Korona aşısı randevu ile yapılacak!

Koronavirüs aşılarının nasıl yapılacağı tüm Türkiye'de merak ediliyordu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'de aşılamanın nasıl yapılacağı sorusuna yanıt verdi. Özlü, kuyruk olmaması için randevu usulü aşı yapılacağını açıkladı.

GİRİŞ 25.12.2020 09:45 GÜNCELLEME 25.12.2020 10:06
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, CNN Türk'te yayınlanan 'Mercek Altında' programında Uğur Önver'in sorularını yanıtladı. 

 

 

Prof. Dr. Özlü soru üzerine şöyle konuştu:

"Çok yakında ayrıntılar ilan edilecek. Herkes kolay bir şekilde, nasıl aşılacağını, hangi zamanda aşılanacağını öğrenecek. Çok kolay farklı yollardan öğrenme imkanı olacak. Kuyruğun oluşmaması için her türlü tedbir düşünüldü. Randevu usulü olacak ve bu açıdan da özellikle uyarılacak aşı yapılacak kişiler. Ve planlama dahilinde aşıya gelmesi istenecek. Yani o kuyruğun olması elbette istenmiyor. Önlemler, planlamalar yapılıyor şu anda."

 

 

TÜRK HALKI NE ZAMAN İLK AŞIYI OLMAYA BAŞLAYACAK?

Kesin bir tarih veremem ama inceleme ve test süreci 10-15 günlük bir zaman alacak diye daha önce sayın Bakan açıklamıştı. Gelen aşılardan örnekler üzerinden testler yapılıyor. Bu testlerin iki üç hafta zaman alacağı söylendi. Testler tamamlanır tamamlanmaz aşılama başlayacak diye düşünüyorum. Planlama o yönde.

KOLLUK KUVVETLERİ NEDEN BİRİNCİ KATEGORİDE DEĞİL?

Şimdi bu sıralama aslında dünyadaki uygulamaya benzer. Yani bizim ülkemiz için planlanan sıralama, dünyanın pek çok ülkesindeki sıralamayla aynı. Kolluk kuvvetleri de hemen ikinci aşamada aşılanacak. Türkiye'de günde yaklaşık 2 milyon kişiye aşı yapılacağını hesap ederseniz çok kısa sürede ikinci aşamaya geçilecek gibi görünüyor.

AŞININ KORUCUYULUĞU %91,25

Çok iyi bir koruyuculuk oranı. Bu şu ana kadar test yapılan kişilerde görünen koruyuculuk. Uzun süreli takipte bu koruyuculuk oranının daha da yükseleceği yönünde tahminler var.

ÇİN NEDEN AÇIKLAMADI?

Çok kolay bunun cevabı. Çünkü faz3 çalışmasına geçildiğinde Çin'de salgın bitmişti. Bu faz3 çalışmasının sonlanması için belli bir sayıda enfeksiyon oluşması gerekiyor. Mesela Türkiye'de 15 bin civarında kişi dahil olacak. Çin'de hiç vaka kalmadı. O enfeksiyon durduğu için çalışma yapamıyorsunuz. Çalışma yapmanız için hastalığın devam etmesi gerekiyor.''

YORUMLAR 37
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Çinde vürüs yok bizde niye var kafayı yiyecek dünyanın en kalabalık ülkesi
  Cevapla
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  @milletin ferdine cevap farkında isen bu iki saydığın ülke tek partili komunist ülke basın özgür değil ve özgür basın zaten yok! Yanì bunların verdikleri bilgi ve haberlerde Beş para etmez!
  Cevapla
 • Virüs ihracatı 1 yıl önce Şikayet Et
  Komunist çin virüsü saklayıp gizleyıp yurt içindeki uçuşları yasaklayıp ama yurt dışına uçuşları açık tutup vrüsü bize ve bütün dünyayı sattı ve bedavaya ihracat etii ve hepimizi hasta edip milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu!
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuzey Kore'de hiç olmadı. Çin Dünyanın en otoriter ülkelerinden biri, kimse konulan tedbire uymamazlık edemez, Ayrıca Çinliler de zaten çok disiplinli, SARS1 tecrübesi de var? Başka türlü ne olmasını bekledin.
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçma verin aile hekimlerine ve iğne yapabilecek personele evlere gelsin asilasinlar en mantıklısı o kadar insana kalkıp gelecek Corona var diyinuz herkes gelsin deniyor bu adamlar toplu taşıma kullanacak vb zaten coronadan kurtarayım derken olacak belkide
  Cevapla
 • yol 1 yıl önce Şikayet Et
  birkaç tane aile hekimi o kadar eve nasıl gitsin? önce bunu bir düşün.
  Cevapla
 • Elazığ 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş aşı depoda soğuk kalması lazım ekstra dondurucu var eksı 70 derece .öyle olmuyor iste
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hastalığı yaşayan işin ciddiyetini anlıyor yazmış kardeşim. Sen olayı anlamamışsın. Verilen ilaçları kullanan hasta oluyor ve covidi gerçek sanıyor. Olay bu kadar net. İteyen istediğini yapacak durumda bu ülkede. Aşı olmak isteyen olsun ama çocuklarımızı korumamız gerek!!
  Cevapla
 • Vanli 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar okuduğum en saçma yorumu yapmışsın desem yeridir.
  Cevapla
 • salih aga 1 yıl önce Şikayet Et
  bayan! a cevap ; peki ben ilacı kullandım halen sıkıntı çekiyorum ilaçtanmı bilemiyorum ama eşim kullnamdı hiç birşeyi yok sıkıntıda çekmedi bu nasıl olacak olacak o zaman bende sana kendimi örnek göstereyim
  Cevapla
 • Bayan 1 yıl önce Şikayet Et
  Esasen sen saçmalıyorsun. Eşim korona oldu ilaçla evde tedavi gördü 4 günde düzelmeye başladı tabi bu süre içinde evde karantinadayız bana da bulaştı fakat ben bunu bildirmedim yetkillilere hergün soruyor aile hekimi temaslılara ben hep iyi olduğumu söyledim ilaç almamak için. 2 haftada iyileştim eşim 4 günde semptomlar o ilaç almış olduğu için çok daha hafif geçti ben kullanmadığım için orta derecede geçti. Ama belirtiler aynıydı en kesin belirti koku tat kaybı. Ha aşıya sıra gelince Türkiye de en son ben olurum, eşim aşı olacakmış onun kararı benim ki de olmamak yönünde. İlaç kullanan koviti gerçek sanıyor diye bir şey yok al işte bizden örnek
  Cevapla
 • Ddd 1 yıl önce Şikayet Et
  İlaç almayıp nefrs darlığı yaşayan bir sürü kişi var. Bilmeden konuşmayın kul hakkıdır. Çocuklarımızı korumamız lazımmış... 18 yaş altına zaten yapılmayacak.. boş konuşmak da bir israftır..
  Cevapla
 • MSELİM 1 yıl önce Şikayet Et
  yani diyorsunki hasta olmadığı halde devlet ilaç verek hastalandırıyor sonrada öldürüyor.demekki senin ilaca ihtiyacın yok zaten hastasın.Allah bu tip hastslardan ülkemizi korusun.
  Cevapla
 • baybars 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz karar verdik mi Acaba
  Cevapla
 • SALİH 1 yıl önce Şikayet Et
  Çin aşısında domuz jelatini varmış, ben olmuyorum.
  Cevapla
 • Vanli 1 yıl önce Şikayet Et
  Cehaletin dibine vurmuş bir yorum.
  Cevapla
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  @milletin ferdine cevap: Bak bu çinde üretilen aşının içinde domuz jelatini olduğuna iddia etmem ama orada üretilen aşıyı asla güvenmem. Çin ve çinli aşı üreticilerin en yakın geçmiş tarihi çok karanlık: TRT world tarafından ingilizce hazırlanan konu çin aşı skandalarından biri: China Vaccines Scandal: Rabies shots produced using expired materials yazın bakın göreceksiniz. Yani, Türkçesi; Çin Aşı Skandalı: Süresi dolmuş malzemeler kullanılarak üretilen kuduz aşıları... Komunist çin aşı ve ilaç skandal konusunda tam uzman onun için çin vatandaşları kendi üretikleri aşılar yerine yurt dışında üretilen aşıyı tercih eder!
  Cevapla
 • Sağlıkçı 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam öyle inanıyor eğer gerçekten samimiyse bu yolda ölürse şehit olur..cercis a.s peygamber imanı uğrunda canlı canlı derisi yüzüldü dikkatini çekerim..
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalanda sınır tanımayanlar şimdi de Çin aşısında domuz jelatini olduğu zırvasını yayıyor. Aşıda domuz jelatini yok tabi ama sana bunu inandıranda domuzluk olduğu kesin
  Cevapla
 • MSELİM 1 yıl önce Şikayet Et
  olma öl.yani okadar dindarsın öylemi?cahillerin cirit attığı bir zamandayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akaryakıta peş peşe indirim! Bu gece yeni indirim geliyor
Sözleşmeliye kadro! Başkan Erdoğan müjdeyi duyurdu! Son dakika EYT açıklaması