Erdoğan: 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa destek olduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumuna video mesaj gönderdi. Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda diyalog ve diplomasiye açık olduğunu belirterek, "Çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Diyalog ve diplomasiye asla kapımızı kapatmadık, kapatmayacağız. Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz'de mevcut sorunların aşılması için her zaman yapıcı tutum sergilemiştir" dedi.

GİRİŞ 21.11.2020 19:56 GÜNCELLEME 21.11.2020 19:57
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İş gücü piyasasından ticarete, kişisel ilişkilerden kamu güvenliğine kadar pek çok alanda salgının artçı sarsıntılarına şimdiden şahit oluyoruz" dedi.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na videomesajla katıldı.

Erdoğan, "Şimdiye kadar din, dil, ırk ayrımı yapmadan 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa destek olduk" ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz. Hiçbir ülkenin, günümüz dünyasında güvenlik meselelerine coğrafi uzaklık-yakınlık merceğinden bakma lüksü yoktur" dedi.

Erdoğan, "Attığımız adımlar sayesinde, 411 binden fazla Suriyeli kardeşimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde memleketlerine geri dönmesini sağladık" diye konuştu.

"TÜRKİYE OLARAK ASLA İRREDANTİST BİR ANLAYIŞ İÇİNDE DEĞİLİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak etrafımızdaki sorunlarla ilgilenirken asla irredantist yani yayılmacı-müdahaleci bir anlayış içinde değiliz" ifadelerini kullandı.

Dağlık Karabağ hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya Federasyonuyla ortak çabalarımız sayesinde varılan anlaşmayla hem sıcak bir çatışmayı bitirdik, hem de 30 yıldır buzdolabında bekletilen bir sorunun çözümüne katkı sağladık" dedi.

"DİYALOG VE DİPLOMASİYE ASLA KAPIMIZI KAPATMADIK"

Çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Diyalog ve diplomasiye asla kapımızı kapatmadık, kapatmayacağız. Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz'de mevcut sorunların aşılması için her zaman yapıcı tutum sergilemiştir. NATO Genel Sekreteri'nin girişimiyle ülkemizle Yunanistan arasında NATO çatısı altında gerçekleşen ayrıştırma görüşmelerine aktif bir şekilde katılım sağladık. Sonuncusu 4.5 yıl önce gerçekleşen istikşafi görüşmeler sürecinin yeniden başlatılması konusunda mutabakata vardık.

Erdoğan, Libya konusunda ise şunları söyledi:

"Bugün Libya'da siyasi çözüm umutları yeniden yeşermişse, bunda Türkiye'nin zamanında yaptığı müdahalenin çok ciddi katkısı bulunuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs Türkleri'ne yönelik izolasyonlara son verilmesi ve Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarının hakkaniyetli paylaşımı yönündeki çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz." dedi.

Erdoğan, "Coğrafi bakımdan Afro-Avrasya ülkesi olan Türkiye'yi diplomaside dar bir çerçeveye hapsetmek, yanlış olduğu gibi mümkün de değildir" ifadelerini kullandı.

"AVRUPA İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRİRKEN ASYA'YI, AFRİKA'YI İHMAL ETMİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'den Libya'ya, Doğu Akdeniz'den Kafkasya'ya kadar her yerde dostlarımızın, kardeşlerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. Aleyhimizde yürütülen karalama kampanyalarına rağmen bu tutumumuzu sürdürmekte kararlıyız" diye konuştu.

Erdoğan, "Ne Doğu'ya ne de Batı'ya sırtımızı dönme lüksümüz olabilir. Avrupa ile ilişkilerimizi geliştirirken Asya'yı, Afrika'yı ihmal etmiyoruz" dedi.

ETİKETLER
açıklama
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • mert 5 ay önce Şikayet Et
  bülent arınç ın söyledikleriyle ilgili bir açıklama bekliyoruz sayın cumhurbaşkanım.
  Cevapla
 • Ali Haydar 5 ay önce Şikayet Et
  Işçi ve memura öngörülen eflasyon oranında zam istemiyoruz. Zira gerçek enflasyon oranları kat be kat daha fazla. Tabi bu söylediklerimiz üst tabaka için değil alt tabakadaki işçi- sözleşmeli personel ve memurlar için. Tabi buradan bir sesimizi duyan olursa
  Cevapla
 • Salih 5 ay önce Şikayet Et
  Reis cek resti kim oluyor onlar. Avrupa bize muhtac az kaldı ac kalacaklar
  Cevapla
 • işciyim 5 ay önce Şikayet Et
  Birazda işcinin cebine destek olsanız :)
  Cevapla
 • Mehmet Akif 5 ay önce Şikayet Et
  İnsani yardıma karşılık düşmani karşılık görüyoruz birçoğundan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'e yükselen iki takım belli oldu!
Türk babaya Alman zulmü! Polis biber gazı sıkıp, parmağını kırdı