Vali uyardı! Salgında 'gizli' tehlike

Trabzon'da son aylarda koronavirüs vakalarında yüzde 50 artış yaşanırken, temaslı kişilerin kendilerini gizlediği ortaya çıktı. Vali İsmail Ustaoğlu, temaslı durumunda olan vatandaşların kendilerini gizlediğini gördüklerini belirterek, 'Bu hem vicdani sorumluluktur, hem vebaldir, hem de kul hakkıdır' dedi.

GİRİŞ 04.12.2020 18:46 GÜNCELLEME 04.12.2020 19:08
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona virüs vaka sayısında ciddi artış olan iller arasında Trabzon’un da olduğunu açıkladı. Bakan Koca, Trabzon’da vaka sayılarında yüzde 50 artış yaşanırken, yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 75 olduğunu belirtti. Kentte vaka artışlarında temaslı kişilerin kendilerini gizlemelerinin büyük payı olduğu belirlendi.

 

 

VALİDEN UYARI

 

 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da ülke genelinde olduğu gibi Trabzon’da da giderek yayılan koronavirüs salgını ile ilgili vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

Trabzon koronavirüs haritası

Trabzon halkından, günlük yaşamda, her bireyin koronavirüs hastası olduğuna inanarak hareket etmesini isteyen Vali Ustaoğlu, “Son dönemde ilimizde vaka sayısında ciddi derecede artış var. Trabzonlu vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Allah rızası için günlerdir evlerine gidemeyen çocuklarını göremeyen başta sağlıkçılarımız için, sevdiklerimiz, ailemiz için artık işi çok sıkı tutmamız lazım. Bu dönemde artık başta akraba ziyaretleri, aile ziyaretlerinden vazgeçmemiz gerekiyor. Artık sağımızda solumuzda her yerde korona dolaşıyor. Sevdiklerimizi kaybediyoruz. Tanıdık ya da yabancı, herkesle aranıza ciddi şekilde mesafe koymanızı istirham ediyorum. Lütfen artık; ‘bana bir şey olmaz’, ‘akrabamdan bulaşmaz’, ‘iş arkadaşımda yoktur’ gibi kandırmacalarla toplum sağlığını daha fazla tehlikeye atmayalım” diye konuştu.

Trabzon'da 'kendini gizleyen temaslı' tehlikesi

''TEMASLILAR KENDİLERİNİ GİZLİYOR''

Corona virüs taşıyan hastalarla temaslı bireylerin, salgının yayılma hızında çok kritik önemi olduğuna dikkat çeken Vali Ustaoğlu, “Temaslı durumunda olan vatandaşlarımızın kendilerini gizlediğini görüyoruz. Bu noktada hastalarımızın da kendileriyle temas eden yakınları, akrabaları, iş arkadaşları, bulundukları ortam gibi elzem bilgileri, ilgili sağlık personeline mutlaka eksiksiz bildirmesi gerekiyor. Bu konu, hem vicdani sorumluluktur, hem vebaldir, hem de kul hakkıdır. Temaslı olup olmadığını bildirmek yasalarımız gereği de mecburidir” dedi.

Trabzon'da 'kendini gizleyen temaslı' tehlikesi

''VURDUMDUYMAZLIK VAR''

Trabzonlular da tedbirlere uyulması çağrısında bulundu. Yakup Solak, “İnsanlarda biraz vurdumduymazlık var. Kendi ailemizden ya da yakınımızdan bulaşmaz diye düşünüyorlar. Sevdiklerimizi kaybediyoruz bu virüsle. Ya da nasıl yaşam için mücadele ettiklerini görüyoruz. İnsanlar artık bu işin ciddiyetine varsınlar. Kurallara uysunlar. Sadece güvenlik güçlerini gördüklerinde maske takan gençlerimiz de var. Kimse kimseyi tehlikeye atmasın” dedi.

Trabzon'da 'kendini gizleyen temaslı' tehlikesi

''GELENE KAPIYI AÇMIYORUZ''

Akraba ziyareti yapmadıklarını kaydeden Savaşkan Aksoy, “Biz akraba ziyaretlerine gitmiyoruz. Gelene de kapıyı açmıyoruz. Çok dikkatli oluyoruz. Kurallara uymak zorundayız. Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Herkesle telefonda konuşup sohbet ediyoruz. Herkes kurallara uysun. Bu süreci atlatalım” dedi.
Selim Terzi ise, “Herkesin kendini kısıtlaması ve kurallara uyması gerekiyor. Artık virüs yakınımıza kadar geldi. Biz akraba ve aile ziyaretleri yapmıyoruz. Biz kimseye gitmeyince kimse de bize gelmiyor. Zaten herkesi de uyardım kimse gelmesin diye. Akrabalarımızla telefondan görüşüyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Selami Uçar 1 ay önce Şikayet Et
  Eve misafir kabul etmeyeceksin ve gitmeyeceksin. Bu kul hakkina girer ve vebali büyük olur.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Testi pozitif olup hala dolaşanın teröristten farkı var mı? İnsan hayatını hiçe sayanları insan yerine koymak insanlık adına bir ayıp.
  Cevapla
 • Hyr 1 ay önce Şikayet Et
  ya bir de kasten yapıyorsa.
  Cevapla
 • sinan 1 ay önce Şikayet Et
  nerede acayiplik olsa trabzonda çıkıyor
  Cevapla
 • Ts6161 1 ay önce Şikayet Et
  Hayatında kaç tane trabzonlu tanıyorsun küçük beyinli
  Cevapla
 • Hikmet Fidan 1 ay önce Şikayet Et
  haddini bil genelleme yapma
  Cevapla
 • Şems 1 ay önce Şikayet Et
  Test sonucu pozitif çıkıp kendilerini karantinaya almayanlara acımak yok. Bu sorumsuzları ve onları bildiği halde ihbar etmeyen yakınlarını 14 gün boyunca yurda kapatacaksın, bütün masrafları fazlasıyla onlardan alacaksın ve üstüne üstelik bir de para cezası vereceksin. Bunlar ancak bu dilden anlar.
  Cevapla
 • Aydın 1 ay önce Şikayet Et
  Kaç kişi acaba bilerek ölüme sebebiyet vermiştir sorumsuzluklarıyla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Çin'den ABD'ye yaptırım kararı
İsrail'den aşı açıklaması: Beklenenden az koruyor