Yeni yasaklar için karar günü: Erdoğan açıklayacak

Bakanlar Kurulu, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Koronavirüs salgınına karşı alınacak yeni önlemler kararlaştırılacak, kararları Erdoğan açıklayacak. Bilim Kurulu'nun yaptığı öneriler de belli oldu.

Yeni yasaklar için karar günü: Erdoğan açıklayacak
Yeni yasaklar için karar günü: Erdoğan açıklayacak
GİRİŞ 30.11.2020 07:25 GÜNCELLEME 30.11.2020 07:50
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen cuma günü “Yeni tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız” açıklamasının ardından bugün Beştepe’de toplanacak kabinenin ana gündem maddesi koronavirüs salgınına karşı alınacak yeni önlemler ve kısıtlamalar olacak.

 

 

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 10 günlük tabloyla ilgili kapsamlı bir sunum yapacak. İllerdeki son koronavirüs tablosu ve aşı çalışmaları da değerlendirilecek. Bir önceki kabine toplantısında alınan tedbirlerin salgınla mücadeleye etkisi masaya yatırılırken, Bilim Kurulu’nun önerileri değerlendirilecek.

BİLİM KURULU’NUN ÖNERİLERİ 
Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda toplantıdan çıkması muhtemel bazı kararlar şöyle:

 

 

- İki haftadır hafta sonları saat 20.00’den sabah saat 10.00’a kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı salgının ilk günlerindeki gibi tüm güne yayılabilir.

- Salgının kontrol altına alınamadığı bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağına hafta içi günler de dahil edilebilir.

- Toplantıda vaka ve ölüm sayılarının yüksek olduğu Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli gibi şehirlere yönelik olarak salgının seyrine göre kademeli şekilde seyahat kısıtlaması getirilebilir.

- Havaların soğumasına paralel olarak yüksek risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması da planlanıyor.

- Yine salgının seyrine bağlı olarak kalabalık oluşmasının önlenmesi amacıyla bazı mekanlara sınırlama getirilebileceği de belirtiliyor.

KARARLARI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK 
Kritik kabine toplantısında alınacak kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyurması planlanıyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 48
 • Mehmet Dağ 3 yıl önce Şikayet Et
  Corona bir yalan kus gribide bir yalan dı nezle grip i bize corona diye sattılar ..ölenler daha önce ki senelerde olduğu gibi. Nezle grip üst solunum yetmezligi
  Cevapla
 • Memo 3 yıl önce Şikayet Et
  1- Bu kadar kısıtlamaya, bu kadar yasaklara önlemlere, maskelere rağmen, dezenfekteye, ve sayamadığım şeylere rağmen, ölüm pranı her yıl ki grip ve zatürreyi geçmişken hâlâ koronaya yalan demek zır cahillikten başka bir şey değil!
  Cevapla
 • Türk mlleti 3 yıl önce Şikayet Et
  milletin eşi çocukları anası babası ölüyor.Şu yazdığına bak.Çaĺışan kesim işlerine yoğun şekilde gitti bürokrasi ilgilenmedi otobüsler tıklım tıklımdı.Dönüşümlü çalışma kurallara uygunluk toplum tarafından sağlanmadı.
  Cevapla
 • garip 3 yıl önce Şikayet Et
  birde coranayı ağır atlatana sormak lazım hangi gribe hangi nezleye benziyormuş
  Cevapla
 • eğitimci 3 yıl önce Şikayet Et
  her yıl abd de normal gripten 300 bin insan mı ölüyormuş
  Cevapla
 • Volkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet dağ kardeşe katılıyorum
  Cevapla
 • Meksika 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaa sus da adam sansınlar. Pandeminin önü alındığı için şu anda bu kadar ölü var. Senin gibilere kalsa ölen insanın haddi hesabı olmaz
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  65 Yaş üstünü kısıtlamaları kaldırın, Toplu taşımaları ve 18-65 Yaş arası çalışan kesimi kontrol altına alın! Vakalar ancak o zaman durur.
  Cevapla
 • Meksika 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten kontrol altına alınamadığı için. 65 yaşını korumak için kısıtlama var. Yoksa 65 yaş virüsü yaydığı için değil
  Cevapla
 • Bjk56 3 yıl önce Şikayet Et
  Annem babamla beraber kalıyoruz annem pozitif sonra yine pozitif ayrı kalmaya başladık iki ev iki masraf teste gidiyoruz bakanlık test yapmayın demişmiş hadi bir araya gelecez işe gidiyorum özel eğitimde dolanıyoruz bilmeden şimdi nasıl önü alıncak bu virüsün test yapmıyacaksan bu böyle bitmezzzz
  Cevapla
 • Siirt56 3 yıl önce Şikayet Et
  Hadi il ilçe merkezlerinde oda kısmen imkanı olanlar canlı derse katılıyorlar olmayanlar özellikle köylerdekiler çok kötü durumda canlı manlı bşrşey yok bari buraları açık bırakın gitsinler geçen sene 1. Sınıf görmemiş busene 2. Budyok seneye okuma yazma bilmeden 3. Sınıf olacak Allah rızası için açık bırakın tüm okulları
  Cevapla
 • b gazi 3 yıl önce Şikayet Et
  kuyumcukent halk otobusleri tikabasa dolmadan hareket etmiyor
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Hem Çalışan kesim hemde Toplu Taşımalar! İşte Virüs bu yüzden yayılıyor!..Virüsün tek yayılma sebebi bu!..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kar maskeli hırsızların kuyumcuyu soydukları anlar kamerada!
Bakan Yerlikaya açıkladı: Cezalar iptal edildi