Yazar İsmail Kazdal son yolculuğuna uğurlandı!

Dini eserler kaleme alan yazar İsmail Kazdal dün çoklu organ yetmezliği sonucu 85 yaşında hayatını kaybetti. Bugün kılınan cenaze namazı sonrası İsmail Kazdal, Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yazar İsmail Kazdal son yolculuğuna uğurlandı!
Yazar İsmail Kazdal son yolculuğuna uğurlandı!
GİRİŞ 13.12.2020 16:43 GÜNCELLEME 13.12.2020 16:48
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İhya Yayınlarının sahibi, Erguvan Yayınevinin yazarı İsmail Kazdal dün vefat etti.

 

 

85 yaşında hayata gözlerini yuman yazar İsmail Kazdal, kanser tedavisi görüyordu. 

İsmail Kazdal bugün kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı. 

 

 

İSMAİL KAZDAL KİMDİR?

15 Mart 1935 tarihinde Batum’da doğdu, aynı yılın sonbaharında Çengelköy’deki Vahdettin’in köşklerinin müştemilatına taşındı. Sanat Enstitüsü’nde okudu. 1962 yılında günlük “Yeni İstanbul” gazetesinde haftalık makaleler yazmaya başladı.

1963-65 “Büyük Doğu” dergisinde merhum Necip Fazıl Kısakürek ile birlikte çalıştı.1963-68 yılları arasında aylık “Hilal” dergisini idare etti ve 10’a yakın müstear isimde yazılar yazdı. Bu arada, Bugün, Babıâli’de Sabah, Zaman ve Yeni Devir gazetelerinde ve başta Kitap Dergisi olmak üzere birçok dergide de yazılar yazdı. 1969’da “Kazdal Yayınevi’ni kurdu ve üç ayda altı kitap neşrettikten sonra, neşrettiği iki İbn-i Teymiye, bir de kendisinin yazdığı “Bir İhtar” adlı eserinin muhtevasına karşı gösterilen boykot yüzünden yayınevini kapatmak zorunda kaldı. 1972’de “İhya Yayınları’”nı kurdu. Başta merhum şehit SeyyidKutub’un “Yoldakiİşaretler”i ve ikisi takım eser olmak üzere 30’un üzerinde kitap neşretti. 

İhya Yayınlarında kaleme aldığı kitaplarından bazıları şunlardır:

“Hak-Batıl Savaşının Tarihi Serüveni”, “Siyasi İktidar ve Özal Devri”, “Para İmparatorluğu”,” Sülük Operasyonu”, “Çağdaş Truva Atı Demokrasi”, “Laiklik Devrini Kapamıştır”.

Birleşik Dağıtım bünyesi içinde Birleşik Yayınevi’nde Kur’an çalışmaları çerçevesinde yayınlanan, “Kur’an’la Birlikte Düşünmek” ve üç cildi neşredilmiş olan ve son iki cildi neşredilmeyi bekleyen beş ciltlik, “Kur’ân’ıAnlamak” adlı çalışması bulunmakta. Hatıratını havi “Serencam”ın birinci cildi Pınar Yayınları arasında yer aldı.

Kur’an Okulu Yayınları’nca “Kur’ân-ı Kerîm’in Türkçe Meâli (Kur’an Çevirilerinin Meâli) – Nüzul Sırasına Göre” (2008) özgün meal çalışması, sonrasında “İnsanlık Tarihi Boyu Devlet Medeniyet Siyaset” (2015 Şubat), 2015 Ekim’inde de “İnsanlık Tarihinin En Büyük Hukukçusu İmâm-ı Âzam Ebû Hanife”, Nisan 2016’da “Yarınki Dünya’da Türkiye’nin yeri –siyasi komplolar-“ ve 15 Temmuz 2017 de de Ahalilikten Millet Olmaya Yükseliş 15 TEMMUZ-gerçek bir cihada davetnâme- adlı eserleri, ayrıca Kitap Rengi Yayınevi’nce 2014 yılında “Medeniyetler Çatışmasının Son Noktasındaki Hak Kahramanı Recep Tayyip Erdoğan” adlı kitabı yayınlandı.

Dört çocuk, yedi torun sahibi olan İsmail Kazdal’ın, www.ismailkazdal. org ile www.kuranikerim.org adlı internet sitelerinde beş binin üzerinde soruya verdiği cevapları ve yüzlerce makalesi de bulunuyor.

Kanal7 Medya Grubu olarak İsmail Kazdal'a Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 

YORUMLAR 7
 • Fatih KAZDAL 9 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin
  Cevapla
 • ercan BERK 9 ay önce Şikayet Et
  merhuma allah rehmet eylesin hep niye coklu organ yetmezliği diyorlar vedesi dolmuş desenize
  Cevapla
 • Salih KIRBAŞ 9 ay önce Şikayet Et
  İsmail hocama, Allah tan rahmet geride kalanlara sabir diliyorum. " ilk okuduğum eseri " Kur'an la birlikte düşünmek " adlı kitabı." Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah.
  Cevapla
 • Selahattin Çetin 9 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun
  Cevapla
 • Abdullah Konya 9 ay önce Şikayet Et
  Allah c.c Rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hafta sonu hava nasıl olacak? Hazırlıksız yakalanmayın!
Bakan Kasapoğlu'ndan son dakika yurt açıklaması