Egemen Bağış, Biden dönemi Türk-ABD ilişkilerini değerlendirdi

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış 'Türk-Amerikan ilişkilerinin neredeyse 70 yıllık uzun bir geçmişi var, bu yüzden doğal olarak iniş çıkışlarımız var. Her ilişkide olduğu gibi, bazen farklılıklar olabilir, ancak uzun bir işbirliği ve diyalog geleneğimiz de var.' dedi.

Egemen Bağış, Biden dönemi Türk-ABD ilişkilerini değerlendirdi
Egemen Bağış, Biden dönemi Türk-ABD ilişkilerini değerlendirdi
GİRİŞ 27.11.2020 18:16 GÜNCELLEME 27.11.2020 18:36
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Joe Biden yönetimindeki Amerika’nın nasıl bir dış politika uygulayacağı tüm Dünya’da merakla bekleniyor. Erdoğan karşıtı çıkışları  ile bilinen Joe Biden’ın özellikle Türkiye’ye yönelik uygulayacağı siyaset sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Dünya kamuoyunun da gündeminde. Bunun ile ilgili The Medialine haber sitesi ,geçtiğimiz günlerde Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve CHP’li Ünal Çeviköz’den Türk-ABD ilişkilerinin geleceği ile ilgili görüşlerini aldı.

“TÜRK-ABD İLİŞKİLERİNİN 70 YILLIK GEÇMİŞİ VAR”

Büyükelçi Egemen Bağış gerçekleşmiş olan röportajında  diplomatik bir dil kullanarak yaşanılan fikir ayrılıklarını evli çiftler arasında yaşanılanlara benzettiğini söyledi. Bağış “Uzun süredir evli olan çiftler bile her konuda hemfikir değil” dedi ve  Türkiye– ABD ilişkilerinin 70 yıllık geçmişi olduğunu hatırlattı. Bağış: "Farklılıkların olması doğal. Neredeyse 30 yıldır evliyim ve karımla her konuda %100 aynı fikirde olmadığım durumlar olsa bile, ama başarılı bir evliliğimiz var. Birbirimize hep destek olduk ve olmaya devam ediyoruz. Her ilişkide güzel günler olduğu gibi daha da güzel günler olur. Türk-Amerikan ilişkilerinin neredeyse 70 yıllık uzun bir geçmişi var, bu yüzden doğal olarak iniş çıkışlarımız var. Her ilişkide olduğu gibi, bazen  farklılıklar olabilir, ancak uzun bir işbirliği ve diyalog geleneğimiz de var ”dedi. 

“TAÇ GİYEN BAŞ DAHA AKILLI HALE GELİYOR”

ABD ve Türkiye’nin birbirlerini kaybetmeyi göze alamayacağını belirten Bağış, ABD’li siyasilerin sert söylemlerinin seçim zamanındaki iç kamuoyuna yönelik söylemler olduğunu , ABD’deki yeni yönetimin göreve geldikten sonra  gündem oluşturmayacak  gereksiz şeyler olduğunu söyledi. Büyükelçi Egemen Bağış olumlu görüşlerinin yanında bir atasözünü hatırlatarak uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. Bağış: “Çok popüler bir Türk atasözü var: 'Taç giyen baş akıllanır.' Dolayısıyla, politikacılar göreve seçildiklerinde sorumluluklarının farkına varıyorlar çünkü kurumları tarafından bilgilendiriliyorlar. Ne ABD'nin ne de Türkiye'nin bir birini göz ardı edemeyeceğinin farkına varıp, diyaloğun önemini  anlıyorlar. Deneyimler bize, ABD'li politikacıların kampanyalar sırasında yaptıkları açıklamalara göre değerlendirilmemesi gerektiğini öğretti. Biz kelimelerden daha çok eylemlere bakıyoruz. Sayın Biden , siyaset ve uluslararası ilişkiler dünyasına yeni girmiş değil. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile geçmişe dayalı ilişkileri var” dedi.

 

ETİKETLER
ünal çeviköz
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • bayhan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu adam piyasa çıkarsa ak partinin işi gerçekten zor.
  Cevapla
 • Süleyman 1 yıl önce Şikayet Et
  yine ortaya cikti yine makara pesinde guvenlimez
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı cumalar mesajı da atsaydı.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  buna birde ödül verip büyükelçi yaptılar bakara makaracı seni bu millet yüz yılda geçse unutmaz hani nerede hergün islamiyetten dem vuran yeni tip müslümanlar bu adamda en az fransız dergisi kadar YÜCE KURAN ın ayetleriyle alay etmedimi sadece millet unutsun deyip göz önünden uzaklaştırdılar demekki arkası saglam adamın şimdi yeniden vitrine çıkarıyorlar
  Cevapla
 • Kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  Chpli ya da Fransız değil ondandır. Neyi, ne için savunduğumuzu unutuyoruz.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen öyle kardeşim. Kitabın ortasından konuşmuşsun.
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Egemen bağış beni dış işleri bakanı yapımn bidon u hallederim diye mesaj göndermiş - yok aga sen güvenilirliğini kaybettin git o iranlı cia ajanı ile oyna daha fazla zarar verme memlekete
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Öz'ün açıklaması ABD'yi karıştırdı: Türk vatandaşlığından çıkmalı
Ecel halı sahada yakaladı! Bir anda yere yığıldı