Sokak kısıtlaması 7 güne yayılabilir

Artan vakalar sonrası Bilim Kurulu harekete geçti. Hafta sonu için 20.00 ila 10.00’da uygulanan sokağa çıkma yasağı hafta içine çekilebilir. Hafta sonu ise sokağa çıkmak tüm gün olacak şekilde yasaklanabilir. Şehirler arası seyahatlere de uzun bir süreliğine sınırlama getirilebilir.

GİRİŞ 29.11.2020 07:46 GÜNCELLEME 29.11.2020 08:22
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün koronivirüs vakalarındaki artışa değinerek “Vatandaşlar dikkatli davranmıyor. Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız” dedi. Bu açıklamanın ardından Sağlık Bilim Kurulu, önümüzdeki birkaç gün içinde vaka sayılarında azalma olmazsa söz konusu tedbirleri sıkılaştıracak. Bu tedbirlerin başında ise sokağa çıkma yasağı geliyor. Hafta sonları 20.00 ila 10.00’da uygulanan yasağın, hafta içini de kapsayacak şekilde genişletilmesi düşünülüyor. Aynı zamanda, hafta sonları tam gün sokağa çıkma sınırlaması da gündemde. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altına getirilen sokağa çıkma sınırlamasının süresinin uzatılması da düşünülen tedbirler arasında. Salgında yüksek risk oluşturan bu yaş gruplarının her gün dışarı çıkabildikleri üç saatlik dilimin azaltılması ya da sadece hafta sonunda dışarı çıkabilecekleri şeklinde yeni düzenlemelerin yapılması planlanıyor. Pazar yerlerine de HES koduyla girilmesi üzerinde çalışılıyor.

 

 

E-BİLEKLİK YAYGINLAŞACAK

Ayrıca havaların soğuması sebebiyle seyahat olmayacağı ön görülerek iller arası sınırlama geçtiğimiz kararlarda devreye alınmamıştı. Önümüzdeki günlerde ise virüsün seyrine bağlı olarak şehirler arası yolculuğa da yasak gelebilir. Özellikle vaka sayılarının yüksek olduğu şehirlerden dışarı çıkılmasına izin verilmeyebilir. Bunun yanı sıra evlerinde izole olması gereken vakaların ve temaslıların dışarı çıkmalarını engellemek amacıyla Kırıkkale’de başlatılan elektronik bileklik uygulamasının ülke genelinde devreye alınacak. HES kodu uygulamasına da yeni özellikler eklenerek, hasta takibinin kolaylaştırılmasına yönelik farklı adımlar atılacak.

 

 

YOĞUN BAKIM SAYISI ARTACAK

Öte yandan, hastanelerde ve sağlık sistemi üzerindeki yükü azaltmak için çalışmalar yürütülüyor. Bu çerçevede, hastanelerdeki yoğun bakım yatak sayılarının artırılması planlanıyor. Acil olmayan ameliyatların durdurularak uygun yerlerin yoğun bakıma dönüştürülmesi üzerinde çalışılıyor. Hastanelerde bu süreçte kalabalıkların oluşmaması gerektiğini belirten uzmanlar, acil olmayan sebeplerle acil servislere başvurulmaması gerektiği ve temaslıların test yaptırmak için beş altı gün izole olmuş vaziyette beklemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

OTELLERE DÜZENLEME

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre otellerdeki restoranlar sadece otel müşterilerine hizmet verecek, paket servis yapamayacak. Bu yerlere yönelik denetimler artırılacak. Tesislerde yemek yiyenlerin otel müşterisi olup olmadığı kontrol edilecek. Bu tesislerde 22.00’den sonra hiçbir surette müzik yayını yapılamayacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 64
 • Gokdeniz karadeniz 1 ay önce Şikayet Et
  Bir ay kısıtlama olsun yoksa hastaneler doluyor sunucta başka hastalığı olanda gidemicek hastaneye
  Cevapla
 • serencam 1 ay önce Şikayet Et
  korona olmadan da insanlar ölüyordu! yeni bir şey değil ki.. mesele koronayla insanlara aşılanan korku
  Cevapla
 • Bey 1 ay önce Şikayet Et
  Mesele hastanelerde yoğun bakım dolmasın,mahsur kalmıyalım diye,doğruda.
  Cevapla
 • Rana Tilki 1 ay önce Şikayet Et
  Vakalar azalacaksa biz razıyız. Haftanın 5 günü 20-05 arası, 2 günü 20-10 arası yasak gelmeli. Yeterki bu iletin yayılması durdurulsun. Bu bela en kısa zamanda ülkemizden defolur gider inşallah.
  Cevapla
 • tufan 1 ay önce Şikayet Et
  aşağıda ki yazıları okudum... mühendis... reis... ve halit kaya.. bunların üçüde tek bir kişi.. adeta milletten intikam almak için saçmalamışlar.. sanki bilim bilim adamlarından daha iyi biliyor...koronadan en iyi korunma yolu... maske.. mesafe ve hijyen... başka yolu yok
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Tufan tv izleme düzelirsin..
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Vaka sayıları çok fazla arttı. İnsanlar Ölüyor.Acilen Hafta sonları Tam gün Sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.Daha Neyi Bekliyoruz???
  Cevapla
 • Gülistan 1 ay önce Şikayet Et
  Sokağa çıkma yasağı diyorsunuz da günlükçü çalışan insanlar napacak aç mı kalsınlar hep kendinizi düşünmeyiniz böyle insanları da düşünmek lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den çok sayıda ülke için seyahat kısıtlaması kararı!
Lada'nın efsane modeli yeniden doğuyor! 47 yıl bekledi! Son hali ortaya çıktı