Milli Saraylardan "Topkapı Sarayı'na yönelik asılsız haber"e tepki!

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, 23 Kasım'da bir gazetede yer alan Topkapı Sarayı ile ilgili haber üzerine açıklama yaptı.

Milli Saraylardan "Topkapı Sarayı'na yönelik asılsız haber"e tepki!
Milli Saraylardan "Topkapı Sarayı'na yönelik asılsız haber"e tepki!
GİRİŞ 23.11.2020 16:50 GÜNCELLEME 23.11.2020 16:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Başkanlıktan yapılan açıklamada, 23 Kasım'da bir gazetede yer alan Topkapı Sarayı ile ilgili asılsız haber üzerine açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi. 

 

Topkapı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığının 06 Eylül 2019 tarih ve 44 numaralı kararnamesi ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına devredildiği hatırlatılan açıklamada, Topkapı Sarayı gibi benzersiz bir kültür mirasının dünyadaki örnekleri gibi Cumhurbaşkanlığı himayesine alınmasının, koruma ve tanıtım faaliyetlerinin daha planlı ve başarılı yürütülmesine imkan tanıdığı aktarıldı. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

 

"Söz konusu haberde 'ağaç katliamı' diye iddia edilen faaliyet, Topkapı Sarayı'nın alt bahçelerinde yer alan ve Bizans döneminden kalma manastır-sarnıç gibi yeraltı yapılarının üzerine yakın dönemde bilinçsizce dikilen ve kendiliğinden yetişen ağaçların Bilim ve Değerlendirme Kurulu kararları çerçevesinde kaldırılmasından ibarettir. Topkapı Sarayı'nın alt bahçelerinde yer alan ve 'Askeri Yurt Binası' olarak adlandırılan yapılar ise 500 yıllık Saray bahçesine 1984'te kaçak ve ruhsatsız şekilde yapılmış binalardır. 1. derece sit alanı üzerine inşa edilmiş ve hiçbir tarihi niteliği bulunmayan bu binalar, doğal olarak Bilim ve Değerlendirme Kurulunun kararıyla yıkılmıştır, söz konusu alanın tarihi niteliğine uygun hale getirilmesi çalışmalarına devam edilmektedir."

"Gerekli hukuki girişimler başlatılmıştır"

Söz konusu haberin özensiz ve tarihi gerçeklerden uzak hazırlanmasının haberin metnine de yansıdığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Zira Topkapı Sarayı'nın haberde ifade edildiği gibi 30 değil 25 padişaha ev sahipliği yaptığı tarihi bir gerçektir. Topkapı Sarayı gibi benzersiz bir kültür mirası ile ilgili haber yapılırken bu bilgilerin doğru şekilde ifade edilmesine özen gösterilmesi asgari bir sorumluluktur. Milli Saraylar, tüm restorasyon ve konservasyon uygulamalarını bilim ve danışma kurulları yönetiminde ve gözetiminde, alanında tecrübeli ve etik kurallara bağlı personel tarafından yürütmektedir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme misyonuna sahip habercilik mesleğinin gereklerinden biri de araştırma ilkesidir. Bu ilke doğrultusunda Başkanlığımızın her türlü iletişim kanalları medya mensuplarına açık olduğu hususu izahtan varestedir. Bu minvalde bahse konu asılsız ve maksatlı haberlerle ilgili olarak gerekli hukuki girişimler başlatılmıştır."

YORUMLAR 7
 • Gerçekler 2 yıl önce Şikayet Et
  O ağaçlar zaten sökülüp başka yerlere dikilmeli. Tarihi eserlerin-binaların çevresinde ağaç olması kökler yüzünden zaten binaya hasar veriyor ayrıca tarihi yapıların görüntüsünü kapatıyor. Avrupa'da tarihi yapıların etrafında hiç ağaç yoktur tamamen açıktır her yeri.
  Cevapla
 • ali yazıcı 2 yıl önce Şikayet Et
  sözcü yalanın sözcüsü yalancını sözcüsü edep yoksunlarından yalandan başka ne beklenir.
  Cevapla
 • datçalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Hazır HUKUK reformu yapılacakken bu yalan, iftira, algı yönetimi, asparagas haberlerle ilgilide acil bir düzenleme gerekiyor bunlarında suç kapsamına alınıp en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor. Örnek, CUMHURİYET, SÖZCÜ gazetesi FOX, HALK, TELE1 televizyonları.
  Cevapla
 • samii 2 yıl önce Şikayet Et
  Azda chp li belediyelerin tatil beldelerindeki ormanları katlettiğinden kılıfına uydurup yandaşlarına verdiği arazilerden bahsedin. İmamoglou nun kazdağlarında 500 yıllık zeytinleri kesip yaptığı villalardan bahsedin.
  Cevapla
 • tokatlı 2 yıl önce Şikayet Et
  bu kabul edılır deyıl derhal sözcu gastesı gereken yapılmalı yoksa mıllet onların yalanıyla baş başa kalır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'da yakalanan Serkan Akbaba, Türkiye'ye getirildi
İçlerinde yurt dışına gidenler de var: İstifa eden 7 bin doktor kamuya dönmek istedi