Bilim Kurulu Üyesi Çin aşısının yan etkilerini açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova koronavirüs aşısının yan etkileriyle ilgili "Aşı olan tarafta ağrı, sıcaklık, şişlik ve baş ağrısı, ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, yorgunluk, kırgınlık gibi belirtiler olabilir" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Çin aşısının yan etkilerini açıkladı!
Bilim Kurulu Üyesi Çin aşısının yan etkilerini açıkladı!
GİRİŞ 16.01.2021 20:06 GÜNCELLEME 16.01.2021 20:07
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Çin'den getirilen CoronaVac aşısının Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde sağlık personeline uygulanmasına başlandı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova aşı yapılan kişilerde kolda ağrı, sıcaklık, şişlik, baş ağrısı, ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, yorgunluk, kırgınlık gibi lokal belirtilerin yaşanabileceğini söyledi.

 

 

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde görevli 4 bine yakın sağlık çalışanı için isme özel karekod sistemi ile gerçekleştirilen CoronaVac aşısı uygulanmaya başladı. Olası bir yan etki görülmesine karşın aşı yaptıran personel 30 dakika gözlem altına alındı. Hastanede kurulan 22 aşı ünitesinde Diş Hekimliği Fakültesi ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sistemi üzerinden randevu alınıp diğer sağlıkçılar da aşılanabilecek.

SAĞLIKÇILARDAN SONRA VATANDAŞLAR AŞILANACAK

 

 

Sağlık personelinin aşılanmasının ardından programın vatandaşlara açılacağını dile getiren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve hastane başhekimi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, "Kendi hastanemizde 22 aşı istasyonu kurduk. Yaklaşık 150 deneyimli personel bu aşılamalara başladı. Birkaç gün içerisinde yaklaşık 4 bin personelimizin tamamını aşılamayı planlıyoruz. Hemen arkasından da aşılamayı halkımıza açacağız ve riskli gruplar öncelikli olmak üzere sabah 08.00 ile akşam 24.00'e kadar aşılamalar devam edecek. İnşallah hızlı, düzenli ve güvenli bir şekilde bu aşılamaları tamamlayacağız" diye konuştu.

"LOKAL BELİRTİLER YAŞANABİLİR"

Aşılamadan sonra alınan önlemler ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, şöyle konuştu: "Aşılamadan sonda 15 ile 30 dakika arasında gözlemlemek istiyoruz. Çünkü her aşıda olduğu gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları gibi durumlar söz konusu olabilir. Hemen hemen her aşı noktamızda acil müdahale ekipmanımız ve elemanlarımız hazır bulunduruluyor. Sonraki aşamada ise lokal dediğimiz belirtiler yaşanabilir. Yani aşı olan tarafta ağrı, sıcaklık, şişlik ve baş ağrısı, ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, yorgunluk, kırgınlık gibi belirtiler olabilir. Böyle bir durumda dinlenme, istirahat etmeden başka bir önerimiz olmayacak. Bol su alabilirler. Eğer ateşi ve kırgınlığı olursa aspirin değil, parasetamol tablet ile bu ağrılarını geçici olarak giderebilirler. Kendilerinde çok farklı bir şey hissediyorlarsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmaları uygun olur. Bu bütün aşılar için zaten bir kalemde söylediğimiz uyarılardır."

28 GÜN SONRA 2'NCİ DOZU OLACAKLAR

Aşı olanlardan Türk Kızılayı Adana Şubesi'nde görevli Dr. Sultan Taner ise, "Çok şükür koronavirüse yakalanmadan bugünlere gelebildik. Aşı vurulurken hiçbir şey hissetmedim, şu anda da bir ağrı hissi yok. Devletimizin bu konuda bize öncelik tanıması tabi ki bizi memnun etti. Çünkü insanlarla sürekli iç içeyiz. 28 gün sonra ikinci dozunu yaptıracağım. Ülkemize hayırlı olsun. İnşallah kısa sürede bu pandemi biter" dedi.

YORUMLAR 36
 • Esenler li 1 ay önce Şikayet Et
  Kronik rahatsızlığı olanlarin(ben dahil)canına okuyabilir demeyi unutmuş pek sayin uzman.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı = Zayıflatılmış korona :)
  Cevapla
 • Aklın yolu bir 1 ay önce Şikayet Et
  hastalık geçirenlerin ne acılar çektiğini bilseniz bunlar sinek ısırığı
  Cevapla
 • Hasan Hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi bunlar kısa vadeli yan etkiler. Peki kalıcı etkileri olmadığına kim garanti veriyor?
  Cevapla
 • Yayinla sende 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeş sen hiç çin Malina garanti vereni gördünmü
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  2saat önce aşı oldum hiçbir sıkıntı yaşamadım ağrı şişlik ateş vs
  Cevapla
 • sen sus 1 ay önce Şikayet Et
  Açı bünyeden bünyeye kişden kişiye farklı etkiler verebilir. Bilimsel literatürü bilmeden millete ahkam kesme. Senin bünyen zayıfsa aşı etkilerini şiddetli geçirebilirsin.
  Cevapla
 • Suss 1 ay önce Şikayet Et
  Bende sabahtan aşi oldum her tarafim agriyor, Alişcik sallama edepsizlik yapma,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mısır-Türkiye yakınlaştı, Yunanistan fena tutuştu! Soluğu orada aldılar
Trabzonspor ağır yaralı!