İstanbul için kritik uyarı: Bir ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın

İzmir'de yıkıma neden olan deprem sonrası, beklenen Marmara depremine ilişkin de art arda açıklamalar geliyor. Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Arslan, İstanbul için beklenen depremin en az 7,3 şiddetinde olacağını söyledi. Arslan ayrıca, "İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 04.11.2020 16:45 GÜNCELLEME 04.11.2020 16:45
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İzmir'de 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giderek inceleme yapan DEMAR Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan, dikkat çeken açıklama yaptı.

 

 

Prof. Dr. Arslan, "İzmir'de gördüğümüz şey çok enteresan. Deprem bölgesine yakın yerlerde minik çatlaklar bile yokken, deprem dalgaları İzmir yarımadasını komple aşmış ve Bayraklı'ya ulaşmış. Bayraklı'da da özel bir yer seçmiş. 'Bu özel yer nedir' diye araştırdık. İzmir'de bu dalganın geçtiği yol boyunca hiç mi yetersiz bina yoktu, vardı. Belki bu binalardan biraz daha kötüleri bile vardır. 'Neden burayı seçti' diye baktığımızda zemin koşullarını gördük. Orası bir deltanın üzerine kurulmuş, geçmiş dönemlerde büyük ihtimal oradan nehirler akıyordu. Yumuşak bir zemin, kilden oluşan karma bir yapı. Su seviyesi de çok yüksek. Öyle olunca da depremin şiddeti büyüyor" diye konuştu.

 

 

'BUGÜN ÇOK DAHA YAKIN'

İstanbul'daki olası depreme ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Arslan, "İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın. İstanbul'da 'küçük kıyamet' diye nitelendirilen Osmanlı zamanı depremler olmuş, bunun periyotu 500 yıl civarında. 'Şu gün deprem olacak' deme şansımız yok; ama şiddetini tahmin etme yeteneğimiz biraz daha fazla. İstanbul'da bina stoğumuz çok kötü durumda. Vatandaşa ait binalarımız maalesef afet direncinden uzak. Bir depremde çok ciddi kayıplar olacak gibi görünüyor. Devletin bunlara yetişmesi çok zor, vatandaş kendi önlemini kendisi alacak. Depremden korunabilmek için cep telefonu, otomobil alırken gösterilen hassasiyetin ev alırken de gösterilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'7.3'ÜN ÜZERİNDE DEPREMİ BEKLEMEK LAZIM'

İstanbul ve Marmara bölgesi için beklenen deprem şiddetinin İzmir'dekinden daha yüksek olacağını kaydeden Prof. Dr. Arslan, "İstanbul ve Marmara bölgesine sesleniyorum; orası için beklenen şiddet biraz daha yüksek, İzmir'deki gibi değil. İstanbul'da tarihsel kayıtlara göre şiddet 7.7'yi geçmiş. İstanbul'da en azı 7.2, 7.3'ün üzerinde depremi beklemek lazım. Zaman gittikçe kısalıyor. Depreme etki eden parametre sayısı çok fazla. Gökyüzündeki gök cisimlerinin hareketlerinden tutun da Pasifik'teki bir nükleer bomba denemesine kadar her şey depremi tetikleyebiliyor. Birikmiş olan enerjiyi açığa çıkarıyor. Aşırı sıcak bir günden soğuğa geçmesi bunların hepsi tetikleyebilir. İstatistik rakamlara bakarsak İstanbul'da deprem biraz gecikti gibi görünüyor. O da Körfez depreminden dolayı fay hatlarında biraz rahatlama oldu tabii yüklenme de olabilir, karmaşık bir mekanizma. İstanbul'da deprem olacak, herkes hazırlıklı olmalı. Ne zaman olacak kimse söyleyemez; ama şiddeti aşağı yukarı bellidir. Bu şiddetteki depremde nasıl bir hasar olur kaynaklara bakılarak hesabı yapılabilir. Bir yerde bir deprem olmuşsa orada yine deprem olacak demektir, bu kesin. Ne zaman olacak onu bilmiyoruz sadece" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  20 yıldır İstanbul da deprem olacak diyorlar ama tam olarak neye göre anlamıyorum. ellerinde delil var mı. neden 20 yıl öncesine kadar ağızlarından deprem lafı çıkmıyordu.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Çürük bina sahipleri hala anlaşamıyorlar vay benin hissem çok vay benim mtrk em çok deprem metrk ye göre vurmuyor toptan alıyor anlaşıp yıkıma izin vermeyen binalar tespit edilip mühürlenmeli
  Cevapla
 • metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim onu yapan zengin kesim. Garibana babasından bir miras kalmış adam asgari ücretle çalışıyor gel de sen şimdi bu adama binanı yık yenisini yap de. Bu adam kredi çekecek peki o krediyi hangi para ile ödeyecek bana bunu izah eder misiniz. Çaresizlik çok kötü bir şey millet bile bile ölüme gidiyor. Kredi çekin binanızı yıkın demek kolay, mütahitler resmen sizi sömürüyor ver daireni bana üzerin 200 bin ver ,yada ben sana 50 bin vereyim çık sen dışarı ne halin varsa gör
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ampute Futbol Milli Takımı, Dünya Kupası'nda finale yükseldi
Çipras'tan Türkiye çağrısı: Derhal yaptırımlar hazırlanmalı