Bilim Kurulu Üyesi Gündüz'den büyük pik uyarısı!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, "Tedbirler önümüzdeki aylarda da sürerse yeni bir 'büyük pik' beklememiz mümkün değil ama toplum bu önlemlere dikkat etmezse, yine rehavete kapılırsa önümüzdeki aylarda sayıların yükselmemesi de mümkün değil. Bütün önlemlerin sıkı sıkıya devam ettirilmesi, bu kışı rahat bir şekilde geçirmemizi sağlayacak" diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Gündüz'den büyük pik uyarısı!
Bilim Kurulu Üyesi Gündüz'den büyük pik uyarısı!
GİRİŞ 17.10.2020 20:11 GÜNCELLEME 18.10.2020 08:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerinin rehavete kapılmadan sürdürülmesi halinde, toplumun kış aylarını rahat geçireceğini söyledi.

 

 

Gündüz, Covid-19 salgını Türkiye'de tanındıkça insanların ve sağlıkçıların hastalık konusunda deneyim kazanmaya başladığını ifade etti. Normalleşme sürecinde kurallara uyulmaması nedeniyle özellikle eylül ve ağustosta Türkiye'nin belirli bölgelerinde vaka sayılarında ciddi yükselişler görüldüğünü anımsatan Gündüz, sonrasında toplumun maske, mesafe ve hijyen konusunda daha duyarlı hale geldiğini anlattı.

"BU VİRÜSLE YAŞAMAYI ÖĞRENMEK GEREKİYOR"

 

 

Gündüz, hastalıkla mücadelede tedbirlerin önemine değinerek, "Toplumun tedbirlere sıkı sıkıya uyması, bu hastalığın bulaşmasını, artmasını engelleyecek ama bundan rehavete kapılıp da ödün verilirse önümüzdeki aylarda yine vaka sayıları artışa geçebilir. Tedbirlerle bir noktaya gelebiliyoruz. Henüz aşısı bulunmadığı, toplum bağışıklık kazanmadığı için mutlaka tedbirlere sıkı sıkıya devam etmek ve bu virüsle yaşamayı öğrenmek gerekiyor" diye konuştu.

Covid-19'un yeni bir pik yaptığına dair herhangi bir kanıtın olmadığını, zaman zaman bölgesel artışların görüldüğünü ifade eden Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kuralların sonuna kadar uygulanması, toplumun bu konuda deneyim kazanması, sıkı filyasyon yapılması gibi birtakım hızlı önlemlerle bu artışların önüne geçilerek olgu sayıları neredeyse yarı yarıya belki de daha fazla azalıyor. Tedbirler önümüzdeki aylarda da sürerse yeni bir 'büyük pik' beklememiz mümkün değil ama toplum bu önlemlere dikkat etmezse, yine rehavete kapılırsa önümüzdeki aylarda sayıların yükselmemesi de mümkün değil. Bütün önlemlerin sıkı sıkıya devam ettirilmesi, bu kışı rahat bir şekilde geçirmemizi sağlayacak."

"TEDBİRLER HEM COVID-19'DAN HEM MEVSİMSEL GRİPTEN KORUNMAYI SAĞLAYACAK"

Mevsimsel grip ile Covid-19'un belirtilerinin birbirine çok benzediğini, her ikisinde de halsizlik, ateş ve öksürük şikayetleri olabildiğini aktaran Gündüz, şunları kaydetti:

"Bunların birbirine karışması da çok mümkün. Klinik olarak buna tanı koymak çok zor ama hastanelerde, laboratuvarlarda birtakım tetkikler yapılarak birini diğerinden ayırmak çok mümkün. Covid-19 için aldığımız tedbirlerin tamamı mevsimsel gripten de koruyacağı için bu önlemleri almamız, aynı zamanda da mevsimsel gripten de korunmamızı sağlayacak. Bunu, adeta bir taş ile iki kuş vurmaya benzetiyorum. Kovid-19 için aldığımız bütün tedbirler, mevsimsel grip için de bizi korunaklı hale getirecektir."

ETİKETLER
bilim kurulu üyesi
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Şafi 11 ay önce Şikayet Et
  Tüm bilim kurulu üyeleri ayni şarkı'Şunu kapatın şu yasagı getirin,mesafe vs.vs'geliştirici tedavi çalişmaları yok,vırusu ortadan kaldıracak bir buluş yok,yahu daha gribe nezleye dogru dürüst tedavi edemiyorsunuz.Psikolojısı bozuk milyonlarca yurdum insanı enkazı bıraktınız tedaviniz bu.Belkide bazıları yukarıya reklam yapıp Bakan olma sevdasında.Sevgili Bakanımızı örnek alın o bu ülkede heykeli dikilecek olanlardan,.lafa karnımız tok.Elbeete hayatını yillarını ve halen hastanelerde canını ortaya koyan CANIMIZ saglıkcılarımızdan Allah razı olsun ONLARA CANIMIZ FEDA.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Gaziantep'e bakın vaka düştü diye millet ne maske ne mesafeye uyuyor inşallah geri patlak vermez
  Cevapla
 • Zirve 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah aşkına ünlü olmak için şu bilim adamların gerek afet olsun gerek hastalık olsun insanların psikolojisini allak bullak ettiniz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verdi: 2022 sonuna kadar yüzde 50 uzaktan çalışacaklar
Usta fotoğrafçı Ara Güler vefatının 3. yılında anılıyor