Tarsus'ta şaşkına çeviren görüntü! Sular çekilince ortaya çıktı...

Mersin'in Tarsus ilçesindeki bu görüntü kuraklık tehlikesini bir kez daha gözler önüne serdi. Bizans döneminde sular altında kalan ve 10 metre derinde bulunan kaya mezarları suların çekilmesiyle ortaya çıktı. Sosyolog turizmci Nadir Durgun, yaptığı açıklamada "Normalde buraya girmek çok zor. Üzerinden aşırı su aktığı için girilmesi mümkün olmuyor. Ama kuraklık olduğu için girebildik. " dedi.

Tarsus'ta şaşkına çeviren görüntü! Sular çekilince ortaya çıktı...
Tarsus'ta şaşkına çeviren görüntü! Sular çekilince ortaya çıktı...
GİRİŞ 17.01.2021 10:05 GÜNCELLEME 17.01.2021 10:22
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

6'ncı yüzyılda Bizans İmparatoru 1'inci Justinyen tarafından şehri sel baskınlarına karşı korumak için Berdan Irmağı yatağının yönünün değiştirilmesiyle sular altında kalan ve Tarsus Şelalesi olarak bilinen bölgede yaklaşık 10 metre derinde bulanan konglomera kaya mezarları ve odalar, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.

 

 

Ülke genelinde yaşanan kuraklıkta Berdan Barajı'ndan ırmağa su gitmemesi nedeniyle Tarsus Şelalesi'nin ilk kez bu kadar susuz kaldığı kaydedildi.

"NORMALDE GİRMEMİZ ÇOK ZOR"

 

 

Kaya mezarları ve odaların halen orijinalliğini koruduğunu anlatan sosyolog turizmci Nadir Durgun, "Tarsus Şelalesi altındaki Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerdeyiz. Normalde buraya girmek çok zor. Üzerinden aşırı su aktığı için girilmesi mümkün olmuyor.

Ama kuraklık olduğu için girebildik. Üzerimizden Berdan Nehri akıyor. Normalde bu nehir Antik çağda şehrin tam merkezinden akıyordu. İsmi o dönemde Kydnos olan nehir, şehir merkezinden akarak lagüne dökülüyordu. Fakat bahar aylarında aşırı yağış ve kar erimesinden bu nehir taşıyor, daha sonra Bizans İmparatoru Justinyen döneminde nehrin yatağı değiştiriliyor.

Burada eski Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerin üzerinden akıntıyla bir şelale oluşuyor. Daha sonra Justinyen, Baç Köprüsü dediğimiz köprüyü de inşa ediyor ve şehri bu şekilde su baskınlarından kurtarıyor" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Bir müslüman 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah gereken koruma tedbirleri alınmıştır. "Defineci" denen yaratıklar gelip dinamitle insanlık mirasını yok ediyorlar. Definecilere daha ağır cezalar ve daha sıkı tedbirler uygulanmalı.
  Cevapla
 • zafer gülten 3 ay önce Şikayet Et
  kaya mezarları Amasya dada vardı,ama hepsini soymuşlar,o mezarlara gömülenler yanında birtakım günümüzde kıymetli eşyalar,mücevherle gömülürmüş.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 3 ay önce Şikayet Et
  Hazır su yok şu gerçek İNCİL'i arayın bari.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Azerbaycan askeri geçit sırasında Mehter Marşı çaldı!
Yunanistan'dan Türkiye'ye küstah mesaj: Hazırız!