Sosyal yardım ödemesi veriliyor mu? Pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Covid-19 kapsamında Ekim ayı sosyal yardım ödemeleri başladı. Gerekli kriterleri karşılayan vatandaşlara pandemi sebebiyle, 1.000 TL sosyal yardım parası ödeniyor. Peki, sosyal yardım desteği sorgulama nasıl yapılır?

Sosyal yardım ödemesi veriliyor mu? Pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır?
Sosyal yardım ödemesi veriliyor mu? Pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır?
GİRİŞ 03.11.2020 08:11 GÜNCELLEME 03.11.2020 08:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını sebebiyle ihtiyaç sahibi ailelere 1.000 TL sosyal yardım parası ödemeleri başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5 nakdi sosyal destek programıyla ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 99 milyon TL ödeme yapılacağını açıkladı. Bakan Selçuk, Ekim ayına ilişkin muhtaç asker aileleri ve çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara ve öksüz/yetimlere yönelik yapılan sosyal yardım ödemelerinin başladığını açıkladı. 

 

İhtiyaç Sahibi Asker Ailelerine Destek

Yapılan sosyal yardımların detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine 2 aylık periyotlarla destek verdiklerini belirterek, yaklaşık 32 bin ihtiyaç sahibinin hesabına 25,8 milyon TL yatıracaklarını söyledi. 

 

89 Bin İhtiyaç Sahibi Kadına 57,2 Milyon TL Destek

Bakan Selçuk, eşi vefat eden yardıma muhtaç kadınların da yanında olduklarını ifade ederek, “90 bin ihtiyaç sahibi kadınımıza toplam 57,2 milyon TL destek sağlayacağız” diye konuştu.

İhtiyaç Sahibi Öksüz ve Yetimler İçin 12 Milyon TL Ödeme

Anne, babası veya her ikisi de vefat etmiş 18 yaş altındaki çocuklar için destekte bulunduklarını belirten Bakan Selçuk, bu kapsamda 41 bin kişinin hesabına toplam 12 milyon TL yatıracaklarını kaydetti.

Kronik Rahatsızlığı Olan 2 Bin İhtiyaç Sahibine 3,2 Milyon TL Yardım

Selçuk, ayrıca, kronik hastalığı olanlara da nakdi yardımda bulunduklarının altını çizerek,  2 bin ihtiyaç sahibine 3,2 milyon TL destekte bulunacağız” şeklide konuştu.

Bakan Selçuk, Kronik Hastalık Yardım ödemelerini 25 Ekim 2020 itibarıyla, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Nakdi Yardım, Muhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Nakdi Yardım, Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Nakdi Yardım ile Öksüz ve Yetim Yardım ödemelerinin de 24-28 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşeceğini söyledi.

Kimler Sosyal Yardım Parasından Yararlanamaz?

 • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamayacak.

 • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar faydalanamayacak.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.

 • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak. İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar yararlanamayacak.

Asker Çocuklarına Yaklaşık 482 Bin TL Destek

Muhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Yardım Programı kapsamında aylık ödeme miktarını da yüzde 50 artırdıklarını anımsatan Bakan Selçuk, “Bu kapsamda bu ay 2 bine yakın ihtiyaç sahibine, 482 bin TL ödeme yapacağız” bilgisini verdi.

1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet'te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden 3. Faz başvuruları başladı.

TC Kimlik Numaranızın son hanesine göre;

0- Pazartesi
2-Salı
4-Çarşamba
6-Perşembe
8- Cuma

günlerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmasızın herkes başvuru yapabilir.

Sosyal Yardım Başvuru ve Sorgulama İşlemi

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara tahsis edilen pandemi sosyal destek ödemeleri, 1000 TL olarak hesaplara yatırılacak. Sosyal yardım başvuru sorgulama e Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E devlet sistemine giriş yaparak hesabınıza sosyal yardım yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU VE SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR 4
 • Saliha celik 3 hafta önce Şikayet Et
  Viruse yakalandim 15 gun evdeydik karantinada esim ise gidemedi bu paraya cok ihtiyacimiz vardi vermediler bu kötü gunumuzde yanimizda olmayacakta ne zaman olacak
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Eşi çalışmayan tek maaş la ev geçindirmeye çalışan her kese verilmeli
  Cevapla
 • hakan kurt 1 ay önce Şikayet Et
  maşallah ihtiyacı olmayan ne kadar kişi varsa hepsine vermişsiniz
  Cevapla
 • sedanur 1 hafta önce Şikayet Et
  babamdan yetim ayligi 600 tl aliyorum oglum issiz. eve giren maas 600tl. 3kez basvuru yapti issiz cocuga yardim verilmedi. ama gss borcu issiz ogluma borc cikti. pandemi yardim vermiyorsaniz issiz genclerin gss borcunu silsenize. neyle odeyecekler.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyada ses getirecek açıklama: Ay’ın yüzeyine başarıyla indik
Sanatçı Recep Ergül: Eser sahipleri açlığa mahkum edildi!