Artvin'de 2 bin yıllık ağaç bulundu

Artvin´in Şavşat ilçesinde yaklaşık 2000 yıllık armut ağacının tescili için çalışma başlatıldı. Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, halen canlı olan ve armut vermeye devam eden ağacın dünyanın en yaşlı armut ağacı olabileceğini belirtti

Artvin'de 2 bin yıllık ağaç bulundu
Artvin'de 2 bin yıllık ağaç bulundu
GİRİŞ 24.10.2020 17:40 GÜNCELLEME 24.10.2020 17:40
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Artvin'in Şavşat ilçesi Yoncalı köyündeki 1500-2 bin arasında yaşa sahip armut ağacının, Türkiye'nin ve dünyanın en yaşlı armut ağacı olabileceğini söyledi.

AA'nın haberine göre Yoncalı köyüne gelerek armut ağacının bulunduğu alanda inceleme yapan Prof. Dr. Tüfekçioğlu, gazetecilere ağacın özellikleri hakkında bilgi verdi.

Tüfekçioğlu, ilk ölçüm ve incelemelerde ağacın boyunu 6,5 metre, gövde çapını da 2,1 metre olarak tespit ettiklerini belirterek, "Armut ağacının 1500-2 bin arasında yaşa sahip olduğunu düşünüyoruz. Ağaç bu özellikleriyle ülkemizin ve dünyanın en yaşlı armut ağacı olabilir. ABD'de 410 yaşında, Romanya'da da 610 yaşında bir armut ağacı olduğu bilgilerimizde mevcut. Buradaki ağaç dünyadaki en yaşlı armut ağacı olarak gözüküyor. Gerçekten muhteşem bir ağaç. Halen canlı ve armut vermeye devam ediyor. Burada korunmuş olması büyük bir şans" dedi.


Tüfekçioğlu, aldıkları numuneler sonrası ağacın tam yaşını laboratuvarlar ortamında tespit edeceklerine dikkati çekerek, "Anıt ağaç olarak tescillenmesi için elimizdeki verilerle birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuracağız. Ağacın tescil altına alınarak korunması çok önemli. Çünkü bunlar bizim için önemli genetik kaynak ve ekolojik değerler" ifadesini kullandı.


YAZDIR
YORUMLAR 13
 • peki 1 ay önce Şikayet Et
  peki bu armutun iyisi mi acaba :)) peki
  Cevapla
 • Akif 1 ay önce Şikayet Et
  Bir armut ağacı dibinden çıkan filizlerle kalınlaşmış görülüyor, kimi kandırıyorlar.
  Cevapla
 • Akif 1 ay önce Şikayet Et
  Bu tek bir ağaç gibi durmuyor, bir armut ağacı bu kadar uzun yaşamaz, eğer tek bir gövdeyse bu inanılır gibi değil, bir mucize.
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki bircok kök beraber dikilmiş kök kalınlığı yaştan değil gibi
  Cevapla
 • Selim çelik 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ziraat armut ağacı değil. Yerel armut ağacı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan'dan 'aşı olacak mısınız?' soruna net cevap! Fransa'ya resti çekti...
İsrail Aksa'da oldu bitti peşinde