Korona mevsimsel gripten daha az öldürücü

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan'ın dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unun corona virüsüne yakalanmış olabileceğini söylemesi hesapları karıştırdı. Ryan'ın açıklamasına göre corona virüsü mevsimsel gripten daha az öldürücü hale geliyor.

Korona mevsimsel gripten daha az öldürücü
Korona mevsimsel gripten daha az öldürücü
GİRİŞ 29.10.2020 11:24 GÜNCELLEME 29.10.2020 11:27
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, Worldometers’ın verilerine göre toplam vaka sayısı 44.7 milyon, toplam can kaybı ise 1.1 milyona ulaştı.

 

 

Ancak geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yapılan bir açıklama salgınla ilgili hesapları karıştırdı. Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, hastalığa yakalanan kişi sayısıyla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

KAYITLI  VAKALARIN 20 KATI

Ryan, “Yaptığımız çalışmalar ve tahminlerimize göre dünya nüfusunun yüzde 10’u virüse yakalanmış olabilir” dedi. Dünya nüfusunun 7.8 milyar olduğu düşünülürse, bu hesaba göre gerçek vaka sayısı 780 milyon civarında olabilir. Bu da şimdiye dek kayıtlara geçen vakaların neredeyse 20 katı demek.

 

 

ENFEKSİYON ÖLÜM ORANI: YÜZDE 0.14

Rakam korkutucu derecede yüksek görünse de bu durum başka bir sonuca daha işaret ediyor. Guardian’ın haberine göre 780 milyon kişiye bulan virüs nedeniyle 1.1 milyon kişi hayatını kaybettiyse, enfeksiyon ölüm oranı (IFR) yaklaşık yüzde 0.14 olarak hesaplanıyor.

Bu rakam, dünyanın pek çok noktasındaki uzmanın söylediği gibi corona virüsünün mevsimsel gripten daha az öldürücü olduğunu ortaya koyuyor. Salgının Avrupa’da ilk olarak zirve yaptığı Mart ayında IFR oranı yüzde 3.4 olarak hesaplanmıştı. Bu oran pek çok ülkede karantinalara ve kapanmalara yol açmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ali Yıldız 1 ay önce Şikayet Et
  byhastalık geçenyıl Aralık ayında Türkuyede vardı evet covit 19 aralık ayında türkiyede vardı bunu yaptırmış olduğum kan teslerinden net olarak görüyorum .demirim sınırın altında yanj en altısınırın yarısında ferritinim de aynı şekde 30 ocak 2020 testimden bunu net anlıyorum .çünkü ben donuyordum ömrümde böyle birşeyi ilkdefa yaşadım.Gittiğim özel hastanede odönem istanbulda herkes danışmasından domtoruna maske takıyordu.Şimdi anlıyorumki bugerçek kamu oyuna belli bir süre açıklanmadı
  Cevapla
 • Murtaza 1 hafta önce Şikayet Et
  Covid olan insanlarda demir yükselir dusmez
  Cevapla
 • Celal 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya Sağlık Ticareti örgütü her zamanki gibi yanılıyor.
  Cevapla
 • SORU 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada Korona'dan ölenlerin bir çoğu hastalığın zatürreye dönüşmesinden yada tedavi için kullanılan hidroksiklorokin ilacının yan etkisi olan kan pıhtılaşması ve ritim bozukluğu yüzünden hastanın kalp krizi geçirmesinden mi kaynaklanıyor?
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Bu koagulasyon nerde satılıyor faydalıysa biz de alalım.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Biliyorsan konuş Alim desinler bilmiyorsan sus Adam desinler. Korona hiç ilaç kullanmasan da koagulasyonu değiştiriyor.
  Cevapla
 • Hukuk.45 1 ay önce Şikayet Et
  defalarca söyledim burada koronavirüsü abartmayın %2 öldürme gücü var hastalanan %98 iyileşiyor bu kadar korku panik yapmaya gerek yok dedim ama cahillikle suçlandım hep.
  Cevapla
 • Dahi 1 ay önce Şikayet Et
  Asil cahil onlar kardeşim. sizin gibi insanlarımızda var Allahtan.size cahil diyenler maske SOSYAL mesafe hijyen ve yasaktan başka ne diyebildiler.korkuları yüzünden ülkeyi mahvettiler.herkez devlette calismiyor.ne ihtiyacı olan insanlar var.ama onların tuzu kuru.yorumcu gibi.....
  Cevapla
 • Yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  Hacı, eşin çocukların anne babalar hepsini 2-2 toplarsan ciddi bir oran ortaya çıkar. Ortalama %25 birinci dereceden bi akraban ölecek
  Cevapla
 • Dermanbey Anadolu 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya Saglik Örgütü deyil,bilakis Dünya SALGIN Örgütü...uzak durmakta fayda var diye dusunuyorum...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail Aksa'da oldu bitti peşinde
BAE'liler Filistin'de bunu da yaptı! Heyeti haham karşıladı, sonrası rezalet