Sosyal medya fenomeninin Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıktı

Bağcılar'da su satan çocukla ilgili bir video sosyal medyada hızla yayıldı. Çok konuşulan o video kurgu çıktı. Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, "Videoyu çeken kişi hakkında yasal işlem başlatılacak" dedi.

GİRİŞ 26.01.2021 17:17 GÜNCELLEME 26.01.2021 17:41
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Bağcılar'da sosyal deney olarak paylaşılan videoda su sattığı görülen M.B.C. (8) yanına gelerek 'açım' diyen kişiye, 10 lira veriyordu. Video sosyal medyada çok konuşuldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ekiplerinin çalışması sonucu videonun  kurgu olduğu ortaya çıktı. 

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

Çocuk ve ailesiyle bir araya gelen Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, "Bunu izleyince ailenin pandemide işsiz kaldığını ve M.B.'nin su sattığına dair algı oluşturuldu. Ancak biz olayı araştırdığımızda ve aileyle görüştüğümüzde böyle bir şeyin olmadığını öğrendik. Fariz isimli Youtuber arkadaşın da bunun kurgusal olarak yaptığını öğrendik. İşin doğrusu hepimiz üzüldük. Bu yaşta bir çocuğun sadece bu amaçla kullanılması da doğru değil.  Biz de devlet olarak da özellikle bu pandemi sürecinde herkese sahip çıktık ve sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Biz burada bugün İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya'nın talimatıyla geldik. Aileyle ve çocukla görüştük. Allah'a hamdolsun ailenin durumu iyi. Bu çekilen videoda sosyal medyada çok yayıldı. Toplum vicdanını yaralayan bir olay oldu. Şunu çok net ifade edebilirim ki bu videoyu çeken arkadaşla ilgili yasal işlemleri başlatacağız" şeklinde konuştu.

BÖYLE BİR ÇEKİM OLACAĞINI BİLMİYORDUM

Olayla ilgili konuşan anne S.K. ise, "Büyük oğlumun arkadaşları bu Youtuber'lar. Gelip video çekmek istediler.  Videonun içeriği hakkında bilgim yoktu. Geldiğinde oğluma ne çektiğini sordum. Su sattığını söyledi. Videoda da belli bir para alıyordu. Onu sorduğumda "Abimden alıp Fariz abiye verdim" dedi. Bunun bir kurgu olduğunu söylemesini istedim. Ben çocuğumun su satan bir çocuk olarak görünmesinden hoşlanmadım.  Dün akşam oğlumun arkadaşı geldi, oğlumun bütün sosyal medyada olduğunu söyledi. O şekilde öğrendim olayın bu boyutlara vardığını. Dün akşam en son Fariz'i aradım bunun bir kurgu olduğunu açıklasın diye. Yarın çekimi olduğunu ertesi gün açıklayacağını söyledi. Ben kesinlikle böyle bir çekim olacağını bilmiyordum. Çocuklarla eğlence videosu çekilecek diye biliyordum ben" ifadelerini kullandı.

EĞLENCELİ VİDEO SANIP GİTTİM

Olayın kahramanı M.B.ise, "Video kurguydu. Fariz ile çekerken de işte böyle mendilci çocuk gibi şeyler ortaya çıktı. O cümlelerle alakalı bir ezber yapmadım. Doğaçlama yapmamı söyledi ben de doğaçlama yaptım. Takıldığım kısımlarda bana yardım etti. O para gerçek değildi. Üstünde kocaman geçersizdir yazıyordu. Ben onu kameraya göstermeden cebime koydum. Herhangi bir çıkarım olmadı. ben eğlenceli bir video sandım ama olay bu kadar çok büyüdü"  şeklinde konuştu.

YORUMLAR 38
 • Basit olay değil 2 yıl önce Şikayet Et
  Video bir sürü subliminal mesajlar içeriyor, seçilen müzik, kurulan cümleler, arka plandaki büyükşehir logosu,
  Cevapla
 • Normal değil 2 yıl önce Şikayet Et
  Dikkatli araştırılsın, göreceğiz “bu düzenbazlığın arkasında ya dış güçler ya da içimizdeki hain güçlerin yönlendirmesi çıkacak!”
  Cevapla
 • ibrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Devletin bu şekilde internette tanınmak isteyen kişilere bir önlem alması şart yoksa pakistandaki gibi video çekeyim derken tren altında kalan çocuklarımız olucak ve internetteki izlenen kişileri yaşam tarzları gençlerin bu şekilde yaşamaya yönlendiriyor ve onlar gibi davranmaya başlıyorlar ..
  Cevapla
 • Vanli 2 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili Özlem Gürses bu konuya el atmanı 4 gözle bekliyoruz.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Mahşerde herkesin gerçek yüzü çıkacak meydana
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel yerel seçimdeki ilk adayını açıkladı
Meteoroloji'den İstanbul dahil 4 il için sarı kodlu alarm! Fırtına bekleniyor