Son dakika: Sağlık Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine yazı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce, Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT-PCR test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi. Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden test ücretinin geçerli olduğu hatırlatılan yazıda, RT- PCR testi için bu ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı vurgulandı.

Son dakika: Sağlık Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine yazı
Son dakika: Sağlık Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine yazı
GİRİŞ 22.11.2020 11:39 GÜNCELLEME 22.11.2020 11:40
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 (SARS-CoV-2) testi için sağlık kuruluşlarına başvurularda, belirlenen fiyat tarifesinin dışındaki uygulamalar için yaptırım uygulanacağını bildirdi.

 

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Kovid-19 RT-PCR test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi.

Yazıda, salgınla mücadele kapsamında Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT-PCR testinin yurt dışı seyahati yapacak olan kişilere (giden/gelen), profesyonel sporculara müsabaka öncesi olası şüphe ve taramalarında ve sadece Kovid-19 hastalığı şüphesiyle başvuran kişilere, Mikrobiyoloji Laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlarda, Genetik Hastalıklar Tanı/Değerlendirme Merkezlerinde ve Tıbbi Biyokimya Laboratuvarlarında Kovid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR testi çalışılmasına izin verildiği anımsatıldı.

 

 

Kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde Kovid-19 koronavirüs hastalığı pandemisi kapsamında kişilerin talepleri üzerine yapılacak olan Kovid-19 RT- PCR testleri için düzenleme yapıldığı hatırlatılan yazıda, katma değer vergisi (KDV) ve S908116 kodlu Kovid-19 (SARS-CoV-2) izolasyonu işlem bedeli dahil olmak üzere S908115 kodlu Kovid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR test bedelinin 250 Türk lirası olarak belirlendiği kaydedildi.

Yazıda, Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT PCR testi çalışmaya yetkili tüm sağlık kuruluşları için Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden test ücretinin geçerli olduğu ve RT- PCR testi için bu ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı vurgulandı.

PCR TESTİ İÇİN FAZLADAN ALINAN ÜCRETİN İADESİ SAĞLANACAK

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca yayınlanan rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde tespit edilen fiilin niteliğine göre, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesine, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen idari para cezaları ile ilgili sağlık tesisi sorumlu/mesul müdürleri hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak. RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Aykırı uygulamaların sürdürülmesi veya tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahririyat ve Tahlilat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek.

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Evrene86 4 gün önce Şikayet Et
  Özek hastane ücretleri bunlar özele kim gider parası olan. Parası olan özele gidiyorsa özelde soyar
  Cevapla
 • Mustafa 4 gün önce Şikayet Et
  Ben Almanya’da yaşıyorum 15 gün önce bir test yaptım 250 TL verdim Pozitif çıktı bugün bir test daha yaptım yine 250 TL verdim Negatif oldum çok şükür uçaka binmek için Negatif bir sonuç isteniyor geri dönmek için yani demek istediğim bende TC vatandaşıyım herkese bedava test yapılırken bizi niye sömürmeye bakıyorlar ayıp değilmi bari testlerde 100% doğru çıksaydı
  Cevapla
 • Kim? 4 gün önce Şikayet Et
  Sayın Bakan, hanı fazla ücret alınmıyordu. Ne oldu. Dogru mu çıktı.
  Cevapla
 • Cüneyt 5 gün önce Şikayet Et
  O insanların sosyal hakları bizden daha iyi,ve aldıkları maaşlarıda güzel Onlara etki etmez ama bizim dar gelirli insanlarımızı derinden etkiler...sayın vanlı
  Cevapla
 • Cüneyt 5 gün önce Şikayet Et
  Saçmalık ücret alınmamalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İran'ı sarsan suikast! İntikam yemini...
Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye yeşil ışık! İlk sinyal geldi