Koronavirüs vakaları son 3 gündür neden artıyor? Uzman isim açıkladı

Koronavirüs yeni vaka sayısında son günlerde artış yaşanıyor. 30 binlerden 5 binlere kadar gerileyen yeni vaka sayısı, son 4 günde yeniden 7 bin 500'e yaklaştı. Peki uzmanların "endişe verici" olarak nitelendirdiği bu artışın nedeni ne, yükseliş trendi devam eder mi?

Koronavirüs vakaları son 3 gündür neden artıyor? Uzman isim açıkladı
Koronavirüs vakaları son 3 gündür neden artıyor? Uzman isim açıkladı
GİRİŞ 28.01.2021 16:09 GÜNCELLEME 28.01.2021 16:09
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Corona virüste yeni vaka sayısı dün 7 bin 489 olarak açıklandı. Can kaybı sayısı ise 132 oldu.

En yüksek vaka sayısının (33 bin 198) açıklandığı 8 Aralık'tan bu yana düşüş oranı yüzde 80'e yaklaşmasına karşın son günlerde vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. 

7 bin 550 yeni vakanın açıklandığı 16 Ocak'tan bu yana grafik dalgalı bir seyir izledi. Sayı bir türlü 5 binin altına düşmedi. 

Son 4 gündeki sayılar ise dikkat çekici. 24 Ocak'ta 5 bin 277, 25 Ocak'ta 5 bin 642, 26 Ocak'ta 7 bin 103 ve son olarak dün 7 bin 489 yeni vaka açıklandı.

Yükselen grafik, uzmanları da endişendirdi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tükek Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Vaka sayısı beni endişelendiriyor. İnşallah tekrar artışa geçmez" dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da önceki günlerde yaptığı açıklamada, "Son günlerde 5 bin-7 bin arasında seyreden vaka sayıları hala tedirgin edici seviyede"  ifadelerini kullanmıştı.

Peki bu vaka sayısındaki artışın nedeni ne? Uzmanlar bu noktada 'rehavete' dikkat çekiyor. Vaka sayılarının 30 binlerden 5 binlere kadar gerilemesinin insanların önlemleri gevşetmesine neden olduğu belirtiliyor.

"DÜŞÜŞ HIZI DURDU, YUKARI ÇIKIŞ BAŞLADI"

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, konuyla ilgili ntv.com.tr'ye konuştu, son 3 gündeki sayıları değerlendirdi. 

"Geride bıraktığımız 3 gündeki Covid-19 hasta tablosuna baktığımızda yapılan testlerde pozitif saptanan vaka oranının sırasıyla yüzde 3,73, yüzde 3,93 ve dün itibariyle de yüzde 4,17 olduğunu görüyoruz" diyen Kayıpmaz, "Bu veriler de bize salgındaki düşüş hızının artık durduğunu; ibrenin az da olsa yukarıya doğru çıkmaya başladığını söylüyor" dedi.

EV OTURMALARINA DİKKAT

Kapatma ve kısıtlamalara rağmen artışa çeşitli etkenlerin neden olabileceğini belirten Kayıpmaz, "Dışarıda insanların bir araya geleceği mekanlar şu anda oturarak müşteri alımına kapalı durumda. Buna bir alternatif olarak insanların evlerdeki toplanmaları bu artışta etken olabilir. Özellikle şubat tatili için hane halkıyla evlerde vakit geçirilmesi konusunda önerimiz olmuştu" diye konuştu.

OTELLERDEKİ EĞLENCELER

Restoran ve kafeler kısıtlama altında faaliyetlerine devam ederken Uludağ'daki lüks bir otel düzenlenen kalabalık parti ile gündem olmuştu. Çok sayıda kişinin maske ve mesafe kurallarına aldırış etmeden eğlenmesi vatandaşın tepkisini çekti. 

MUTASYON ARTIŞTA ETKİLİ Mİ?

Kayıpmaz, Avrupa'daki vaka sayılarında etkisi olan ve Türkiye'de de görülen mutasyonun etkisine de değindi. "Mutasyonların bu artışta bir etkisinin olup olmadığını şu an için bilemiyoruz" diyen Kayıpmaz, mutasyonun artışta etken olmasının da mümkün olduğunu dile getirdi.

Peki restoran ve kafelerin açılması için uygun bir ortam var mı? Kayıpmaz bu soruyu da yanıtladı. 

"ACELECİ OLMAMAK LAZIM"

Şartlar böyle iken kısıtlamaların gevşetilmesi için aceleci olmamak gerektiğine işaret eden Dr. Kayıpmaz, "Salgının seyrini görerek hareket etmenin yararlı olacağı kanısındayım" dedi. Kayıpmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vaka, hasta, ağır hasta ve vefat sayılarının azalmasındaki en önemli neden kısıtlamalardır. İnsan hareketliliği şu anda çok ciddi biçimde azalmış durumdadır. Bu anlamıyla ocak, şubat ve mart ayları dikkatli olmamız gereken aylardır. Aşı kampanyasının başlaması bir rehavet havası oluşturmamalıdır. Rehavetin yönünü yukarıya doğru çevirmiş vaka sayılarına katkı sunacağını unutmamalıyız."

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Nihat 4 hafta önce Şikayet Et
  Bence turistik oteller açılsın, zincir marketler ve zincir fast foodlar açılsın ,bunların hepsi kameralarla çalışanlarını kontrol adiyor işi sıkı tutuyor . Diğerlerini toptan kapatın.Üzülerek söylüyorum çğunu sevmem ama işi sıkı tutanlar markalı hamburgerciler,pizzacılar,dönerciler hatta pideciler işi sıkı tutuyor. Nede olsa kurumsal kimlikleri var. Ama yerel fastfood lara sıra gelince tam bir umursamazlık ,hepsinin maskesi kolunda kafasında,hiç takan yok . Asıl bulaştıran bunlar kontrol eden de yok. kurallara uymuyorlar kapatın gitsin hepsini.
  Cevapla
 • Nihat 4 hafta önce Şikayet Et
  Bütün esnafın camında kağıda yazılı "maskesiz girmek yasaktır " diye . Ama kendisinde garsonda, ocakçıda maskeler çenede. Adama diyeceksin ki "müşterilere maskeyi tak diyorsun senin dokunulmazlığın mı var , sen niçin kurallara uymuyorsun " seni döver atarlar. Elbet düşmez bu şartlarda ,onların yüzünden vakalar yükseliyor bir de utanmadan demezler mi lokantalar ,kafeler açılsın diye. Daha paket serviste uymuyorsunuz kurallara ,eğer bir de oturan müşteriye açılırsanız facia olur. Keşke bir ay topyekün kapansanız.
  Cevapla
 • hacı emmi 4 hafta önce Şikayet Et
  ne mutasyon kardeşim hiç alakası yok. hafta sonu marketler dolu, sitelerde asansöre binenlerde maske yok, şimdi maskeler ozellikle bim deki maskeler kaliteli eskiden kalite yoktu. ha bir karale bulaş yogun oluyordu. simdi maske var ama sanki çoğunluğu karşı konumda.
  Cevapla
 • Bahattin 4 hafta önce Şikayet Et
  Hafta sonu kısıtlamalarına son iki haftadır uyulmadığı market manavların tıkabasa müşteri ile dolduğu görülüyor en yakın marketten alışveriş yapma serbestliğini süistimal ederek salgının yayılmasına sebep okuyorlar
  Cevapla
 • Mr Spak 4 hafta önce Şikayet Et
  Aşi agustosta çikacağina göre sekiz ay zor demektir.Sanirim ciddiyet ve tedbiri asla birakmamak şart
  Cevapla
 • sdsdsd 4 hafta önce Şikayet Et
  aşı bir işe yaramıyor. senide kandırmışlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cihat Yaycı değerlendirdi. ABD'nin Dedeağaç’a yığınak yapması ne anlama geliyor?
Bölge kırmızı alarm veriyor! Yüz yüze eğitime ara verildi