Bakan Koca Türkiye'nin günlük test-vaka oranını açıkladı: Yüzde 10

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya "Turkuaz tablonun merkezine girdim" adlı köşe yazısında, Türkiye'nin Kovid-19 ile mücadelesinin nasıl yürütüldüğüne tanıklık etti. Sarıkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Türkiye'de günlük yeni tip koronavirüs testlerinin pozitif çıkma oranının yüzde 10 olduğunu söylediğini aktardı.

Bakan Koca Türkiye'nin günlük test-vaka oranını açıkladı: Yüzde 10
Bakan Koca Türkiye'nin günlük test-vaka oranını açıkladı: Yüzde 10
GİRİŞ 05.10.2020 11:44 GÜNCELLEME 06.10.2020 16:11
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmenin detaylarını köşesine taşıdı.

 

Türkiye'nin gelişmiş bir dijital sağlık yapısına sahip olduğunu vurgulayan Sarıkaya, Bakan Koca'nın telefonuna gelen anlık verilerin teknik detaylarını anlattı.

Filyasyon ekiplerinin durumu, DSÖ ile veri paylaşımı, il il vaka sayısını gibi detayları bizzat gördüğünü belirten Sarıkaya, verilerin nasıl sisteme girildiğini ve erişimin kolaylığını bir örnekle anlattı: "Koca, cep telefonundan girip bazı illerin ilçelerine kadar ulaştı ve oradaki salgın durumuna yönelik her veriyi anında görme olanağına sahip. Bu aşamada kitle bağışıklığının en yüksek nerede oluştuğunu soruyorum, ekrandan bakıp, 'Adıyaman' yanıtını veriyor."

 

BALIKESİR VE ŞANLIURFA ÖRNEĞİ

Yazıya göre; bir anda 65 yaş üstüne getirilen kısıtlamaların nedeni de ekranın alarm vermesindenmiş. Bakan Koca, bu konuda şu ilginç veriyi paylaştı: "Biliyor musunuz; Balıkesir’de 65 yaş üstü yaşayan sayısı oldukça fazla. Ama vaka sayısı ve ölüm oldukça düşük. Sistem bize bunu verince bir heyet yollayıp nedenini araştırdık. Gördük ki 65 yaş üstü fazla ama hepsi de yüksek derecede eğitimli kişiler. Kendilerini çok iyi koruyor, kuralları hiç eksik etmiyor."

Bir de Şanlıurfa'dan örnek verdi; aile nüfusu sayısı çok olduğu için bu kentte pozitif çıkanların hepsini il merkezi veya yakın kentlerdeki hastanelerde karantina altına alma yoluna gidilmiş, bu şekilde baskılanmış.

Bunları anlattıktan sonra, "Risk haritalama yöntemi ile nerede riskin hangi gerekçeyle bulunduğunu ekrandan anında görüyoruz" dedi.

BAYBURT DETAYI

Sarıkaya, Bakan Koca'ya "Türkiye genelindeki vaka sayısının illere oranını" sordu. Ancak Koca rakam vermedi ama gösterdiği tablo incelendiğinde, Bayburt en yükseklerinden biri çıkıyor. Bu oran Ankara'da bir ara %40, İstanbul'da %60'a kadar çıkmış. Bugün ise bu oran İstanbul'da %20, Ankara'da %25...

TÜRKİYE'DE TEST-VAKA ORANI ŞU AN YÜZDE 10

Sarıkaya, yazısını şöyle devam ettiriyor: "Bu aşamada gazeteci yanım ağır bastı, şu soruyu yöneltmemi tetikledi: 'Türkiye genelindeki testlerden pozitif çıkma oranı nedir?.' Yanıtı anında ekrana girip verdi: "Nisan ayında testlerden pozitif çıkma oranı %20 idi; yani 5 kişiye test yapılmışsa biri pozitif çıkıyordu, bu oran şimdi %10'a düştü. Ama illere göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin Ankara'da geçen hafta vaka sayısı Türkiye genelinin %24'ünü aştı, bu hafta ise %12 seviyesine düştü. İstanbul'daki oranı ise Türkiye'deki vaka sayısının %15'i seviyesinde."

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 9
 • balıkesir 3 yıl önce Şikayet Et
  iyi ya işte cahiller ölüp gider ülke temizlenir
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Cahillerin ölmesi yerine onları eğitimini sağlayıp topluma yararlı bireyler haline getirmek daha iyi olmazmı.Ayıp ettin...
  Cevapla
 • halk 3 yıl önce Şikayet Et
  almanyada , koca almanyada dün 1 kişi ölmüş koronadan, yerseniz...
  Cevapla
 • İsmail 3 yıl önce Şikayet Et
  öküze anlatılır gibi anlatıyor sağlık bakanı hâlâ anlayamayan saman kafalılar var nokta
  Cevapla
 • Cüneyt Beyaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam verileri ulusal çıkarlar nedeniyle sakladık diyor ,öküz kim oluyor bu durumda
  Cevapla
 • Tarafsız 3 yıl önce Şikayet Et
  test vaka oranı yüzde on ise, günlük yüzbin üzeri test yapılıyor, buda demek oluyor ki günlük onbin den fazla kişinin testi pozitif çıkıyor!!!
  Cevapla
 • turan 3 yıl önce Şikayet Et
  kayseri sürü bağışlığına terk edildi...
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Malesef yaşadığım şehir Adıyaman da öyle.bulunduğum sokaktaki tüm evlerde pozitif vak'a olmasına rağmen hala sokağı karantinaya almadılar.Annem babam yaşlı ve kronik hastalıkları var.Onlara bulaşmasından çok endişe ediyorum
  Cevapla
 • Kırzılı Baba 3 yıl önce Şikayet Et
  Mübarek belde koronada bile en yüksek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Buket Özgünlü'nün duruşmasında muhabire çirkin tehdit: Bunu geçen dövdük, akıllanmadı
Milli takımda neler oluyor? Arda Güler'in oynatılmamasına tepkiler büyüyor