Bakan Soylu erkeklere seslendi: Kendinize gelin... Böyle bir ayıp olur mu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Anıttepe yerleşkesinde, Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Bakan Soylu erkeklere seslendi: Kendinize gelin... Böyle bir ayıp olur mu
Bakan Soylu erkeklere seslendi: Kendinize gelin... Böyle bir ayıp olur mu
GİRİŞ 23.11.2020 10:50 GÜNCELLEME 23.11.2020 10:52
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Aile içi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Çok yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum. Çırpınıyoruz bir şiddet olmasın diye. Her sabah bu rakamları alıyoruz. Azaltabiliyor muyuz, nerede eksiğimiz var…" diyen "Bu nasıl böyle olur diye neredeyse kıyameti koparıyoruz. Titizleniyoruz ama maalesef yanlış rakamlar yüzünden esir kalıyoruz. Biz neden bu rakamları yanlış verelim?" ifadelerini kullandı. Soylu konuşmasının devamında "Erkeklere sesleniyorum: Kendinize gelin yahu. Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun?" dedi.

 

 

Bakan Soylu'nun açıklamaları şöyle:

Elektronik kelepçe uygulamasını İçişleri Bakanlığı kendi bünyesine aldı.

 

 

Yeni yerleşkede yaklaşık 1000 kapasiteli, 400’ü Ocak ayında devreye girecek, elektronik kelepçe izleme merkezinden bu süreç takip edilecektir.

2020’nin ilk 6 ayında cinayete kurban giden kadınların, yüzde 90’ı daha öncesinde kolluk birimlerimize başvurusunun olmadığı ortaya çıkmıştır.

Çok yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum.

Neredeyse 500 bine yakın kolluk görevlimiz var. Türkiye’nin her yanına uzanan bir teşkilatımız söz konusu.

6284 çerçevesine giren bu konudaki tüm olayları anı anına takip edebilme kapasitesine sahibiz.

"BİZ NEDEN BU RAKAMLARI YANLIŞ VERELİM?"

(Kadın cinayetleri) Bu rakamlar konusunda bize itimat etmeyen gazete küpürlerinden bunları toplayan bir anlayış da söz konusu.

Çırpınıyoruz bir şiddet olmasın diye. Bakanlıklarımızın önemli bir bölümü seferberlik ilan etmiş durumda.

Her sabah bu rakamları alıyoruz. Azaltabiliyor muyuz, nerede eksiğimiz var… Hepimiz üzerine düşeni yapıyoruz.

Bu nasıl böyle olur diye neredeyse kıyameti koparıyoruz. Titizleniyoruz ama maalesef bir grup siyaset ve ideoloji esirlerine yanlış rakamlar yüzünden esir kalıyoruz.

Biz neden bu rakamları yanlış verelim? Arttığı zaman arttı diyoruz, rakamları veriyoruz, alarm zillerini çalıyoruz.  Azalınca arkadaşlarımızı motive ediyoruz.

Tüm kadın cinayetlerini biz yapıyormuşuz gibi bizi suçlayanlar bu konuda acaba ne yapıyor? Sadece suçlamak siyasal şiddetin yanında acaba ne yapıyorlar.

"ERKEKLERE SESLENİYORUM: KENDİNİZE GELİN YAHU"

KADES’i indirin diye yalvarıyoruz. Belki bir aile şiddeti engelleyebiliriz diye. 21. asırda her şeyin şeffaf olduğu, her şeyin takip edildiği bir asırda hala bu konuda ideolojik anlayışın esiri olanlara ve bu meseleye çelme atmak isteyenleri üzülerek izliyorum.

2016'da 304, 2019'da 336. Bu yıl 20 Kasım itibariyle 234 kadına yönelik şiddet kapsamındaki cinayetlerde kadınlar hayatını kaybetmiştir. Geçen yılın ilk 10 ayında 308'di, bu yıl 234. Yüzde 24 azalma var ama bizim için 1 bile fazla.

Erkeklere sesleniyorum: Kendinize gelin yahu. Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyini sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. İşin kanuni boyutu ayrıdır ama bizim toplumumuzda çocukluğumuzdan beri analarımızın söylediği söz 'ayıptır bir daha yapma.'

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • mer 1 ay önce Şikayet Et
  Saçma yorumlar yazıyorsunuz bir insanın suçu olsa bile cezası öldürülmek midir ve bu cezayı kesmek size mi kalmış. İslamı unutmuşsunuz. Bir kadının ölümünü haklı gören katilden farksızdır. Allah kadınları sizlerden korusun.
  Cevapla
 • kritik 1 ay önce Şikayet Et
  kadın erkek farketmez her cinayet caniliktir. Sen islamı unutmuşsun kadın ölümlerini sadece burnuna sokup ,erkeğin islamdaki sosyal alanını ve şerefini beş para eden bu algıları anlayamamışsın.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede dostuyla bir olup kocasını öldüren kadınlar var.neden hep erkek suclu.askere giden erkek,savaş cıksa gidecek yine erkek,evin yükünü ceken erkek.neden hep hep suclu erkek.
  Cevapla
 • teoman 1 ay önce Şikayet Et
  Hep erkekler mi suçlu.. Hırsızın suçu hiç mi yok..
  Cevapla
 • rrr 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım lütfen hükümet olarak sizde kendinize gelin! Biz idam getirmeyen hükümetin açıkça sorumlu olduğunun farkındayız. İdam istiyoruz. Kısasta hayat vardır.
  Cevapla
 • Aklınyolu 1 ay önce Şikayet Et
  İdam gelse ne olacak, hakimler idam cezası kesmedikten sonra. İdam klakmadan önce kaç kişi idam edilmiş git bak.
  Cevapla
 • Beşer 1 ay önce Şikayet Et
  Eşkıya, Ramo, Çukur vb. TV dizilerine müdahale edilmediği sürece sıkıntı.
  Cevapla
 • Burak 1 ay önce Şikayet Et
  dünyanın her tarafında aksiyon dizileri var bunu kapatmakla çözümmü olucagını sanıyonuz anne babaların çocuklarına dinimizi ve merhametli olmamızın eğitimini vermeleri gerekir saldım çayıra mevlam kayıra ile olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de savaş gibi hazırlık! Benzeri daha önce görülmedi
Bill Gates toprak ağası çıktı! Yeni yatırımı dünyanın gündeminde