.

ETİKETLER
MR sonuçları
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • maho 4 hafta önce Şikayet Et
  Yapay zeka başarı oranı diye birşey vardır.% 100 değildir.Difransiyel denklemlerle yapılan hesaplama herzaman daha başarılıdır.Sinyal işleme aslında diff denklemlerle yapılır ama o bile bazen hatlı sonuç veriyorken , yapay zekayı kimse kutsamasın , matemetik yapay zekadan daha kesin sonuç verir .Sinyal işleme okumuş ise yapay zeka alaylı gibidir.sonra uyarmadı demeyin.Birazcıkta makinenin çakallığıdır aslında.
  Cevapla
 • Mustafa 4 hafta önce Şikayet Et
  MR sonuçları zaten anında çıkıyor. Radyoloji uzmanının yazacağı rapor için 1 hafta beklemek gerekiyor. 10 saniye içinde görülebilecek MR'ı çektirmek için 1 ay beklemek gerekiyor. Haftalarca sonraya sıra veriliyor.
  Cevapla
 • vanlı 4 hafta önce Şikayet Et
  mr sonucu 10 saniyede alınacak iyi güzel ama mr çektirmek için 3 ay sonrasına ancak randevu bulunuyor ona da bir çare bulunsa iyi olur.
  Cevapla
 • Kadir 4 hafta önce Şikayet Et
  Nerde 3 ay ziya atma
  Cevapla
 • buzz 4 hafta önce Şikayet Et
  para verdin mi en fazla ikigün
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: ABD'nin çıkışı sonrası Türkiye'den S-400 resti!
İstanbul'un bir haftalık koronavirüs bilançosu açıklandı! Korkutucu tablo