Çürük elmadan meyve suyu iddiası gerçek çıkmadı

TARIM ve Orman Bakanlığı, Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde çürük elmalardan meyve suyu imal edildiği iddiasına ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili inceleme yapıldığını, denetimlerde halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını açıkladı.

Çürük elmadan meyve suyu iddiası gerçek çıkmadı
Çürük elmadan meyve suyu iddiası gerçek çıkmadı
GİRİŞ 13.11.2020 16:37 GÜNCELLEME 13.11.2020 16:39
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Yeşilhisar ilçesi Kayadibi Mahallesi'nde bir depoda çekilerek sosyal medyada paylaşılan görüntüde, çürük elmaların meyve suyu yapılması için fabrikalara gönderildiği, halk sağlığının tehlikeye atıldığı ileri sürüldü. Görüntülerde onlarca çürük elma dikkat çekti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, görüntünün çekildiği Yeşilhisar'daki elma üreticisi Necati Arı'nın deposunda inceleme yaptı. BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanlığı, incelemenin sonucuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 12 Kasım 2020 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinden meyve suyu yapımında kullanıldığı iddia edilen çürük elmalar ile ilgili yapılan paylaşımlar üzerine Kayseri Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldığı, sosyal medyada paylaşımı yapılan eve ait depoya ulaşıldığı belirtildi.'OLUMSUZLUĞA RASTLANMADI'

Açıklamada, "Üreticinin sadece ev ihtiyacı için ayrılmış 12 kasa elmasının olduğu tespit edilmiştir. Üreticinin çürük ve ıskarta elmaları Yeşilhisar’da bir şahsa sattığı beyanı üzerine söz konusu şahsın deposunda inceleme yapılarak, 10 ton kısmen çürük ve ıskarta elma tespit edilerek ivedi şekilde yasal işlemler başlatılmış, işlemlerin sonucunda elmalar imha edilmiştir. Kayseri ve Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimizin kapsamlı çalışmaları ve denetimleri sonucunda bölgede faaliyet gösteren meyve işleme (meyve suyu ,reçel vb) tesislerinde halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. Halkımızın sağlığı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm ekiplerimiz hassasiyetle çalışmalarını sürdürecektir" denildi.

'ÇÜRÜK ELMALARI ÇÖPE ATIYORUZ'

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yer alan elma üreticisi Necati Arı da DHA'ya açıklama yaptı. Arı, çürük elmaları fabrikalara göndermediğini belirterek, "Ben geçimimi meyvecilikten sağlarım. Ağaçlardan topladığımız elmaları belirli yerlere göndeririz. Sosyal medya paylaşımları, biz ağaçlardan topladığımız elmaları ayrıştırmadan önce çekilmiş bir görüntüdür. Kötü, çürümüş elmaları çöpe atıyoruz. Biz kendimizin yemediği elmaları fabrikalara göndermeyiz. Kötü elmaların meyve suyu fabrikalarına gönderildiği iddiası doğru değildir. Hem biz göndermeyiz hem de bunu meyve suyu fabrikaları da almaz. O görüntüler izinsiz rastgele başlangıç aşamasında yapılan çekimlerdir. O çeken kişi elmalar ayrıştırılmadan çekti" diye konuştu.

'ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM'

Görüntüleri çeken kişiden şikayetçi olacağını kaydeden Arı, "Çekim yapan kişi hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Dün yayınlanan o görüntüleri izledim. Görüntüyü çeken kişiyle görüştüm kendisi bana görüntüyü kaldırdığını söyledi. Bizim köyümüz meyveci köyüdür. Bu köye başka tüccar girmemesi için sanıyorum ki o çekimi yapmış. Beni zan altında bıraktı. Ben bunu asla kaldıramam. Biz çürük meyve satmayız, çöpe dökeriz" dedi.

 

 

YORUMLAR 16
 • harun 3 yıl önce Şikayet Et
  o film çekereken sende oradaydın. Filmde baş aktör gibi duruyordun.
  Cevapla
 • emrah aydın 3 yıl önce Şikayet Et
  bu haberi yayan kişiyi yakalayın bence adamcağız üretici ,seçmiş çöp için iyi elmalar depoda idi. ikinci videodahersey var . çöpleri çekmiş adam , amcaya kumpas kurulmus . yazık günah değilmi nasıl hellaeşeceksin mahlukat
  Cevapla
 • nail 3 yıl önce Şikayet Et
  SANAL ortamda herşeye inanmayın arkkadaşlar fabrikaya giriş halinde ayıklanmamış o zaman şeker de yemeyin şeker pancarının içine tarlada fare bile giriyor şimdi fare ile pancarı tarlada bir arasda çekip int de atsan o zaman hiç kimsenin şeker yememesi lazım birşeyin başlangıcını çekiyorsan sonunuda çek üzümden pekmezde yaparsın şarapta üzüm suyu çıkaran herkese şarapçı diyelim ozaman zan kötü ve günah zanda bulunmayalım bilmiyorsak susmak erdemdir
  Cevapla
 • Hyr 3 yıl önce Şikayet Et
  vallah mı. ben bir tadına bakmada anlıyorum. o kadar araştırmanıza gerek yok. mesela u....ğ limonatanın hepsinde mantar var. bir sirke markasında da var. o markayı hiç almam.
  Cevapla
 • mmtuk 3 yıl önce Şikayet Et
  sadece elma değil, tüm meyvelerin pazara gidemeyecek derecede kötü olanları çiftçiden tolanır. suları aka aka meyve suyu fabrikalarına gönderilir. şeftali, kayısı, vişne. üstüne kimyasallar serpiştirilir. aklı olan hazır meyve suyu içmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Siyonist İsrail saldırılarına başladı
UEFA ülke puanı sıralaması güncellendi! Yerimiz değişti mi?