Yeni kısıtlama gelecek mi? Gözler kritik toplantıda! İşte Erdoğan'ın masasındaki yeni önlemler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Başkan Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının ana gündem başlığının salgınla mücadele olması bekleniyor. İki hafta önce açıklanan kısıtlama kararlarına rağmen tablo ağırlaşmaya devam etti. Birçok alanda yeni tedbirlerin alınması bekleniyor. İşte masadaki konular...

Yeni kısıtlama gelecek mi? Gözler kritik toplantıda! İşte Erdoğan'ın masasındaki yeni önlemler
Yeni kısıtlama gelecek mi? Gözler kritik toplantıda! İşte Erdoğan'ın masasındaki yeni önlemler
GİRİŞ 30.11.2020 00:22 GÜNCELLEME 30.11.2020 14:39
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Salgınla mücadelede yeni kısıtlama kararları alınacak mı? Bütün merak edilen konular bugünkü kritik toplantıda belli olacak.

GÖZLER KRİTİK TOPLANTIYA ÇEVRİLDİ

Türkiye'de vaka, hasta ve vefat sayısında artış devam ediyor. Türkiye'de kornavirüse karşı yeni ek tedbirler gündeme geldi. Bu sorunun yanıtı için gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak "Kabine Toplantısı"na çevrildi.

BAŞKAN ERDOĞAN, ''MECBURUZ VE ALACAĞIZ' İFADELERİNİ KULLANMIŞTI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğmiz Vuma günü yaptığı açıklamada coronavirüs tedbirleriyle ilgili olarak "Vatandaşlar hala kapalı mekanlarda dikkatli davranmıyor. Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan kabine toplantısı

Yeni vaka ve can kayıplarının her geçen gün artması nedeniyle 16 Kasım'da gerçekleştirilen son kabine toplantısında bir dizi önlem açıklanmıştı.

 

Cumartesi akşam 20.00'den, pazar sabah 10.00'a, pazar akşamı 20.00'den pazartesi sabah 5'e kadar sokak kısıtlaması kararı alındı.

Restoran ve kafelerin ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket ya da gel al şeklinde servis vermek üzere açık kalmasına karar verildi.

Eğitimde ise 4 Ocak'a kadar uzaktan eğitime geçildi.

CNN TÜRK Ankara Editörü Kıvanç El'in aktardıkları şöyle;

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nda ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir sunum yapacak. Yasak-kısıtlama döneminde uygulamaya ilişkin Kabine'ye bilgi verececek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Bu sokağa çıkma kısıtlamasının genişletilip genişletilmeyeceği Kabine'nin 1. gündemi olacak. Bu konuda hafta içi de aynı yasağın benzer kısıtlamanın uygulanıp uygulanmaması tartışmaları var. Bilim Kurulu'nun bazı tavsiyeleri var. Tüm bu konu başlıkları Kabine'de görüşülecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması

Sokağa çıkma kısıtlamasının hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi de yaygınlaştırılması en önemli beklenti olarak Kabine gündeminde masasında bulunuyor.

65 YAŞ VE 20 YAŞ İÇİN YENİ ÖNERİLER

Diğer konu başlığı ise 65 yaş üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı çocukların durumu. Bunlar da haftanın her günü belli saatler arasında sokağa çıkabiliyor.

Bu sürenin fazla olduğunu savunanlar var. Her gün çıkmaması gerektiğine Bilim Kurulu'nun bazı örnekleri ve tavsiyeleri var.

PAZAR YERLERİ

Pazar yerleri koronavirüsün belki de vatandaşların bulaşın yaşandığı en yoğun yerlerden biri.

Buralara HES koduyla girilip girilmemesi konu başlığı Kabine'nin gündeminde olacak. Koronavirüs kapan veya temaslı olan veya evinde izole halde olması gerekenlere bazı yerlerde pilot olarak elektronik bileklik uygulaması başlatılmıştı.

Bunun tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması ya da yaygınlaştırılmaması yönünde Kabine Toplantısı'nda değerlendirmeler yapılacak.

BİRÇOK ALANDA YENİ TEDBİRLER ALINACAK

Kabine toplantısında sağlık, eğitim ve ekonomi gibi birçok alanda yeni tedbirlerin alınması bekleniyor.

BAŞKAN ERDOĞAN, ALINAN KARARLARI AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından, alınan kararları kamuoyu ile paylaşacak.

KORONAVİRÜSTE TABLO DAHA DA AĞIRLAŞTI

Alınan tüm bu tedbirlere rağmen tablo ağırlaşmaya devam etti. Tedbirlerin açıklandığı gün olan 16 Kasım'da 94 can kaybı yaşanmıştı. Bu rakam 28 Kasım'da 182'ye ulaştı.

29 Kasım koronavirüs tablosu!

3 bin 316 olan yeni hasta sayısı, 6 bin 714'ye yükseldi. 16 Kasım'da 3 bin 610 olan ağır hasta sayısı da 4 bin 903'e yükseldi.

Kısıtlama kararlarına rağmen rağmen can kaybı ve yeni hasta sayısının 2 kat artması, "Yeni önlemler alınır mı?" sorusunu gündeme getirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 90
 • rıza 1 ay önce Şikayet Et
  turist gelecek diye turistler sehirlerde cirit atiyor partiler düzenleyenler kahveler barlar diskolar acık duruyor gereksiz yere sehirler arasi gezmeye gidenler gitmesin işi olan gitsin hafta sonlari evden cıkmıyoruz hafta ici mecbur işime gidip geliyorum carsılarda fink atan gezen tozan insanlari engellemek lazim calişan kesimi degil
  Cevapla
 • acil !!!! 1 ay önce Şikayet Et
  haftada en az iki gün tam gün olarak sokağa çıkma yasağı olmalı. haftasonu da 10.00-20.00 olan saatleri 11.00-19.00 olmalı
  Cevapla
 • omer kaya 1 ay önce Şikayet Et
  kısıtlama derken ev kıralarını mıllet nasıl oder tuzu kuru olanlar yazıyor oh ne ala adam maas alamıyor lakın kıra faturalar hepsnın altından nasıl kalkar kımse sormuyor bakıyorsun tv de halka soruyprlar kısıtlama ıstıyor ıstersın tabıkı recep tayıpılı tukkıyede emeklı maasları ıyı evınde var ohhh ne guzel benım ıs yerım kapanır kıra devam eder vergı devam eder borlar otelenmez ne olacak dıye sorarlar adama yazık yazık bu oyun bıtsın bakın amerıkada vaka sayısı en yuksek lakın her yer acık kısıtlama yok yapmayın kısıtlama muhabetlerını
  Cevapla
 • Fehmi 1 ay önce Şikayet Et
  Korona virus ulkemize ilk girdiginde mi hasta sayisi fazla simdimi degilse ulkemizde ilk goruldugunde alinan tdbirler daha fazlaydi simdiye gore
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  korana virüsten calışamayanlar için yardımlar toplanmalı.peşine de 14 gün sokağa cıkma yasağı konmalı cok titiz bir şekilde bu işin şakası yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Fethi Sekin’in babası ile kanaat önderi Nazırlı’ya hastanede ziyaret
Hintli generalden Türkiye'ye karşı Ege Denizi'nde savaş gemisi tehdidi