İstanbul'da ölen İngiliz ajanının eşi konuştu: Ölüm nedenini açıkladı

Tüm dünyada yankı uyandıran İngiliz eski istihbarat subayı James Le Mesurier’in, Kasım 2019’da İstanbul’daki evinde balkondan düşerek ölmesine ilişkin eşi konuştu. Emma Winberg, eşinin uluslararası bir komplonun değil, başında olduğu vakıftaki finansal sorunların kurbanı olduğunu söyledi.

İstanbul'da ölen İngiliz ajanının eşi konuştu: Ölüm nedenini açıkladı
İstanbul'da ölen İngiliz ajanının eşi konuştu: Ölüm nedenini açıkladı
GİRİŞ 20.12.2020 10:06 GÜNCELLEME 20.12.2020 10:06
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İngiliz Daily Mail gazetesi geçen yıl İstanbul Tophane’deki evinin balkonundan düşerek ölen Suriye’deki ‘Beyaz Baretliler’in en büyük destekçisi James Le Mesurier’in esrarengiz ölümünün peşine düştü.

 

 

Gazeteye konuşan Le Mesurier’in (48) eşi Emma Winberg, Beyaz Baretlileri finanse eden ve Le Mesurier’in başında bulunduğu ‘Mayday Rescue’ adlı vakfın finansal çalkantılarına işaret etti. Winberg, Le Mesurier’in ölümüyle ilgili olarak, vakfın başına geçmek isteyen Hollandalı muhasebeci Johan Eleveld’i suçladı.

ÇARESİZLİĞE SÜRÜKLENDİ

Winberg göre Le Mesurier, bürokrasiyi ve kağıt işlerini pek sevmezdi. Mayday’i genişletirken de kağıt işlerini ihmal edince, vakfın muhasebecisi Elevend’ın baskısıyla karşılaştı. Elevend, Mayday Rescue’daki kötüleşen finansal durumla ilgili Le Mesurier’e baskı yapmaya başladı. Bu da Le Mesurier’i çaresizliğe sürükledi.

Suriye’nin güneyinde ‘Sihirli Halı’ adlı Beyaz Baretliler’in bir kurtarma operasyonu için kayıtsız bir şekilde vakıftan 50 bin dolar alan Le Mesurier, hesaptaki açığı kapamak için sahte fatura düzenleme riskini dahi aldı.

 

 

Çiftin vakfın kasasından borç para alarak Büyükada’da düğün yapması da zimmet söylentilerini gündeme getirdi. Yani Winberg’e göre eşini ölüme sürükleyen şey uluslararası entrikalar değil, vakfın parasal sorunları oldu.

VAKIF İFLASINI AÇIKLADI

Mesurier, 2014’de amacını ‘çatışma ve doğal afet bölgelerinde acil yardım müdahalesi’ olarak tanımlayan Mayday Rescue vakfını kurdu. Suriye projeleri için de 2015’te İstanbul’da ofis açtı.

Le Mesurier, ‘Suriye’deki sivil savunma hizmetlerine yaptığı katkılar nedeniyle’, 2016’da İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’ten ‘şövalyelik’ unvanı aldı. Vakıf, ağustos ayında iflasını açıkladı. Mesurier’nin Suriye’de muhaliflere desteğinden ötürü de hedef alınmış olabileceği konuşuluyordu.

NE OLMUŞTU?

Tam adı ‘James Gustaf Edward Le Mesurier’ olan İngiliz eski istihbarat subayı, 11 Kasım 2019’da Karaköy’deki evinin bahçesinde ölü bulundu.

Balkondan atladığı ya da atıldığı henüz netlik kazanmayan Le Mesurier’in ölümü sırasında, eşi Emma Hedvig Christina Winber de evde onunla birlikteydi.

Sabah erken saatlerde gerçekleşen olayı kapıya gelen polislerden öğrenen Winber, olay sırasında uyuduğunu beyan etti.

Winber, eşinin bir süredir bunalımda olduğunu ve antidepresan ilaçlar aldığını, kendisinin de o gün uyumak için eşinin uyku ilaçlarından içtiğini belirtmişti.

Davanın seyri açısından bir süre yurtdışına çıkması yasaklanan Winber, daha sonra İngiltere’ye geri döndü.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 6
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Ingiltere büyük zalim devlet. Afrikayı yıkıp yutan mahveden zalim büyük britanya birleşik krallık devleti. 24 ülkeyi haraca bağlamış zalim mi zalim ülke. Bence moğollardan daha tehlikeli.
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  ölmedi geberdi
  Cevapla
 • Gürhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle ingiltere kraliçesinden şovelye ünvanı almış bir ingiliz ajanının basit bir ölümle öldüğüne inanmayıp bu işin arkasında da ingiltere kraliçesi gibi büyük bir gücün olduğunu düşünüyorum . Yoksa bu ajanın basit bir sebeple kendini ÖLDÜRMEsimi yoksa kendiyle birlikte büyük sırların ÖLDÜRÜLMEsimi
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  hepsi sinsi ajan
  Cevapla
 • Alanyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşılan hedefe yaklaşılmakta ki, Hedef saptırma yoluna başvuruyorlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maduro, ABD'yi dize getirdi: Bükemedikleri bileği öptüler, resmen duyuruldu!
Bu gurur tüm Türkiye'nin! HÜRKUŞ Test Pilotunun paylaşatığı video çok beğenildi...