Irak-Suriye tezkeresi kabul edildi TBMM'de kabul edildi!

TBMM Genel Kurulu’nda, Suriye ve Kuzey Irak'a asker gönderilmesinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülerek kabul edildi.

Irak-Suriye tezkeresi kabul edildi TBMM'de kabul edildi!
Irak-Suriye tezkeresi kabul edildi TBMM'de kabul edildi!
GİRİŞ 07.10.2020 17:47 GÜNCELLEME 07.10.2020 18:12
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul’da, Suriye ve Kuzey Irak'a asker gönderilmesinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen tezkere ile Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden Türkiye'ye yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yabancı ülkelere gönderilmesi, yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması kapsamında izin süresinin 1 yıl uzatılmasını öngörüyor.


Kabul edilen tezkerenin gerekçesinde;

"Suriye’de sınırımıza mücavir alanlarda, PKK/PYD- YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri ülkemize yönelik eylemlerini sürdürmektedir. PKK-YPG-PYD Fırat’ın doğusunda bölücü gündemine hız vermiştir. Harekat alanlarımızda tesis edilen sükunat ve istikrarı korumak amacıyla meşru ulusal güvenlik çıkarlarımız doğrultusunda önlemler alınmaktadır. İdlib’de, Astana süreci çerçevesinde istikrar ve güvenliğin tesisine  yönelik faaliyetlerimizi hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde, terör ile Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir" denildi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • yiğit inebolulu 9 ay önce Şikayet Et
    acaba Azerbeycanada asker gonderilecekmi
    Cevapla
  • Gürhan 9 ay önce Şikayet Et
    Ben şu an TBMM canlı izliyorum.zillet ittifakının ortağindan Lütfi diye biri konuşuyor.konuşuyor ama çare ne onu bilmiyor.konuş konuş.nasil olsa maaş geliyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İBB'nin UKOME toplantısında gergin anlar! Sinirlenen İmamoğlu yine kendini tutamadı
Orman yangınları sonrası Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklaması