Son dakika: Aşı ne zaman başlayacak? Bakan Koca net tarihi duyurdu

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Aşıya aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. 50 milyonluk sözleşme imzalandı. Yerli aşıyı ise Nisan ayında geçmeyi planlıyoruz. Her şey normal seyrederse aşıya 11 Aralık'ta, sağlık çalışanlarına yaparak, başlamak istiyoruz. Aralık'ta 20 milyon aşı gelecek'' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 01.12.2020 18:10 GÜNCELLEME 01.12.2020 18:37
Bu Habere 111 Yorum Yapılmış

Türkiye'de yapılacak ilk corona virüs aşısının tarihi belli oldu.

İLK ETAPTA 20 MİLYON AŞI GELİYOR

 

Aşılama programına yoğun bir şekilde başlamak istediklerini söyleyen Koca, "Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi, temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, Şubat ayında 10 milyon" dedi.

11 ARALIK'TA AŞILAMA BAŞLIYOR

Bu rakamları artırmaya çalıştıklarını belirten Koca, aşılamanın 11 Aralık'tan sonra sağlık çalışanları ile başlayacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

 

 

Aralıkta 20 milyon aşı geleceğini söyleyen Koca, "11 Aralık'tan sonra sağlık çalışanlarına aşılama başlayacak" dedi.

YERLİ AŞI İÇİN DE TARİH BELLİ OLDU

Bilim Kurulu'nın aşının uygulanma stratejisi üzerinde çalıştığını dile getiren Bakan, yerli aşı çalışmaları için ise "Nisanda faz 3'e geçilebileceğini düşünüyorum" bilgisini verdi.

GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, Kovid-19'a karşı geliştirilen aşılardan Türkiye'ye ne kadar getirileceği ve aşı çalışmasının ne zaman yapılacağının sorulması üzerine, "Aşıyla ilgili olarak, aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Bununla ilgili inaktif dediğimiz, daha önceden teknik olarak iyi bildiğimiz, yan etkisinin de az olduğunu düşündüğümüz aşıdan 50 milyon sözleşme imzalandı. Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, şubat ayında 10 milyon. Bu rakamları daha da artırma çaba ve gayreti içerisindeyiz." diye konuştu.

Koca, özelikle en erken dönemde, aralık ve ocak ayı hedefiyle daha yoğun aşılama planladıklarını belirtti.

'PFİZER NE KADAR VEREBİLECEKSE TALİBİZ'

Pfizer aşısıyla ilgili de yoğun görüşmeler içerisinde olduklarını bildiren Koca, "Özelikle Pfizer'in aşısıyla ilgili de, yerli aşımız nisan ve sonrası dönemde devreye gireceği için nisan ayına kadar bize temin edebilecekleri bütün aşıyı alma şeklinde bir yaklaşımımız oldu. Yani nisan ayına kadar verebilecekleri ne kadar aşı olursa, biz onu almaya talip olduğumuzu söylemiş olduk. Fiyat ve benzeri konularda zaten mutabık kalmıştık." bilgisini verdi.

Pfizer koronavirüs

Dünyada erken dönemde ruhsat alabilecek firmalarla da yakın iletişim ve görüşme halinde olduklarını anlatan Koca, en erken aralık ve ocak ayını hedefleyerek, vatandaşlara yoğun bir şekilde aşıyı yapmak istediklerini söyledi.

Koca, yerli aşının birinci fazının 14-15 Aralık'ta bitmiş olacağını dile getirerek, "Eğer bu şekilde devam ederse faz-2'ye geçilmiş olur. Her şey normal seyrederse, bizim yerli aşımızın da nisan ayında faz-3 ve yaygın kullanımına geçebileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

Yerli aşının da "inaktif aşı" olduğuna işaret eden Koca, farklı mRNA, protein ve benzeri 16 tane aşının daha olduğunu, onlarla ilgili çalışmaları da çok yakın takip ettiklerini vurguladı.

Koca, "Biz vatandaşımız için güvenilir ve etkinliği olan aşıyı daha çok tercih ederek erken dönemde bunu temin edip yapma taraftarıyız." diye konuştu.

AŞILAMA STRATEJİSİ HAZIRLANDI

Aşı Bilim Kurulu'nun, 11 Aralık'tan sonra erken dönemde, yaygın bir şekilde, sağlık çalışanlarından öncelikle başlamak üzere aşı yapılması yönünde strateji hazırladığını aktaran Koca, şunları kaydetti:

"Bu strateji de sağlık çalışanları başta olmak üzere kimlere nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili bir çalışma da bir hafta on gün içerisinde en geç tamamlamış olur. Bununla ilgili bir netlik oluştuğunda vatandaşımızla paylaşmış olacağız. Sağlık çalışanlarımız, riskli kişiler öncelikli olacak. Belki hizmet sektöründen, belki bir şekilde vatandaşımızla temas içerisinde olan kişiler olabilir, bununla ilgili nasıl bir planlama olacağı da Aşı Bilim Kurulunun hazırlayacağı stratejiye göre planlanır ve biz onu da açıklamış oluruz."

'AŞI GÜVENİLİRLİĞİ NEDİR?'


Fahrettin Koca, "Aşı güvenilirliği nedir? Koruyuculuğuyla ilgili çeşitli spekülasyonlar var." sorusuna, "Bu aşıların sonuçta bir değeri var. Bu aşıları üreten geri planda firmalar var. Dolayısıyla bu anlamda herkesin farklı bir stratejisi olabilir. Biz vatandaşımıza, özellikle güvendiğimiz ve etkinliğini bildiğimiz aşıyı daha çok tercih etmek zorundayız. Bunu bilebilecek, bu konuyla ilgili yaklaşımı ve bilgilendirmeyi yapabilecek olan da zaten Bilim Kurulumuz olacak. Dolayısıyla, Bilim Kurulunun kendisi için istediğini, önerdiğini, tabii ki vatandaşımız için de istemiş olacağız ve gereğini yapacağız." cevabını verdi.

YORUMLAR 111
 • memo 1 ay önce Şikayet Et
  BULDUĞUNUZ AŞIYI OLUN OLMAYIN DİYENLERE İNANMAYIN ALLAH bile diyor bilmediğiniz işlerin peşine düşmeyin bir hastalık var ve öldürüyor
  Cevapla
 • erdoğan 1 ay önce Şikayet Et
  çin aşısını olmayın ,çim hem virüsü üretti sonrada, yok bu yarasa falan hikayesi uydurdu şimdi de yarasadan değil diyorlar bu kafirlere güven olmaz
  Cevapla
 • Büyük lokma 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı zorla kimseye yapılmıyor bu yüzden olmak istemeyen olmaz Devletimiz şimdiye kadar en doğrusunu en güzelini vede sağlıklısını yapmıştır örnek yeni yapılan hastaneler gibi kısacası aşı TERCİH meselesidir fakat büyük konuşmamak gerek büyük konuşanlar sonra bu aşılara muhtaç olurlar..
  Cevapla
 • Büyük50 1 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz milli,yerli ve yetkin ellerde.Bu yüzden şahsi kanaatim tebayı kırdıracak bir durumla karşılaşmak istemezler.Müsterih olalım aşı olmak istemeyen yaptırmasın kardeşim.Saçma sapan konuşmayın komplo teorileriyle milletin aklıyla alay etmeyin.Yıllardan beri aşı oluyoruz ne oldu herkes öldü mü?
  Cevapla
 • Büyük50 1 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz milli,yerli ve yetkin ellerde.Bu yüzden şahsi kanaatim tebayı kırdıracak bir durumla karşılaşmak istemezler.Müsterih olalım aşı olmak istemeyen yaptırmasın kardeşim.Saçma sapan konuşmayın komplo teorileriyle milletin aklıyla alay etmeyin.Yıllardan beri aşı oluyoruz ne oldu herkes öldü mü?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Skandal sözler sonrası Mahir Ünal'dan sert tepki! Dikkat çeken benzetme
Turgut Özal'ın 1993 yılındaki vasiyet gibi konuşması