Okullar açılacak mı? MEB açıkladı: 5 Ekim’de liselerde yüz yüze eğitim...

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamasında mesleki ve teknik liseler, Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin yüz yüze eğitime 5 Ekim tarihinden itibaren başlayacağını duyurdu. Bu gelişmenin ardından İlkokul ve Ortaokul öğrencileri Okullar ne zaman açılacak? sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte okulların açılma tarihi ve MEB’in yaptığı son dakika açıklaması…

Okullar açılacak mı? MEB açıkladı: 5 Ekim’de liselerde yüz yüze eğitim...
Okullar açılacak mı? MEB açıkladı: 5 Ekim’de liselerde yüz yüze eğitim...
GİRİŞ 03.10.2020 09:34 GÜNCELLEME 03.10.2020 09:34
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Mesleki ve Teknik Liseler 5 Ekim’den itibaren açılıyor. Okulların açılma tarihi, uzaktan eğitime devam eden  18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen tarafından merak ediliyor. 21 Eylül’de 1. sınıflar ve okul öncesi hazırlık sınıflarıyla başlayan yüz yüze eğitim kademeli olarak devam edecek. Bilim Kurulu toplantısının ardından okulların açılmasıyla ilgili Bakan Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı okulların durumuyla hassas çalışma yürütüyor. Bu kritik süreçte öğrencilerin salgın hastalıktan etkilenmemesi için geçişler kademeli olarak gerçekleşecek. Özellikle sınav yılında olan 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencileri için okulların açılması gündemde. MEB Bakanı Ziya Selçuk 2. sınıf öğrencileri için çalışma yapıldığını açıklamıştı. MEB Mesleki ve teknik liseler hakkında son dakika açıklaması yaptı!

 

5 EKİMDE 4 LİSE TÜRÜNDE EĞİTİM BAŞLIYOR!

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liselerinin meslek.eba.gov.tr adresinde yayımlanan alan ve dal derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacağı duyuruldu.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 2020-2021 eğitim yılında yüz yüze eğitim hakkında bilgiler veren Koca 21 Eylül’de okula başlayan 1. sınıflarla ilgili ciddi bir sorun yaşamadıklarının altını çizdi.  Bilim Kurulu’nun 2. sınıf, 8. sınıf ve 12. sınıf ile ilgili önerisi olduğunu ifade eden Koca Pazartesi günü düzenlenecek Kabine Toplantısını işaret ederek “ Karar aşamasına gelirse zaten açıklanmış olur.” dedi.

 

 

“AŞAMA AŞAMA SINIF SINIF GİDELİM İSTİYORUZ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kademeli olarak hareket edeceklerini belirtmişti. Bilim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ile istişare yapıldığını söyleyen Selçuk Bilim Kurulu’nun öneri paketi olduğuna dikkat çekti. Okulların yüz yüze eğitime başlamasının bütünsel bir iş olduğuna dikkat çeken Selçuk “  Bu süreçte Sağlık Bakanımızın, Kabinede yapacağı sunumun sonucunda ortaya çıkan tabloda önümüzdeki sürece baktığımızda "Şu şu sınıflar açılabilir" önerisi geliyor. Bizim de önerimiz geliyor. Bunun doğrultusunda adımları atıyoruz. AB ülkelerine bakın tüm öğrencileri, bütün sınıfları alıyorlar. Bu da bir tercih ama biz Türkiye'de benzer koşullara sahip ülkelerin yaptığı gibi tamamını alalım istemiyoruz. Kontrollü gidelim istiyoruz. Aşama aşama sınıf sınıf gidelim istiyoruz. Herhangi bir risk olsun istemiyoruz.” dedi.

BULAŞMA RİSKİ EN YÜKSEK GRUP LİSELER!

Bilim Kurulu raporları doğrultusunda değerlendirme yapan MEB Bakanı Ziya Selçuk en yüksek risk grubunun lise olduğunu belirtti. En yüksek gruptan başlamanın riskli olduğunu vurgulayan Selçuk” Biz bu çocuklarımızın kaygısını azaltmak için destekleme eğitim kurslarında öğrencilerimiz yüz yüze eğitim alıyor. Küçük gruplar halinde geliyorlar böylece riski azaltıyoruz.” şeklinde konuştu.

2. SINIFLAR OKULA BAŞLAYACAK MI?

Kademeli eğitimin hangi sınıflardan devam edeceği merak edilirken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2. sınıfları okula almak için çalışmaları olduklarını söyledi. Okuma yazma sürecinde okuma bayramı olduğuna dikkat çeken Selçuk “ Bu Mart'tan sonra çocuklar hazır olur. Daha sonra yılsonuna doğru eğlenceli bir şekilde çalışma yapılır. Bu çocuklarımız işin temelini aldılar. Fakat eksik kaldıkları yerlerde bu çocuklarımızı ilk önce yüz yüze eğitime almak istiyoruz. 2. sınıfları okula almak için çalışmamız var.” dedi.

MESLEK LİSELERİ AÇILABİLİR!

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada atölye derslerinin verildiği Meslek Liselerinde  derslere bir an önce başlaması konusunda istekli olduklarını ifade etti. “  Atölyeler geniş yerler ve az sayıda öğrenci var. Bunun kontrolünü sağlayabiliriz” diyen Selçuk Sağlık Bakanlığı ile bu bilgiyi paylaştıklarını belirtti. Köylerde birleştirilmiş sınıflardaki öğrencilerin olduğunu belirten Selçuk “ Mümkünse oralara doğru da bir açılım yapmak önemli. Bu çalışmaya işyeri stajları da dahil. Ancak işyerlerinin bir kısmı resmi işyerleri. Fakat bazı özel ya da resmi kuruluşlar çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı kısıtlamaya gidiyorlar.” dedi.

“RİSK VARSA BİZ YOKUZ”

21 Eylül’de 1. sınıflar ve okul öncesi sınıfların yüz yüze eğitime başlamasıyla ilgili geçtiğimiz hafta  açıklama yapan Bakan Ziya Selçuk  diğer sınıf ve kademeler için 3 haftalık değerlendirme süreci olacağına dikkat çekmişti. “Biz okulları açmakta erken mi davranıyoruz yoksa geç mi kaldık? Bütün ülkeler bunu açıyor da siz niye 1. sınıftan başladınız diye bir eleştiri bekledim” diyen Selçuk eleştirilerde haklılık payı olabileceğini vurgulayarak  “Bizim görevimiz herkesi dinlemek. Ama burada karar verirken makul olan şu: Bir kararı bilimsel tabloya bakarak ortaya koyarsınız. Bunların hepsini okurken bunlar sonucunda bir görüş oluşturursunuz. Bizim nasıl bir vebal altında olduğumuzu kimse bilemez. Bu karar altında ne kadar ezildiğimizi bilmeleri lazım. Bu karar eğitimsel kararın çok ötesinde. Bu kararı verirken bilimsel verilerimiz var. Biz de diyoruz ki biraz geç kalalım, sağlık çok önemli. Risk varsa biz yokuz diyoruz. O yüzden de tam hizasında bırakıyoruz.” şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • UĞUR 3 hafta önce Şikayet Et
  5 sınıf lar acılacakmı
  Cevapla
 • Şenay 8 ay önce Şikayet Et
  Bari sadece 8. Sınıflar açilsin
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  8.sınıflar için okul açılacak mı
  Cevapla
 • Eda 8 ay önce Şikayet Et
  Okullar acilmasin önce sağlık sağlık olmazsa eğitim olur mu?2.sinifin ne kadar kaybı olabilir ? Onlar daha çok kucuk
  Cevapla
 • suzy 8 ay önce Şikayet Et
  allah rızası için okullar açılmasın daha çok virüs yayılacak
  Cevapla
 • ash lynx 8 ay önce Şikayet Et
  eğitim daha önemli ama..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Dönmez: Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum