Dolandırıcılardan yeni yöntem: Görürseniz sakın tıklamayın!

Koronavirüs salgını dönemini fırsat bilen dolandırıcılar yeni bir yönteme imza attı. Dolandırıcılar, devlet tarafından salgın nedeniyle geri ödemesiz 3 bin lira destek verildiği yönünde mesaj atıyor. Konuyla ilgili olarak Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ''Bu mesajlara aman tıklamayın. Bu uygulama daha önce gördüğümüz telefon dolandırıcılığından farklı. Telefon rehberini ele geçiriyor" dedi.

Dolandırıcılardan yeni yöntem: Görürseniz sakın tıklamayın!
Dolandırıcılardan yeni yöntem: Görürseniz sakın tıklamayın!
GİRİŞ 11.01.2021 12:49 GÜNCELLEME 11.01.2021 12:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Salgın dönemini fırsat bilen dolandırıcılar şimdi de yeni bir yöneteme başvurdu. Dolandırıcılar, devlet tarafından pandemi nedeniyle geri ödemesiz 3 bin lira destek verildiği yönünde mesaj atıyor. Mesajdaki internet sitesini tıklayan vatandaşların telefon rehberi ele geçiriliyor ve rehberdeki herkese dolandırıcıların mesajı gönderiliyor.

 

 

Dolandırıcılar telefon rehberini ele geçirerek rehberdeki herkese telefonun sahibi tarafından mesaj gönderiyor. Mesajda ise "Devletten geri ödemesiz pandemi destek başvurusu için uygulamayı indir kur" yazıyor.  Yakınlarından mesaj geldiğini düşünen vatandaşlar, tereddüt etmeden mesajdaki internet sitesine tıklayarak dolandırıcıların ağına düşüyor. E-devlet sitesinin sahte bir kopyasına yönlendiren internet sitesi daha sonra kişilerin kredi kartı bilgilerini ele geçirerek hesaplarını boşaltıyor.

"REHBERİMDEKİ HERKESE MESAJ GİTTİ"

 

 

Sultangazi'de yaşayan Leyla Alparslan da dolandırıcılar nedeniyle mağdur olanlardan biri. Alparslan, mesajın bir arkadaşından geldiğini ve daha sonra kendi rehberinde bulunan kişilere de aynı mesajın gittiğini söyledi.

Telefonuna virüs girdiğini ve kullanmakta zorlandığını belirten Alparslan, "Telefonum pandeminden dolayı sürekli çocukların elinde mesajdaki internet sitesine kimse tıkladı mı bilmiyorum ama telefonuma virüs girdi.

Benden de rehberimdeki herkese mesaj gitti. Telefonun ışığı sönmüyor, çalışmıyor çok ağırlaştı telefon. Daha sonra arkadaşlarım beni aramaya başladı, onlar mesaj attığımı söyledi. Ben o zaman anladım durumu. Herkese dikkate almamaları için mesaj attım. Daha önce bir arkadaşımın hesabından 5 bin lira çekmişler. Korkuyor insan. Karakola gidip suç duyurusunda bulunacağım. Telefonuma da format attıracağım." dedi.

"BÖYLE BİR ŞEY OLSA DEVLET UYARMAZ MI? BU MESAJLARA AMAN TIKLAMAYIN"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşlara bankalarını arayarak haberdar etmeleri ve savcılığa suç duyurusunda bulunmaları konusunda tavsiyede bulundu.

Ağaoğlu, "Böyle bir şey olsa devlet uyarmaz mı? Bu mesajlara aman tıklamayın. Bu uygulama daha önce gördüğümüz telefon dolandırıcılığından farklı. Telefon rehberini ele geçiriyor. Yalan dolandırıcılık mesajını rehberdeki herkese o kişinin telefonundan gönderiyor. Güvendikleri tanıdıklarından geldiğini düşünen diğer insanlarda tıklayabilir bu tuzağa düşebilir." diye konuştu.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
Para koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Grçk 3 ay önce Şikayet Et
  Bedava mezar olsa girecek olanlar var .Her kuş ta kendi yemiyle avlanırmış..
  Cevapla
 • a.elüstü 3 ay önce Şikayet Et
  Antivirüs mutlaka kullanın telefonların aslında bilgisayar olduğunu unutmayın
  Cevapla
 • Metin k. 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de idam olmadığı için ülkemize yabancı ülkelerden hırsız yankesici gaspçı ve katil ithal ediyoruz temiz toplum oluşturmak isteniyorsa idam olacak şehir meydanlarında asacaksın demokrasi ve adalet mazluma işlemelidir yaşam hakkı suçluya verilmemelidir
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 3 ay önce Şikayet Et
  Evet bu benim başıma da geldi Dün an az iki kere tlfonuma msj geldi... İsimsiz 536....ile başlayan bir numaradan link atıyorlar... Ama ben hiç açmadan msjları hemen sildim... Allah cc bunlara fırsat vermesin inşaAllah amiiiin aminn amiiiin
  Cevapla
 • Batuhan 3 ay önce Şikayet Et
  Tuşlu telefonumu istiyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aşı sırası 55 yaş üstüne geldi
Son dakika: 6 belediyeye 'gri pasaport' soruşturması