Vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet vergi dairesi borç yapılandırma işlemleri!

Vergi borcu yapılandırması Resmi Gazete'de yayımlanarak resmi olarak başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığının yayınladığı genelge ile başlayan vergi yapılandırmasına 10 günde rekor başvuru gelirken milyonlarca vatandaş borcunu yapılandırmak için internet vergi dairelerine akın etti. Peki vergi yapılandırması nasıl olur?

Vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet vergi dairesi borç yapılandırma işlemleri!
Vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet vergi dairesi borç yapılandırma işlemleri!
GİRİŞ 09.12.2020 09:15 GÜNCELLEME 09.12.2020 09:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

KYK borçları ve SGK borçluları tarafından yakından takip edilen vergi borcu yapılandırma işlemi E-Devlet üzerinden gerçekleşecek. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV ile sosyal güvenlik primi, trafik, seçim, nüfus para cezaları gibi pek çok kalemde yapılacak olan vergi borcu yapılandırma işlemleri belirli işlemlerle tamamlanacak. KYK, MTV, SGK, GSS borcu ve pek çok kalemde borçlu kişilerin müracaat edebileceği vergi borcu yapılandırma süreci, internet üzerinden birkaç adımda gerçekleştirilebilecek. Bunun için yapılması gereken işlemlerin başında ise İnteraktif Vergi Dairesi girişini sağlamak için kullanıcı kaydı ya da E-Devlet şifresi gerekecek. Vergi yapılandırma sürecinde 18 aya varan taksit ve 36 ayda ödeme imkanı söz konusu olabilecek. 

 

VERGİ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vergi yapılandırma hangi tarihten itibaren başlıyor araştıran vatandaşlara 31 Ağustos 2020 sonrası borçlar kapsam dışı olacağını belirtelim. Vergi yapılandırma son başvuru tarihi nedir sorusunun cevabı olarak da Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yıl sonuna kadar başvuru yapılacak. İhtilaflı alacaklar da kapsama girmiyor. Vergi yapılandırma işlemi Gelirler İdaresi Başkanlığı'na (GİB) yapılacak. GİB'e e-Devlet bilgileri ile de giriş yapılacak. 

 

* Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra e-Devlet ile giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan arama kutucuğuna ''7256'' yazarak vergi borçlarınız için detayları görebilir ve yapılandırma işlemini yapabilirsiniz

VERGİ YAPILANDIRMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Yasa temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor.

- Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV ile sosyal güvenlik primi, trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek.
- Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler yapılandırılacak.

- TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler de kapsama giriyor.

- Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları da yapılandırılıyor. Mücbir sebep nedeniyle ertelenen borçlar ise kapsamda olmayacak.

PEŞİN YA DA TAKSİTLİ SEÇENEKLERİ VAR

Valiliklerden yapılan açıklamada şunlar söylendi;

"7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanundan yararlanmak isteyenlerin, Yılın son gününe kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek"

YORUMLAR 1
  • gavur 1 ay önce Şikayet Et
    ötv düşmeli artık. sıfır araçların fiyatı nedir böyle. kimi zengin ediyoruz. bir araba alabilmek için 20 yıl ödemek Allah'a reva mı? hükümet düzeltme yapsın.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Koca açıkladı! İşte il il aşı olanların sayısı
10 kişilik hücre çökertildi! Ölüm listesi ele geçirildi