MİT'in yeni hedefi teknoloji casusları

Türkiye, son dönemde birçok ülkenin gündemine aldığı siber güvenlikte önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Yurt dışında yaptığı başarılı operasyonlarla dikkati çeken MİT'in yeni hedefinde teknoloji casusları var. Milliyet gazetesi yazarı Tunca Bengin son durumu, eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin'e sordu. Çarpıcı bilgiler veren Pekin, MİT'in masasındaki çalışmaları da anlattı.

MİT'in yeni hedefi teknoloji casusları
MİT'in yeni hedefi teknoloji casusları
GİRİŞ 25.01.2021 10:49 GÜNCELLEME 25.01.2021 10:49
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Milliyet gazetesi yazarı Tunca Bengin'in, "MİT’in yeni hedefi teknoloji casusları" başlıklı yazısı şöyle:

Türk savunma sanayinin geldiği nokta nedeniyle dünyanın gözü Türkiye’de... Özellikle İHA ve SİHA’lar ile muharip araç gereçler, silahlar ve mühimmatların sahada gösterdiği üstün başarı uluslararası güçlerin de dikkatini çekmiş durumda. Bu bağlamda yapılan övgüler ve İHA-SİHA’lar başta olmak üzere gelen silah talepleri de malum. Yani gerçekleştirilen hamleler silah sanayiinde dışa bağımlılığımızı azaltırken, Türkiye’yi dünya piyasalarında söz sahibi de yapıyor. Tabii bu aynı zamanda teknoloji ve ticari olmak üzere iki farklı casusluğun daha radarına girme anlamına da geliyor. Ki bunun en son örneği de geçenlerde Emniyet ve MİT’in ortak operasyonuyla ortaya çıkarıldı. Yani Türkiye’nin geliştirdiği, geliştireceği projelerle ilgili bilgi sızdırma amacıyla birçok ülkenin gizli servisleri, yabancı şirketlerin elemanları ‘derin’ bağlantılar ve hesaplar peşinde. Nasılını ve niyesini eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin, anlatıyor:

“İstihbarat servisleri işin içindedir ama bunlar gidip doğrudan bir şey yapmazlar. Yani kendilerine özgü bir bilgi kaynağı ağı yaratırlar. Bir yerde ofis kurarlar idare ederler o ofise bağlı yerli halktan çok sayıda haber kaynağı kullanılır. Bunlar savunma sanayii teşkilatlarında, özel sektörde, üniversitelerde de olabilir. Bunların bir kısmı parayla ilgilidir bir kısmı kadınla ilgilidir ya da kumarla ilgilidir adama şantaj yapılır. Çocuğu başka yerde okuyordur ondan dolayı şantaj yapılır. Aklınıza gelebilecek her şey yapılabilir. Onun için bunlara karşı benim hep savunduğum bir iç istihbarata ihtiyacımız var. Dışarıda da bizim aynı şeyleri yapmamız lazım. Yani hangi ülke ne geliştiriyor, biz onların önüne nasıl geçebiliriz. Biz bu işe daha yeni başlıyoruz”

TÜRKİYE'DE TEKNOLOJİ CASUSU ÇOK MUDUR?

“Olmaz olur mu? İddialısın, savunma sanayimi şu hale getireceğim diyorsun o iddia için hamle yapıyorsun, üretiyorsun, yazılım geliştiriyorsun. O projeleri, yazılımları ele geçirmek isteyen çok sayıda ülke, insan olur. Sadece güvenlik nedeniyle değil, pazardan pay kapmak, sizi pazara sokmamak için de aynı şeyler var. İHA’ların zayıf tarafını bulup o yazılımda onların üzerine gidecek İHA’ları düşürecek şekilde bir işlem geliştirmek isteyenler de bunu yapabilir. Amaç sadece ülkenin güvenliği değil  sizin pazara ulaşmanızı da  engellemek ya da sizin ürünlerinizi işe yaramaz göstermek... Dolayısıyla sizin neyle uğraştığınızı, detaylarını öğrenmek isterler. Mesela Aselsan’ın jammerleri var ya da hava savunma sistemlerini durduracak elektronik aletler geliştiriyor. Diğer tarafta TAİ yazılım geliştiriyor. Türk hava sanayii yeni bir helikopter motoru geliştiriyor. Milli uçak üzerinde çalışılıyor. Bunlar hep onların radarındadır.”

Peki ya geçmişte çok tartışılan Aselsan’daki şüpheli ölümler. Onlar da bu kapsamda olabilir mi? Pekin, devam ediyor:

“Büyük ihtimalle olabilir. Yüzde yüz böyledir demiyorum ama büyük ihtimalle olabilir. O intiharlar, ölümler araştırılması gereken şeyler. Komplo teorisi gibi geliyor ama olabilir. Sadece bunlar değil mesela Isparta uçağı düştüğü zamanda Bor madeniyle ilgili çalışan bilim insanlarının hepsi öldü biliyorsunuz. Yani o ölümlerde olabilir, eğer peşinde oldukları malzemeyi ele geçiremiyorlarsa bunu geliştirecek insanlar bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bunu yabancı istihbarat örgütleri olduğu gibi yabancı şirketler de yapabilir. Çünkü mesela bir şirketten telsiz alıyorsun, kendi telsizini yaptığında otomatik olarak o şirketin Türkiye’deki pazar payı düşüyor. Dolasıyla bu gibi şirketlerde yapabilir. Mesela adamları satın alıp kendi çalıştırabilir, istifalar vardı hatırlarsanız, bir kısmı öldürülebilir. Yani bu iş hem istihbarat örgütleri tarafından hem büyük şirketler tarafından da yapılabilir.”

BUNLARA KARŞI NE YAPMALI?

“Bu casusluk kişilerle yapılıyor, siber taarruzlarla da yapılıyor ama kritik şeyleri almak için kişilere ihtiyaç var. Yani her ne kadar siber sistem çıktı casusluk bozuldu gibi laflar falan ediliyorsa da casusluk, insan istihbaratı hala devam eden bir olay çünkü bazı sırları ancak insanlardan öğrenebilirsiniz. Onun için bu tip yerlerde çalışanların iyi korunması lazım. Bölgenin de emniyete alınması, siber taarruza da açık olmaması lazım. Mesela İsrail bir siber taarruz yaptı İran’ın uranyum zenginleştirme sistemleri hasara uğradı. Yine Rusya bir siber taarruz yaptı ABD’deki 18 bin teknoloji şirketi, bazı devlet kurumları,40 tane de İsrail teknoloji şirketi etkilendi. Hata yaparsak Türkiye bunlarda da karşılaşabilir. Yani istihbarat teşkilatımızın bu konuyla ilgili çok iyi hazırlık yapması lazım. Dolayısıyla içeriyle ilgili de ayrı bir istihbarat teşkilatı kurulmalı...”

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
siber güvenlik
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Mehmet Turgut 7 ay önce Şikayet Et
  konuşmak adına ülkeyin nasıl çalıştığını anlatmak yalnızca bizde rastlanan garabettir.
  Cevapla
 • karakemal 7 ay önce Şikayet Et
  Fransız rehineyi kurtararak övgü alan mit ginedeki rehineler için neler yapıyor aceba. Mit operasyonel kullanım için küçük boyutlu uzun menzilli hafif roketleri olan SİHA lar lazım. Rusya çeççen lideri kuveytte dronle şehit etmişti yıllar önce.
  Cevapla
 • Temel reis 7 ay önce Şikayet Et
  Dün seni arayıp brifing vermediler mi sana? MİT'in karşılığı gizlilik demektir. İş bitirilir sonra belki duyarsın. Her yaptığını reklam eden bir kurum değildir.
  Cevapla
 • Ttt 7 ay önce Şikayet Et
  Şu anda Mit de güvenli adam kaç tane. Dasaginkalin kaç tane adam var bunlar sır. Fakat geçmişi biliyoruz az cok
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  İdam geri gelsin. Böyle bir ihanetin bedeli ölümden başka bir şey olamaz!
  Cevapla
 • adil 7 ay önce Şikayet Et
  İcerdeki cakalları .iyi takip edin .cakal asla .aslan olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de üretildi! Biyodizel, petrole olan bağımlılığı azaltacak
Montajını yaptığı klimayla düştü yaşlı kadın altında kalmaktan son anda kurtuldu