Son dakika: Başkan Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı: 2021 Yılı Yatırım Programı!

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan "2021 Yılı Yatırım Programı" Resmi Gazete'de yayımlandı. Yatırım Programında yer alan 3 bin 91 projeye 138,3 milyar lira ödenek tahsis edildi. En yüksek payları yüzde 30,7 ile ulaştırma-haberleşme sektörü ve yüzde 14,3 ile eğitim sektörü yatırımları aldı.

Son dakika: Başkan Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı: 2021 Yılı Yatırım Programı!
Son dakika: Başkan Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı: 2021 Yılı Yatırım Programı!
GİRİŞ 15.01.2021 23:57 GÜNCELLEME 15.01.2021 23:58
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan "2021 Yılı Yatırım Programı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

 

2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Programda, merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşlarının projeleri yer aldı. Mahalli idarelerin ise yalnızca dış kredi ile finanse edilen projelerine programda yer verildi.

 

 

2021 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planında yer alan temel politikalar, 2021-2023 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer alan politika ve öncelikler ile bütçe büyüklüklerinin dikkate alındığı görüldü. Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planı öncelikli sektörlerine yönelik kamu yatırımları öne çıktı.
Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde, devam eden projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek projelere, yeni projelerde azami oranda seçici olunarak, ekonomik ve sosyal katkısı en yüksek ve acil hizmet ihtiyacını karşılayabilecek yatırımlara öncelik verildi.

PROGRAMDA YER ALAN PROJELERE 138,3 MİLYAR LİRA ÖDENEK

2021 yılında kamu kurumları tarafından yürütülen 3 bin 91 projeye 138,3 milyar lira ödenek tahsis edildi.

Yatırım Programı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 138,3 milyar liralık yatırımın yüzde 67,5’inin Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 31,5’inin KİT ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 0,9’unun döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi programlandı.

EN YÜKSEK PAYLAR ULAŞTIRMA-HABERLEŞME VE EĞİTİM SEKTÖRÜNE

2021 Yılı Yatırım Programı kapsamındaki yatırım ödeneğinden en yüksek payı yüzde 30,7 ile ulaştırma-haberleşme sektörü yatırımları aldı.

Eğitim yatırımlarının payı yüzde 14,3, enerji yatırımlarının yüzde 12,2, madencilik yatırımlarının yüzde 10,4, tarım yatırımlarının yüzde 8,7 ve sağlık yatırımlarının yüzde 7,5 oldu. İmalat, turizm, konut, içmesuyu ve kanalizasyon, teknolojik araştırma, çevre gibi diğer sektörlerin toplam payı ise yüzde 16,2 oldu.

Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan en fazla yatırım ödeneği tahsis edilen kuruluşlar 15,1 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 13,5 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 13,1 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 11 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı ve 8,6 milyar lira ile Sağlık Bakanlığı oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yatırımları içinde Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı gibi projelerle kent içi ulaşım ön plana çıktı.

Diğer yandan DSİ’nin Türkiye genelinde devam eden tarımsal sulama yatırımlarına 8,4 milyar lira ödenek tahsis edildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Osmaniye'ye Osmaniyeli bir Rektör atamanı diliyorum. Burayı bilmeyen ne çare üretecek.
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Ulaşım , Sağlık , Milli Savunma , Tarih , Turizm sektörlerinde elhamdülillah devletimiz iyi durumdadır. Ekonomimizi daha da güçlendirip 2023 yılına doğru ilerliyoruz .
  Cevapla
 • Ahmet canayakin 1 ay önce Şikayet Et
  Vay vay kadın kehanette bulunmuş:) ama bilgisi olmadan bakmismi bu sene turizm de kaç firma batmış ulaşım bitik durumda tarihinin en kötü yılını yaşıyor şuan
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Ulaşım , Sağlık , Milli Savunma , Tarih , Turizm sektörlerinde elhamdülillah devletimiz iyi durumdadır. Ekonomimizi daha da güçlendirip 2023 yılına doğru ilerliyoruz .
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 1 ay önce Şikayet Et
  Allah Reisimize uzun imanlı ömürler versin inşaAllah Bay Kemal kudursun..
  Cevapla
 • Yavuz 1 ay önce Şikayet Et
  En büyük pay tarım ve gıdaya verilmeliydi marketler uçmuş herşey çok pahalı
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Burda koyunların karnı tok gardasim sen bakma bunlara devksti yedi bitirdiker
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeş ya sen market sahibisin yada arabayı dolduranlar dan. Sen anlamazsın.
  Cevapla
 • Erdi 1 ay önce Şikayet Et
  Market sahiplerine sor markete girenler arabayı doldurmayı biliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cihat Yaycı değerlendirdi. ABD'nin Dedeağaç’a yığınak yapması ne anlama geliyor?
İslam Memiş'ten çarpıcı tahmin: Altın ve dolar yükselmeye devam edecek mi?