Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge!

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Konaklama Tesislerindeki Restoranlar” konulu genelge gönderdi. Buna göre, tesislerdeki lokanta ve restoranlar sadece konaklama hizmetinden faydalanan müşterilere açık olacak.

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge!
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge!
GİRİŞ 28.11.2020 18:31 GÜNCELLEME 28.11.2020 19:05
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Konaklama Tesislerindeki Restoranlar” konulu genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınının yayılımında tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Türkiye’de de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü belirtildi.

 

Daha önce illere gönderilen genelgelerle içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler belirlenerek valiliklere bildirildiği hatırlatıldı.

10.00 İLE 20.00 ARASI SADECE GEL-AL VE PAKET SERVİS

Bu genelge ile restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-­içme yerlerinin 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­-al hizmeti verecek şekilde açık olabileceği, restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebileceği hüküm altına alındığı ifade edildi.  

 

 

Öte yandan oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantaların hangi esaslar çerçevesinde faaliyet verebilecekleri ise İçişleri Bakanlığınca yayınlanan “Sıkça Sorulan Soruların” 9 uncu maddesinde açıklandığı belirtildi.

KONAKLAMA TESİSLERİNDE NASIL OLACAK?

Buna rağmen bazı oteller ve/veya konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki restoran veya lokantalara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli-yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğuna dikkat çekildi.

Bu doğrultuda;
1. Yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek.

2. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek.

3. Bu yerlere yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak ve etkinliği artırılacak.

4. Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin  Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek.

5. Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek.

6. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta  ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.  

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Selçuk 4 ay önce Şikayet Et
  İki hafta komple kapanmadan olmaz
  Cevapla
 • Paran var mı 4 ay önce Şikayet Et
  Paran var mı otelin restoranına git iç eylen
  Cevapla
 • Son Osmanli 4 ay önce Şikayet Et
  Dinlenme ve tesisleride paket servisine geçmeden bu virüs bitmez...!!!
  Cevapla
 • Son Osmanli 4 ay önce Şikayet Et
  bolu da öyle yasakları tınlayan yok...!!!
  Cevapla
 • Vay bee 4 ay önce Şikayet Et
  Berberler Tıklım Tıklım dolu ... Hiçbir önlem yok daha ... Korona Virüs EN çok Berberlerde çünkü Makas - makina - Tarak - İle Birlikte Toplanma yaşanıyor ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yurttan Nisan ayında ilginç kar manzaraları!
4 yıl sonra bir ilk: Mısır ile Türkiye arasında son dakika gelişmesi