Türkiye'den Yunanistan'a okkalı harita yanıtı: Tek ülke Türkiye'dir!

Dışişleri Bakanlığı, Ankara'nın yayınladığı yeni arama-kurtarma sorumluluk sahası haritasına tepki gösteren Atina'ya "Bölgede insan yaşamına yönelik tehlike arzedebilecek her türlü olaya müdahale için operasyonel yetkinliğe sahip tek ülke Türkiye’dir" yanıtını verdi.

Türkiye'den Yunanistan'a okkalı harita yanıtı: Tek ülke Türkiye'dir!
Türkiye'den Yunanistan'a okkalı harita yanıtı: Tek ülke Türkiye'dir!
GİRİŞ 18.10.2020 15:33 GÜNCELLEME 18.10.2020 15:35
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

 

 

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün (18 Ekim) ülkemizin Ege ve Doğu Akdeniz’deki arama-kurtarma sorumluluk sahasının genişletilmesine ilişkin mesnetsiz bir açıklama yapmıştır.

Arama-kurtarma alanları egemenlik değil hizmet sahalarıdır. Bu bakımdan kendi karasularını kapsamayan, insan hayatının kurtarılmasına ve korunmasına yönelik bu alanı egemenliğini ihlal olarak gören Yunanistan’ın bu iddiası hukuktan ve insani mülahazalardan uzaktır.

 

 

Keyfiyet ülkemizin halihazırda fiilen arama kurtarma hizmeti verdiği alanların günümüz şartlarına göre güncellenmesinden ibarettir.

Ülkemizin arama-kurtarma sorumluluk sahası, Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızdaki faaliyetlerimizin emniyetini de sağlamak için genişletilmiştir.

Türkiye, çevre denizlerde yürüttüğü başarılı arama-kurtarma faaliyetleriyle Yunanistan’ın aksine siyasi saiklerle değil, bütünüyle insani mülahazalarla hareket etmektedir.

Buna karşın Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz’de kıyıdaş iki ülkenin örtüşen arama-kurtarma sorumluluk sahaları hususunda 1979 Hamburg Uluslararası Denizde Arama ve Kurtarma Sözleşmesi’nin hükümleri uyarınca ülkemizin ısrarlı işbirliği ve eşgüdüm çağrılarını yanıtsız bırakmaya devam etmektedir. Ayrıca, sözkonusu sahaların bir egemenlik alanı olduğunu iddia etmek suretiyle Yunanistan insan yaşamının güvenliğini ikinci planda tutmakta beis görmemiş, Ege Denizi’nde zor duruma düşen düzensiz göçmenlere reva gördüğü insanlık dışı muamele ile bu tutumunu gözler önüne sermiştir.

Bölgede insan yaşamına yönelik tehlike arzedebilecek her türlü olaya müdahale için operasyonel yetkinliğe sahip tek ülke Türkiye’dir. Bu çerçevede, ülkemizin arama-kurtarma sorumluluk sahasının genişletilmesi, dünyada deniz ve hava trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Ege ve Doğu Akdeniz’in fiilen de insan yaşamı için daha güvenli hale gelmesi için atılmış önemli bir adımdır."

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Vatann sever 1 hafta önce Şikayet Et
  12 ada bizimdir geri alınacaktır bitti
  Cevapla
 • Selim 1 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan ilerdeki halimiz bak iyi bak alıstır kendini fazlasında gözümüz yok olması gereken sadece zaten adalara asker cıkararak gerekeni yaptın sen sıra bizde :))
  Cevapla
 • Erdalsilo 1 hafta önce Şikayet Et
  Kavgsyı bitirecek tek harita
  Cevapla
 • Tekavüt 1 hafta önce Şikayet Et
  Zalim yunan mademki arama kurtarma sorumluluk alanın genişleyecek , Suriyeli göçmenleri denizden KURTARMAK yerine askerleriniz neden botlarını ŞİŞLEYEREK boğulup ölmelerine GAYRET ediyor...?????
  Cevapla
 • fatihan 1 hafta önce Şikayet Et
  sınır haritamız Tam da bu Kesinlikle geri adım atmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı
Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan şey bakın ne işe yarıyor...