Erzincan bağlarında 'Cimin üzümü' bereketi

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde hasadı yapılan yörenin tescilli ürünlerinden Cimin üzümündeki rekolte üreticinin yüzünü güldürdü.

Erzincan bağlarında 'Cimin üzümü' bereketi
Erzincan bağlarında 'Cimin üzümü' bereketi
GİRİŞ 28.09.2020 04:04 GÜNCELLEME 28.09.2020 04:04
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İlçenin bağlarında 8 bin 650 dekar alanda yetiştirilen ve yılda yaklaşık 7 bin ton verim elde edilen Cimin üzümünün hasadı devam ediyor.

Kendine has eşsiz tadıyla sofralık olarak talep gören Cimin üzümü, şeker oranının düşük olması sebebiyle de özellikle diyabet hastalarınca tercih ediliyor.

Kentin tescilli ürünlerinden olan Cimin üzümü, dönem dönem bazı Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor. Bağlarda yoğun mesai yaparak salkım salkım üzümleri kasalara dolduran üreticiler, bu sezon kaliteli ve verimli ürün almanın sevincini yaşıyor.

Üzümlü Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Karakelle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasadı devam eden Cimin üzümünde rekoltenin yüksek olduğunu fakat fiyatların üreticiyi memnun etmediğini söyledi.

"ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLÜYOR"

Ağustos ayının sonunda başlayan hasadın kasım ayına kadar devam etmesini beklediklerini anlatan Karakelle, şöyle konuştu:

"Cimin üzümü Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde yetişen nadir ürünlerden biridir. Kabuğunun ince olması, kendine has üzerinde buğu olması ve tadının mayhoş olması başlıca özelliklerindendir. Bu nedenle şeker hastaları da sıkıntısız tüketebiliyorlar. Yağış olursa üzümde çürüme meydana geliyor. Bu yıl yağış olmadığından dolayı ürünümüzün durumu iyi ve çiftçimizin yüzü gülüyor. Yalnız fiyatların 2,5 liraya kadar düşmesi üreticiye biraz sıkıntı oldu."

Karakelle, Cimin üzümünün ağırlıklı sofralık olarak tüketildiğini, yörede üzümden saruç ve pekmez de yapıldığını anlattı.

Bu yıl da 7 bin ton üretim hedeflediklerini aktaran Karakelle, "Üzümümüz dönem dönem ihraç da edildi. Yalnız raf ömrünün kısa olmasından dolayı ihracata gitmiyor, Türkiye içerisinde tüketiliyor." dedi.

Üzüm üreticisi Murat Akdağ da bu yıl fiyatlardan memnun olmadıklarını vurgulayarak, "Cimin üzümünün hasadına ağustosun 20'sinden itibaren başladık. Şu anda eylülün ortasındayız ve hasadın zirvesindeyiz. Üzümümüz geçen seneye göre daha kaliteli ve daha verimli, yalnız fiyatların düşüşe geçmesinden dolayı mustaribiz. Üretici olarak verimden istediğimizi aldık yalnız fiyatlardan alamadık." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 4
 • Aysel 2 yıl önce Şikayet Et
  Siyah üzüm kan yapar İstanbul gibi yerde 500 kiloya yakın üzüm var evin hertarafi balkon önce yaprağın topluyorum sonra üzüm Ümraniye yeni şehir yaprağı on dakikada pişer ama üzümlerin dalında kaldı malisef amaliyat oldum dagitacamherkese
  Cevapla
 • Aysel 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul Ümraniye yeni şehirde oturuyorum evimin her tarafı üzüm sardı balkonda boylu boyunca üzüm aşması Allah herkese böyle kısmeti vermez bahar mevsimde salamura yaprak yaptım 60 kilo geçim nimet sirke pekmez yapıyordum her yıl yıl ama üzümlerin dalında kaldı malisef amaliyat geçirdim yapamıyorum dağıtacak herkese kasa kasa
  Cevapla
 • uzman 2 yıl önce Şikayet Et
  istanbulda biraziyi üzüm 8 t.l..o.üzümün üreticiden.4 liradan çıkması lazım.Yazık üreticinin aracıdan daha çok kazanması lazım..
  Cevapla
 • Çeto 2 yıl önce Şikayet Et
  Bin bir derde devadır memleketimin kara incisi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Arda Güler'de mutlu son! Anlaşma sağlandı
Kızılelma'nın gölgesi bile yetti: Nasıl başa çıkacağız?